Půl promile

http://www.ebos.pl/wiadomosci/projekt_nowelizacji_ustawy_o_wychowaniu_w_trzezwosci
Protijedoucí řidiči kolegiálně blikali, ale byl pátek odpoledne, vezl jsem děti ze školy a pil jsem naposledy dvě deci vína ke čtvrteční večeři. Tak jsem klidně jel vstříc silniční kontrole a taky mě zastavili. Občanku, řidičák, techničák, povinné ručení. A ještě dechovou zkoušku. Nafoukal jsem nulu a nedalo mi to. Zeptal jsem se proč.


„Už jsem z autoškoly dávno pryč, ale nebylo v zákoně něco o tom, že test na alkohol se provádí v případě podezření?“
„Kdepak, pane. Máme příkaz dělat ho vždycky. Navíc, kdyby někdo jel s 0,3 nebo 0,4 promile, tak to podle chování nepoznáte, pojede normálně.“
„Však když pojede normálně, proč byste ho taky měli kontrolovat nebo pokutovat?“
Pokrčil rameny a i tu druhou otázku nechal bez odpovědi.
„Ještě počkejte, musím Vás proklepnout v databázi.“

Odešel se všemi doklady. Nechal mě s dětma sedět v autě několik minut. Jeli jsme ze školy a syn dostal první trojku z matiky, tak jsem dětem vysvětlil, že jestli se budou špatně učit, budou se muset dát k Policii a celý život se živit otravováním těch lidí, co se učili líp. Za chvíli přišel, vrátil mi doklady a že můžu jet. Vyjel jsem a přemýšlel o smyslu podobných dopravních kontrol. Na výjezdu z vesnice jsem se přistihl, že jedu šededesát. Byl jsem naštvanej a přestal jsem dávat pozor. Nevadí, blesk taky dvakrát nepraští do stejného místa.

Ta vesnice byla dlouhá jako týden před výplatou. Rovná silnice s dalekou viditelností, rychlost tam překračuje kdekdo. Ale dopraváci se ani nenamáhají kontrolovat rychlost a chytat někoho, kdo ji překročí. Nejsem příznivcem pokut za 55 kilometrů za hodinu, ale i to mi dává větší smysl než náhodné kontroly alkoholu za volantem. Zvlášť když i policajt říká, že takový řidič jezdí normálně. Kardinální otázka: Má dopravní policie dbát na bezpečnost na silnicích nebo na abstinenci řidičů? Poznáme ještě, co je důležité a co ne?

Naposledy jsem psal o alkoholu za volantem v srpnu 2007 tady. Od té doby se změnilo jen to, že od 1. ledna 2010 Policie ČR provádí kontrolu alkoholu při každé silniční kontrole. Taky jste pro zavedení nenulového limitu alkoholu pro řidiče? Už jste někdy řídili pod vlivem?