Senzační Veltlín z Kamptalu

GruVe Allram 09
Grüner Veltliner 2007 Strassertaler z rakouského vinařství Allram (Kamptal, web je tady) se s 93 body dostal do TOP 100 amerického časopisu Wine Spectator za rok 2009. Neprohlížel jsem to podrobně (a v přepisech názvů vín z etiket je trochu zmatek), ale s cenou 12 USD za lahev je to UFO. Ve středu jsem tenhle Veltlín (jen o dva roky mladší) koupil za 199 kaček, v pátek večer jsem ho otevřel, aby doprovodil můj (už druhý!) pokus o koláč s lososem a špenátem. Z vrozené skromnosti nevystavuju fotky koláče, je to lehké neškodné jídlo a já se přežral k prasknutí. Recept má Vilemína tady a doporučuju k následování.


Víno přichází ve štíhlé hnědé ryzlinkové flétně se screwcapem. Střízlivá, jednoduchá etiketa. Světle žlutá slámová barva, perfektně čistá. Střídmá květinová vůně, žádné excesy, žádné varování. Příjemná a lehká ovocná chuť (jablíčka) s velmi decentním pepřovým dojezdem. 12,5% alkoholu, nenápadné, ale krásné lehké víno. Paráda. Nebudete se moct nabažit. Kupujte, kupujte, kupujte! (Koupil jsem ve Farkatéce, web je tady, ale zatím tam Veltlín není vystavený.)

Jak už jsem (dvakrát) napsal, to víno je lehké. Žádnou mnohovrstevnatost nečekejte. Působí to na mě jako dokonalý odhad vinaře. Odhad toho, co mu jeho vinice a odrůda dokáže poskytnout, co s tím dokáže ve sklepě udělat, vědomí místní tradice a sebevědomí – nesnaží se přestřelit a ohromit vás něčím zásadně novým. Podle mého laického názoru by GruVe 2009 Strassertaler 93 bodů nedostal, jak moc se liší od ročníku 2007 nebudu spekulovat, ale je to hodně dobré víno.