Archiv pro měsíc: Leden 2011

Půl promile

http://www.ebos.pl/wiadomosci/projekt_nowelizacji_ustawy_o_wychowaniu_w_trzezwosci
Protijedoucí řidiči kolegiálně blikali, ale byl pátek odpoledne, vezl jsem děti ze školy a pil jsem naposledy dvě deci vína ke čtvrteční večeři. Tak jsem klidně jel vstříc silniční kontrole a taky mě zastavili. Občanku, řidičák, techničák, povinné ručení. A ještě dechovou zkoušku. Nafoukal jsem nulu a nedalo mi to. Zeptal jsem se proč.


„Už jsem z autoškoly dávno pryč, ale nebylo v zákoně něco o tom, že test na alkohol se provádí v případě podezření?“
„Kdepak, pane. Máme příkaz dělat ho vždycky. Navíc, kdyby někdo jel s 0,3 nebo 0,4 promile, tak to podle chování nepoznáte, pojede normálně.“
„Však když pojede normálně, proč byste ho taky měli kontrolovat nebo pokutovat?“
Pokrčil rameny a i tu druhou otázku nechal bez odpovědi.
„Ještě počkejte, musím Vás proklepnout v databázi.“

Odešel se všemi doklady. Nechal mě s dětma sedět v autě několik minut. Jeli jsme ze školy a syn dostal první trojku z matiky, tak jsem dětem vysvětlil, že jestli se budou špatně učit, budou se muset dát k Policii a celý život se živit otravováním těch lidí, co se učili líp. Za chvíli přišel, vrátil mi doklady a že můžu jet. Vyjel jsem a přemýšlel o smyslu podobných dopravních kontrol. Na výjezdu z vesnice jsem se přistihl, že jedu šededesát. Byl jsem naštvanej a přestal jsem dávat pozor. Nevadí, blesk taky dvakrát nepraští do stejného místa.

Ta vesnice byla dlouhá jako týden před výplatou. Rovná silnice s dalekou viditelností, rychlost tam překračuje kdekdo. Ale dopraváci se ani nenamáhají kontrolovat rychlost a chytat někoho, kdo ji překročí. Nejsem příznivcem pokut za 55 kilometrů za hodinu, ale i to mi dává větší smysl než náhodné kontroly alkoholu za volantem. Zvlášť když i policajt říká, že takový řidič jezdí normálně. Kardinální otázka: Má dopravní policie dbát na bezpečnost na silnicích nebo na abstinenci řidičů? Poznáme ještě, co je důležité a co ne?

Naposledy jsem psal o alkoholu za volantem v srpnu 2007 tady. Od té doby se změnilo jen to, že od 1. ledna 2010 Policie ČR provádí kontrolu alkoholu při každé silniční kontrole. Taky jste pro zavedení nenulového limitu alkoholu pro řidiče? Už jste někdy řídili pod vlivem?

Grignolino

Už před časem jsem na blogu zrušil rubriky a všechno řadím „jen tak,“ jen v čase. Jinak bych dnes musel zařadit novou rubriku a nazvat ji „Divná vína.“ Dokonce i moje staré vydání Stevensonovy Encyklopedie řadí Grignolino pod „ostatní vína Piemontu,“ zatímco Asti, Barolo, Barbaresco a spoustu dalších najdete v „jemných vínech Piemontu.“ „Mám ti vzít něco na ochutnání?“ ptal se mě Roman Farka a přivezl famózní rakouský Veltlín a tuhle zábavnou libůstku.
Grignè 2008, Grignolino d’Asti DOC, Societa Agricola Montalbera, Castagnole Monferato, Itálie.

Grignolino 2008

Stevenson píše jen řádek, „lehce taninová červená vína, po ochutnání jemně nahořklá.“ Výrobce, Montalbera, se na webu rozepisuje o víně Ruché, ale o Grignolinu jsem nenašel nic. Wikipedia se zase točí na tom, že grignole znamená v místním dialektu „hodně pecek“ a že právě díky té spoustě jadýrek jsou vína taninová. Moji nedůvěru k vygůglovaným informacím probudilo další konstatování ve Wikipedii: „hrozny mají relativně málo alkoholu.“ To by se mělo rovnou tesat do kamene!

Ambaláž je na italské víno až střídmá, černo-červeno zlatá. První úraz vína je barva, připomínající naředěný nálev ze švestkového kompotu nebo trochu přeextrahované rosé. To by stačilo na deklasování vzorku na většině soutěží, ale jednak mě na to prodejce upozornil, jednak to píšou všechny webové zdroje. Grignolino vypadá jako rosé, ale chutná jako červené. To je problém všech lokálních vín – musí se včas poznat původ a porovnávat (jen) ve své kategorii. V řadě mezi standardními červenými víny by propadly, přesto můžou připraveného konzumenta potěšit.

Voní zemitě a kořenitě, trochu po růžích, žádná ovocná selanka. Jestli ovoce, tak leda nedozrálé švestky. Webové informace upozorňují na přirozený sklon Grignolina ke tvorbě vyšších kyselin, ale moje víno to nepotvrzuje. V chuti je příjemně ovocné, kořenité a samozřejmě taninové. Ale taniny jsou už měkké, neškrábou. Středně dlouhé, s pěkným pepřovým závěrem. 13% alkoholu je tak akorát, alkohol nevystupuje a neruší.

Barva je na půl cesty mezi rosé a červeným, a na tomhle webu píšou, že se Grignolino vyrábí stejně často jako rosé i jako červené. Tím mi vůbec neusnadňují zařazení, ale v tom je možná jádro problému – jestli je můj vzorek typický, je rozhodnutí mezi červeným a rosé jen subjektivní. Nejspíš je to tím, že jsem se po kouknutí na průhlednou barvu připravil na nějakou podivnost, ale mě to víno baví tak, jak je, i s vodovou barvou a s tříslovinami.

Jakou nejlepší podivnost znáte? Chárvát? Barikované Sylvánské? A už jste se přihlásili do zimních Komunitních Bedýnek?

Stručná zpráva z degustace sardských vín

Titulní degustaci sardských vín jsem tady už ohlašoval předem, pořádala ji firma Convex v úterý 25. ledna ve vinotéce na Karlově náměstí 17. Convex dováží vína ze Sardinie a provozuje webovou stránku Vermentino. Předesílám, že zprávu nepíšu na objednávku, ale příjemně podplacený. O italských Vermentinech jsem na blogu několikrát psal a mám je rád, tak mě Vladimír Malík na ochutnávku pozval. Evviva Vermentino!
Vladimír Malík, Karlák

Přeskočím vína, která mě moc nezaujala a budu se věnovat jen chvále. To je ostatně zásada, kterou praktikuju i nepodplacený. V poslední době jsem nenapsal reporty z degustací dvou nových vinařských hvězd, protože jsem byl totálně zklamaný. Představa, že smolím několik hodin zprávu, která vyvolá jen negativní odezvu, mě motivovala k tomu, abych vypnul počítač a šel si k řece zaběhat. Ale zpátky na Karlák.

Ochutnávalo se sedm Vermentin a tři červená. Napřed červená: dvě Cannonau di Sardegna (jde zřejmě o synonymum pro francouzskou odrůdu Grenache) byla překvapivě dobrá. Támara 2008 od Cantine Vermentino z Monti (330 Kč) mělo temně rudou třešňovou barvu (ale prosím o shovívavost při popisu barev, osvětlení nebylo úplně stoprocentní), krásnou lesní vůni, kafe, černé ovoce. Středně plnou chuť s decentní ovocností, docela málo tříslovin, hodně suché a lehce kořenité. Ne moc expresivní víno, ale bavilo mě. Už teď pitelné, ale nejspíš vydrží i pár let čekání. Druhé Cannonau, Cerasio 2008 z Cantina Pedres (350 Kč) mělo ještě temnější barvu, jemnou vůni třešní, hustou koncentrovanou chuť s pikantní kyselinou. Klame chutí, která jde do barikových tónů, ale podle technických informací v bariku nezrálo. Má hladké tříslo a dlouhou dochuť. Díky slušné kyselině není fádní a po chvíli se ve skleničce zajímavě proměňuje.

Nalívání
Třetí červené, Dolmen IGT 2006, směs Nebbiola (90%) a Sangiovese zrála asi 18 měsíců v barikovém sudu. Jasně to signalizuje vanilková vůně jdoucí až do sladkých tónů. Zábavně voní po přezrálém ovoci, v chuti je příjemně vyhlazené, hutné a nejspíš nefiltrované. Nevím, jak je Nebbiolo na Sardinii rozšířené, ale tohle víno je asi dobře připravené na delší archivaci.
Pokud jde o Vermentina, dopadla nad očekávání dobře. Před koštem jsem  měl obavy, jestli návštěvníci vůbec na okus tak neznámé odrůdy přijdou a jestli je bude Vermentino posedmé jinak  bavit. Všechna Vermentina, která jsem do té doby pil, byla lehká svěží a jednoduchá vína. První vzorek, Vermentino di Gallura Agiloia DOCG Superior 2009 (Cantina Sociale del Vermentino, Monti) byl naproti očekávání hodně přezrálý, s výrazným alkoholem a štiplavě kořenitým závěrem. Já bych ocenil lehčí Vermentino, ale první ohlasy publika byly příznivé. Dvojka, Vermentino di Gallura Funtanaliras 2009 od stejného výrobce byla skoro přesně taková, jak si Vermentino představuju: suché, lehké, svěží, trochu minerální, jemné. Hodně výrazné bylo Vermentino di Gallura Thilibas 2009 (350 Kč, Cantina Pedres) s květinovou vůní, pěkným nástupem kyselin v chuti, pikantním kořenitým tělem a minerálním závěrem.

balajana 07 Vermentino
Mým šampionem večera bylo Vermentino Balajana IGT Barrique 2007, výrobce Cantina Gallura, Tempo Pausania (390 Kč). Sedm měsíců v barikovém sudu, ale ve vůni bych to s jistotou nepoznal, možná i díky kořenitosti předchozích vín. V chuti už je barik a mírná sudová oxidace zřejmá, víno je rázem mnohem hotovější a dospělejší, prostě větší, než v nerezu připravená Vermentina s perspektivou rychlého vypití. Víno je husté, výrazně smáčí skleničku, má plnou chuť (bez výraznější ovocitosti) s oříškovým tónem a minerálním závěrem. Absolutně netypické víno, pokud můžu soudit ze zkušenosti s asi patnácti sardskými a toskánskými Vermentiny, ale vynikající. Jedno jsem si koupil pro soukromé zkoumání.

Novému dovozci jsem popřál hodně štěstí, vám přeju hodně Vermentin vypitých nejlépe s výhledem na tyrrhénské moře. můžete mě podezřívat, že jsem si závěr s chválou barikovaného Vermentina vymyslel pro propagaci vlastního počinu, ale ať: s cenou 390 Kč bych tohle Vermentino do barikovaných Komunitních Bedýnek asi nedal, protože by mi zvedlo cenu Bedýnky příliš vysoko. Naštěstí jsem další kolo Bedýnek už vyhlásil, takže se tím nemusím trápit. Jestli jste se ještě nepřihlásili, úvodní text je tady.

Všechno, co jste chtěli vědět o barikování

Čas trhnul oponou a jsou tu další Komunitní Bedýnky. V loňském roce jsem dal jen dvě bedýnkovací kola, letos chci stihnout víc. Kurs koruny k Euru stoupá, tak hurá na to!
Sudy Bouthenet Maranges

Původní idea Komunitních Bedýnek byla sdílet s čtenáři blogu šestici vín popisovaných v poslední době, pro srovnání Skleničkovských komentářů a vašich vlastních chutí. V loňském roce jsem si hrál s monotématickými bedýnkami. Tentokrát to spojím. Pokusil jsem se vybrat šestici vín zmiňovaných od listopadu a hned mi došlo, co mají společného. Pět z nich vinaři školili v barikovém sudu. Jako šesté jsem schválně přidal nebarikované pro srovnání – stejný výrobce, stejná vinice, žádný sud.
Veltlín ne, Sylván ano
Spory o to, zda barikovat, živí diskuse o víně už dlouho, možná desítky let. Jsou regiony (a jejich typické odrůdy), kde se to považuje za normu. Jsou regiony, kde se to běžně dělá (včetně globálního komerčního úspěchu) a poučení fanoušci dobrého vína to kritizují. Nedávno mě kamarád přivedl na dobrou stopu. Říkal, někdo vytiskne na etiketu to „Barrique“ a někdo to barikuje, protože to tak má bejt, a na etiketě nic není. Tak to je asi ten rozdíl.
Sklenice
Posouzení je samozřejmě přísně individuální. Pokud jste zapřisáhlí odpůrci barikovaných vín, máte možnost s touto Bedýnkou změnit názor. Na moravských vesnických výstavách dostávají barikovaná vína stále bídné bodové ohodnocení. Někdo se zaříkává jako Harry Potter před Ohnivou skleničkou, že by barik nepil. A někdy vyžahnu dobré červené a když druhý den upravuju svoje poznámky na blog, strnu: sakra, bylo to barikované nebo ne? Některé degustační poznámky jasně ukazují na dubový sud, ale víno bylo tak dobré, že jsem vypil lahev a vůbec o tom nepřemýšlel. Tradicionalisté (sám se mezi ně taky počítám :o) by mohli říct, že hranice je tam, kde sud a všechny jeho vlivy přemáznou odrůdu. Když pod barikovými aromaty a chutěmi, které mají být jen doplňkem přirozených chutí vína, nepoznáte odrůdu. Chachá! Kdepak… barikované Veltlínské zelené ze slovenského vinařství Strekov 1075 už není k mání, ale kdyby bylo, určitě bych ho do Bedýnky chtěl. Jen bych si pak s bývalým dramatikem mumlal: to jsou paradoxy!
Strekov ineditní
Barikované sylvánské? Souhlas, je to blbost. Shodli jsme se na tom i s Jižním Svahem: „barikovat sylván je přeci blbost, že jo. No… jak se to vezme. Dovolil bych si z výsledného vína tipovat odrůdu či místo původu? Ani náhodou. Je to špatně? Rozhodně! Ve výsledném víně kvalitní dřevo hraje obrovskou roli, ale ovocitosti je tam stále dost a v chuti má to víno bohatost a komplexitu, kterou neměl žádný z předchozích vzorků. Ovocitost, mineralita, medovost a výrazné kyseliny jsou dřevem zajímavě podtrženy a rozvinuty, překvapivě dost mne to baví. Za tři stovky pro příznivce bílých bariků dobrá koupě a zajímavé srovnání s často utahanými a kyseliny postrádajícími vanilkovo-kokosovými Chardonnay.“ V názorech na tehle Sylván (i další vína německého vinaře Klause Höflinga) jsme se vzácně shodovali – odrůda není díky barikovému sudu poznat, ale víno to paradoxně pozdvihlo o třídu výš. Takže pokud jde o příští kolo Komunitních Bedýnek, je to snadné: Veltlín ne, Sylván ano.
Ch+BB
Barik je omamná květina: silné nezabije a slabé nezahojí.
Pamětníci poznali, že parafrázuju verše Vladimíra Merty o pravdě, ale dá se to překroutit i o bariku: nemůžete barikovat slabou surovinu… barik může pomoct silnému, koncentrovanému vínu, ale zabije slabé. Nebudu prozrazovat všechno předem, ale některá vína budou pro barikování typická. Co se nejčastěji barikuje? Z bílých šardonka, z červených Rulandské modré a Cabernet Sauvignon. (CS nedám, ten ještě na Moravě typickej není.) Takže dáme dvě bílé směsi Chardonnay a Rulandského bílého, jedna z nich šla do sudu až po stočení z kvasnic, druhá rovnou sakumprásk i s kvasničními kaly. Jedna z Dobré Vinice, druhá z Krásné Hory. Obě jsou výborné, ale samozřejmě každá je trochu jiná.
Pinot káď
Z Německa dovezu kromě Sylvánu i dvě Rulandy modré, barikovanou a nebarikovanou. Abych si to nevychvaloval sám, ocituju zase, co o vínech napsal kolega-konkurent na Jižním Svahu: „Kdyby takhle vypadalo více domácích pinotů ve stejné cenové relaci (180,- Kč), tak bych si vejskal.“ O barikovaném dvojčeti ze stejné vinice napsal: „k zábavnosti a pitelnosti předchozího vína přidal eleganci, komplexitu a dost burgundský dojem. Ovoce je jakoby tmavší a třešně trochu přezrálé a už kvasící, parádní kyselina, struktura, délka. Výborně postavený Pinot, kde cena 380,- Kč je sice už vyšší, ale velmi ospravedlnitelná.“ Obě Rulandy jsou od stejného výrobce, ze stejné vinice a ročníku. Porovnejte sami. (Srovnání samo nebude až tak triviální, ale podrobnosti si šetřím na další článek. Listopadová zpráva o degustaci Klause Höflinga byla tady.)
Šesté víno by mělo být sladké překvapení, ale pravidelným čtenářům asi tahle nápověda postačí. Tři vína z Moravy, tři dovezená z ciziny. Z předchozích zmínek vyplývá, že ta vína nebudou zázračně levná. Všechna vína dávám do Bedýnky za cenu, za kterou se prodávají ve vinařství (u německých plus třicet kaček na dopravu) a podtrženo sečteno to dělá přesně 1695 Kč. Takže drakonicky zdražím na 1750 Kč a těším se na vaše přihlášky.

Organizace bude stejná jako v předchozích pěti kolech. (Noví zájemci si to můžou přečíst tady.) Přihlášeným pošlu číslo účtu a budu vybírat zálohovou platbu. Na začátku února podle počtu přihlášených objednám vína. Díky dovozu z Německa se to může protáhnout, ale do konce února chci Bedýnky rozeslat. Pražáci si je zase vyzvednou v pražské vinotéce Le Caveau, Brňáci v Brně, mimopražští je dostanou poštou (s přirážkou 150 Kč). Jestli dostanu nabídku na vhodný prostor, rád bych zase udělal v Praze společnou degustaci jedné Bedýnky. Milí Bedýnkáři, přihlásit se můžete tady.

Frankovka 2009 PS, Vína ze starých vinic, Koráb, Boleradice

Moje setkání s víny bratří Korábů byla zatím neúspěšná. Před několika roky jsem se k nim marně objednával na jaře (Teď to nemá cenu, jsme vyprodaní…) Potom jsme měli dva vzorky na Vlašák Trophy v Mejtě tady, ale oba byly nehodnotitelné, rozjeté v lahvi. Jedno z nich jsem měl o rok později znovu tady, tentokrát už bez vady, ale s pochybnostmi. Jeho projev byl tak ukrutně osobitý, že vzbuzoval pochybnosti o tom, jestli je tenhle vlašák určený k lahvovému prodeji konzumentům, kteří neprošli zásadním celodenním motivačním školením o výhodách tradičních vinařských technologií. Některý vína prostě nejsou pro každýho…

Frankovka 2009 Koráb

Další pokus jsem absolvoval na prosincovém italském večírku v žižkovském bistru Bogdana Trojaka a tentokrát s úspěchem. Před začátkem večírku jsem byl svědkem reklamace, kdy zákaznice přišla vrátit lahev korábovské Frankovky 2009 PS, protože měla po sejmutí cínové záklopky korek potažený plísní. Bogdan jí vysvětlil, že to není závada a víno jí vyměnil za jiné, kde pro jistotu záklopku odstranil sám a špunt utřel utěrkou. Po skončení italské degustace Frankovku otevřel a dal ji vplen návštěvníkům. Byla senzační, takže jsem si hned dokoupil celý karton.

Barva je světlá karmínová. Ve vůni příkladně typická kořenitost a višňové pecky, lopuchy a kopřivy, s ohříváním se dají nalézat další a další aromata. Chuť následuje vůni, je typicky frankovková, ale nečekaně elegantní. Je krásně vyhlazená, nespíš následkem delšího ležení na kvasnicích. Má odbourané kyseliny (jestli se nepletu s ležením na kvasničních kalech, tak v tom případě by se měla jablečná kyselina odbourat samovolně). Pěkně plná, neošizená (=nefiltrované víno).

Podle zadní etikety má víno přes 4 gramy zbytkového cukru, ale já jsem to v puse nepoznal, chutná naprosto suše. Slušný bezcukerný extrakt odpovídá šestasedmdesátileté vinici. 12% alkoholu jako bonus – víno neunavuje alkoholem. Nejlepší na tom je, že všechny analytické údaje a data o stáří vinice ani nemusíte znát. Korábové je sice na zadní etiketě uvádějí, ale kdyby tam nebyly, nic by se nestalo. Tahle Frankovka mě dostala už v prosinci u Trojaka, a tam jsem se na etiketu nedíval a nic z toho jsem neznal. Svým způsobem je to typická Frankovka, ale je jemnější a elegantnější, než všechny Frankovky, co si pamatuju. Za dvě kila jasný nákup.

Komunitní Bedýnky 2011
Pokud chcete vědět, co se objeví v příštím kole Komunitních Bedýnek, pilně sledujte Skleničkův blog – už tento týden vyhlásím další kolo. Zítra bych sice měl psát o dnešní Galadegustaci časopisu Vino-Revue, ale jdu bez plivátka a tak možná dám report později. A místo něj nové kolo Komunitních Bedýnek?
Znáte už Korábovic Frankovku?

Senzační Veltlín z Kamptalu

GruVe Allram 09
Grüner Veltliner 2007 Strassertaler z rakouského vinařství Allram (Kamptal, web je tady) se s 93 body dostal do TOP 100 amerického časopisu Wine Spectator za rok 2009. Neprohlížel jsem to podrobně (a v přepisech názvů vín z etiket je trochu zmatek), ale s cenou 12 USD za lahev je to UFO. Ve středu jsem tenhle Veltlín (jen o dva roky mladší) koupil za 199 kaček, v pátek večer jsem ho otevřel, aby doprovodil můj (už druhý!) pokus o koláč s lososem a špenátem. Z vrozené skromnosti nevystavuju fotky koláče, je to lehké neškodné jídlo a já se přežral k prasknutí. Recept má Vilemína tady a doporučuju k následování.


Víno přichází ve štíhlé hnědé ryzlinkové flétně se screwcapem. Střízlivá, jednoduchá etiketa. Světle žlutá slámová barva, perfektně čistá. Střídmá květinová vůně, žádné excesy, žádné varování. Příjemná a lehká ovocná chuť (jablíčka) s velmi decentním pepřovým dojezdem. 12,5% alkoholu, nenápadné, ale krásné lehké víno. Paráda. Nebudete se moct nabažit. Kupujte, kupujte, kupujte! (Koupil jsem ve Farkatéce, web je tady, ale zatím tam Veltlín není vystavený.)

Jak už jsem (dvakrát) napsal, to víno je lehké. Žádnou mnohovrstevnatost nečekejte. Působí to na mě jako dokonalý odhad vinaře. Odhad toho, co mu jeho vinice a odrůda dokáže poskytnout, co s tím dokáže ve sklepě udělat, vědomí místní tradice a sebevědomí – nesnaží se přestřelit a ohromit vás něčím zásadně novým. Podle mého laického názoru by GruVe 2009 Strassertaler 93 bodů nedostal, jak moc se liší od ročníku 2007 nebudu spekulovat, ale je to hodně dobré víno.

Mělničina a Nixonův trik naruby

Bílou Mělničinu 2009 (Mělnické vinařství Kraus) jsem koupil tak nějak z rozpaků nad tenčící se peněženkou (stojí necelou stovku v brandýské Vinotéce u zámku). Otevřel jsem ji taky z nouze, po pozdním příchodu domů z koncertu, a hned jsem zajásal. Levné víno, které je pitelné, zábavné a svěží. Navíc nepůsobí lacině a chutná tak nějak typicky domácky.
Kraus Mělničina

Za to může vzpomínka na Muller Thurgau 08 ze Školního statku Mělník z prvních Komunitních Bedýnek. To byl osvěžující mladý miller, suchý a veselý. Mělničina bílá 2009 je směs MT a ryzlinku (asi 50/50), kde ryzlink pozvedá milerku (ta dodává vínu většinu aromat a chuti) k trochu větší noblese. Je to nenáročné pití, svěží, s pěknou kyselinou a 12% alkoholu, a hned mě napadlo použití, pro které jsem vymyslel titulní slogan Nixonův trik naruby.

O prezidentu Nixonovi si někteří svobodomyslní Američané mysleli (a říkali) to nejhorší, a tak není divu, že se o něm říká i to, že na státních recepcích nechával hostům nalévat obyčejné víno, zatímco jeho osobní číšník (prý!) měl v maskované lahvi jen pro prezidenta to nejlepší Bordeaux. Připomíná to problém s návštěvou, na kterou se těšíte, ale o které víte, že má špatný vkus na víno. Taky vám kamarádi zhaní dobré víno a vyžadují nepitelný patok? (Na příbuzné se ani neptám. Minulý týden jsem v matčině špajzu objevil templářskou Mullerku 2005, mutěnický Modrý Portugal z maďarských hroznů a ještě jeden Portugal, který jsem raději hned zapomněl.) Mělničina je víno z nižší cenové kategorie, které tuhle můru překoná. Chutí i cenou je dost obyčejné pro konzumenta, který se nezajímá o to, co polyká, a přitom je dost dobré i pro toho, kdo rozdíl pozná. Muškátové a květinové vůně, výraznější kyselina (šťavnatost je to pravé slovo!) a oříšky v chuti, lehké víno s pěkným dlouhým dojezdem.

Kraus 2 lahve
A rovnou připojím poznámky ke Kerneru 2009. Soukromě mám Kerner v paměti uložený jako chudšího mladšího bratříčka rýňáku, obvykle sladkého a méně komplexního bratříčka. Tenhle stojí v e-shopu (www.vinum-bonum.cz) 150 Kč. Zatříděný jako České zemské (stejně jako předchozí Mělničina), má 12,5% alkoholu a mošt měl 21 stupňů cukernatosti. Barva je světle žlutá, perfektně čistá. Voní nasládle a tlumeně ryzlinkově, do bezu. V chuti začíná ještě drobnou bublinkou, má poměrně málo kyseliny, pěkné tělo, ale docela krátkou dochuť. S poslední kapkou špetka vinného kamene. Obě vína, Kerner 09 i Mělničina 09 jsou bezvadně pitelná, ale díky ceně je Mělničina přece jen překvapivější a zábavnější.

O co přicházíme, když nemáme moře?

Dosud nevydané kritické vydání Jiráskových Starých pověstí českých by mělo obsahovat úvahu o tom, oč nás praotec Čech připravil tím, že se zastavil na hoře Říp a nezavedl svoji nespokojenou hordu vyvrhelů (které nechtěl přijmout žádný z okolních kmenů) o pár set kilometrů dál, k moři. Ještě na začátku dvacátého století jsme žili ve státě, jehož součástí byl i italský přístav Terst. Když jsem před lety projížděl těmi serpentinami v Terstu až dolů k moři, bylo mi smutno. O tohle jsme přišli v první světové! Dodnes trpím tou frustrací z první světové na degustacích vín z Alto Adige nebo Friuli!

Moře

Rozlehlost moře bere věcem lidská měřítka a nastavuje nová, vlastní, která nám připadají nekonečná. Nelidská. Je to jako s Řípem: vylezete na něj za půlhodinku, ale s mořem musíte bojovat celý život. Nedá se vyhrát. Rybník můžeme přeplavat, ale v objetí moře se můžeme leda utopit. Dobře je to vidět na tom, jak často se poezie nebo písničky přímořských národů zabývají mořem. (Nebo jak často bývají nejlepší vinařské oblasti na mořském břehu, abych zůstal doma na wineblogu, Bordeaux nebo toskánské Bolgheri. Přicházíme o spoustu vůní a chutí, které patří k moři.)

Možná je to poznat i na české nátuře, na snaze všechno ošvejkovat, ošidit. Upravíme si měřítka podle velikosti soupeře. Úředníka, drába nebo krále můžeme ošidit, jen je potřeba dávat bacha. V pohádkách občas Honza přelstí i Smrt, protože vypadá tak lidsky, jako teta z dolního konce dědiny. Moře neošidíte, neošvejkujete, chybí nám absolutní měřítko.

Miki a moře
Vlastně mě k té úvaze nakopla geniální báseň Jana Vodňanského, kterou jsem slyšel na lednovém koncertu v Mánesu. Ukazuje moře očima Čecha, rekonstruju si ji z paměti nějak takhle:

Jedna vlna nahoře, druhá vlna dole.
To je pohled na moře, to je pohled, vole!
Jedna vlna dole, druhá nad ní nahoře.
To je pohled, vole! Pohled na moře.

Zítra to bude už zase o víně. O tom našem, mělnickém...

La Segreta 2009 Bianco, Sicilia IGT, Planeta

Sebevědomý název vinařství, Planeta (web), není projekce nebo přání zakladatelů, ale prostě příjmení. 390 hektarů sicilských vinic patří Alessiovi, Francesce a Diegovi Planetovým. La Segreta je bílé, ze sedmdesáti procent je složené z exotických odrůd (co všechno je pro středoevropana exotika? :o) a já jsem se jí propil z počáteční nedůvěry k nadšení.
Segreta 09 Bi Planeta

Klasická štíhlá bordó lahev, zelený umělohnotný špunt. Intenzivně žlutá barva vína hned svádí k myšlence na oxidaci (nebo delší maceraci před lisováním), ale kdepak – ve vůni ani v chuti oxidace není. Vůně je těžká, přezrále ovocná s kořenitým podtónem. Prostě pěkná divočina. Uvádí mě do zmatku, protože tak nevoní žádná odrůda, kterou znám, možná směs sauvignonu a ryzlinku? V chuti je málo kyselin (a co byste čekali od Sicilie, napsal jsem si vtipně, ale technický list vína mě usvědčuje z omylu, 7 gramů na litr) ale zato spousta kořenitosti a přezrálé ovoce (meruňky). Jaká divočina v nose, taková i v puse. Podle ovocného nástupu chuti tipuju reduktivní výrobu.
Nakonec se doklikám na web výrobce: 50% Grecanico, 30% Chardonnay, 10% Fiano a 10% Viognier. Selektované kvasinky, nerezové tanky, kvašení  při 15 stupních Celsia. Výrobce doporučuje vypít mladé, nejpozději do dvou let. Jamie Goode má na blogu report z návštěvy ve vinařství a píše, že 85% produkce sicilského vinařství dělají… bílá vína!? Postarší Stevensonova Encyklopedie vín o tom nic nepíše, tak tápu. Beru to jako úvod do sicilských překvapení.

Upřímně doznávám, že mě zlákalo 88 bodů, které dal vínu před dvěma lety Jamie Goode (mladšímu ročníku samozřejmě). 88 bodů by Segreta v Česku nedostala a pochybuju, jestli někde mimo Sicílii. Ale je to báječné exotické víno a za (pouhých! byť velkoobchodních) 210 kaček určitě stojí. Má všechno, exotické chutě, přezrálé ovoce (a přezrálé květiny ve vůni), plnou chuť, kořenitý závěr (u kterého můžete bádat, jestli je to koření nebo mineralita, ale já jsem se nakonec rozhodl pro vliv exotické odrůdy Grecanico a koření). Moc mě to baví, i s vědomím, že to bylo vyrobeno téměř průmyslově. Selektované kvasinky, reduktivní výroba, dusíková atmosféra a dlouhé kvašení při 15oC … La Segretu vyrobili velmi konvenčně, ale mě to prostě chutná.

Perfektní červené z Rhôny

Cena neznámá, dárek od čtenáře blogu. Vlastně jsme víno na vánoce 2008 vyměnili za jiné ode mě, ale protože se moje zásoby ztenčily, vedu to jako dárek:o)
Les Hauts De Montmirail 2006, Gigondas AOC, Domaine Brusset, Cairanne, Francie
Gigondas 06 Brusset etiketa

Typická rhônská lahev s reliéfem, tradiční etiketa a plný korek, pro který nově zavádím nábytkářský termín „masiv.“ Vlastně celé víno je takové, masivní. Výrazná temně rudá barva, kompaktní vůně ukazující rovnou do Rhôny, ale ne příliš silná. Taková masivní :o) Je kořenitě štiplavá, zrale ovocná a rhonsky květinová. Svádí mě to napsat typická, ale já vína z údolí Rhôny piju zřídka, tak nejsem ten pravej, kdo by měl hodnotit typičnost. V chuti zřetelně husté, příjemně kořenité a s hojností tříslovin, které ovšem neškrábou, ale teple hladí. Chutná nasládle, při prvním napití až do sladké čokolády. Jak to, že na etiketě není žádná poznámka o starých keřích – Vieilles Vignes? Barikované víno z hodně vyzrálých a koncentrovaných hroznů, které ani barikový sud nepřemůže! S oteplováním a provzdušňováním se víno postupně proměňuje, zjemňuje, obrušují se hrany a objevují se nová aromata. Rozhodně je zábavné to zkoumat a objevovat.

Terasy UPR
(Obrázek nahoře je ukradený z webu výrobce.) Nikdy jsem v CdR nebyl, ale ty fotky kamenitých vinic mě mocně lákají. Pro ověření hledám na webu dovozce a nacházím podle očekávání, že je to skutečně GSM cuvée – 55% Grenache, 20% Syrah a 25% Mourvedre. Malé výnosy z terasovitého vinohradu, dubové sudy. Kdybych býval Googlem začal, mohl být článek článek ještě zábavnější: podle webu výrobce (tady) dal vínu Robert Parker v roce 2008 89-91 bodů ze sta.
Zapíjel jsem vínem tři hodiny připravované hovězí plátky (druhý nebo třetí pokus a první dokonale povedený) a byl jsem spokojený. K hovězímu se báječně hodilo. Těžko můžu víno doporučovat, protože tahle nabušená, koncentrovaná červená nevyhledávám, ale i jako obdivovatel Pinotů Noir (tedy vín mnohem lehčí váhové kategorie) na něm nenacházím žádnou chybu. Rozhodně to je perfektní ukázka toho, jak hustá a silná musí být šťáva z hroznů, jestli se má poprat s dubovým sudem a vyhrát.