Arnolfo 2003 IGT
Bedničkový teasing : Vinař roku 2009
Seděl jsem u něj v Hruškách na zápraží horký páteční červencový večer cestou na Horňácké a obě vína jsme koštovali. Bylo to o prsa, ale u mě vyhrál nezatříděný rýňák: výrazné kyseliny k ryzlinku patří, a tentokrát se mi líbilo, jak byly podepřené zbytkovým cukrem. Takže jsem si řekl, že lahev popíšeme bílým fixem a půjde do bedýnek tak, jak je, bez etiket. Slíbil jsem, že ho v září pár krabic koupím… ale když mi včera večer pan Tichý volal do auta, nevěděl jsem ještě kolik těch krabic mám koupit a byl jsem utahaný po šíleném dnu s telefonáty desítky zákazníků, takže jsem rozhodnutí odložil na září. (Tiše a ostýchavě se tehdy v Hruškách zmínil, že jedno víno dal do soutěže v TESCO a vyhrálo… takže tam poputuje skoro všecko, protože ho má tak akorát na splnění podmínek soutěže :o)
Všem třem pánům blahopřeju, a hned jsem volal zpátky hrušeckému Tichému s opožděnou gratulací. Jen se nesměle pýřil, no jó, mně to taky řekli jen chvíli předem. A že si sice byl diplom včera v Praze převzít, ale sám vlastně neví, která vína postoupila do druhého kola, kde se rozhodovalo o vítězích.
A ještě jednou blahopřeju pánům Tichému, Bízovi a Valihrachovi k úspěchu.
Prázdninové paběrky
A když už je na fotce, přiznám se i k levném Prosecco ze supermarketu : Valdo, Prosecco di Valdobbiadene VSQPRD. Neročníkové, etiketa uvádí jen 11 % alkoholu, 15 gramů cukru a doporučení podchladit na 7-9 oC. Kdybyste mě zabili, na těch 15 gramů cukru bych nepřišel, hádal bych suché, suché jako saharský písek. Nijaké, ani kyselé, ani sladké, Prosecco do míchaných nápojů nebo k nějakému jídlu, ale na samotné pití nic oslnivého, inertní jako helium.
To se mi na Jihu líbí : nikdo nic neřeší. Složitě jsem posunkovou italštinou řešil v realitce odjezd z dovolené. Vysvětloval jsem, že chceme odjet dříve, protože to máme domů daleko, a realitka otvírá až o desáté. Když to konečně pochopili, mávli rukou a řekli, Hodíte klíče do naší schránky a všechno bude v pořádku. Žádný problém. Udělejte si to po svém a my si nějak poradíme 🙂
Kdyby Sassicaia měla křídla
Galerie rulandských vín, Kyjov 15. srpna
Jen tak o vlašáku, rulandě a soviňónu
Když o tom tak přemýšlím s odstupem pěti týdnů, přimíchávat Sauvignon do Vermentina by se asi ani v Itálii nemuselo vyplatit, ale použít speciální kmen kvasinek by dávalo lepší smysl.
Pozdní sběr: proč nejsem Slávistou
Vlašák Trophy v Mejtě
1. RV 2008 zemský , Vinařství Straka, Rakvice, trať Kozí horky
2. RV 2006 PS, Mikrosvín Mikulov, trať Železná
3. RV 2008 PS, vinařství Koráb, Boleradice, trať Pod Pálavou (Pavlov)
4. RV 2007 PS, Galant, trať Železná
5. RV 2007 kabinet, Galant, Pod Mušlovem, Mikulov
6. RV 2005 PS, Mikrosvín, Goldhammer
7. RV 2007 PS, Mikrosvín (Flower Line)
8. RV 2007 zemské, vinařství Koráb, Boleradice, trať Psinky
9. RV 2007 PS, Zdeněk Peřina, Klentnice, trať Ořechová hora / Březí
10. RV 2007 PS, Galant, trať Pod Mušlovem / Mikulov
11. RV 2007 kabinet, Galant, Ořechová hora / Březí
12. RV 2007 kabinet, Zdeněk Peřina, Klentnice, trať Železná
13. RV 2001 PS, Mikrosvín mikulov, trať Železná / Perná
Aby to nebylo tak jednoduché, hostitel lovil lahve z chladničky v náhodném pořadí, takže jako první šel nultý vzorek a hned poté č. 12. Sám se v tom už těžko orientuju.)
Mně udělal radost druhý vzorek (s číslem 12). Bylo to jedno ze dvou vín, která jsem znal, docela typický vlašák s dlouhou dochutí, a hned na začátku jsem si správně tipnul, co to je. Jako čtvrtý šel vzorek č. 7, Mikrosvínská Flower Line 07. Ten se mi moc líbil, od výrazné barvy přes plnou luční vůni po pěknou chuť s malým zbytkovým cukrem a dlouhým kořenitým závěrem. Zařadil jsem si ho mezi svoje TOP 3, ale dvě hodiny poté, když jsem si dělal soukromé finále tří nejlepších vín, se víno významně změnilo a jaksi odpadlo. Naopak vzorek 4, galantní PS 2007 se po dvou hodinách zlepšoval. Všichni jsme správně tipovali starší ročník u vzorku 6 (Mikrosvín PS 2005 z Goldhammeru), ukazovala na to barva i vůně (nasládlá a ryzlinková až do klasického rýňáku). V chuti jsem si liboval i nad vyšším zbytkovým cukrem , pro mě soukromě nejlepší víno večera.
Ze dvou vín z boleradického vinařství Koráb mělo jedno lehkou korkovou vadu (8), druhé začalo v lahvi kvasit (3). Vzorek 2 (RV 2006 PS, Mikrosvín) jsem díky ostřejší kyselině a travnaté chuti překřtil na moravské Chablis. Vzorek č. 1 už poněkolikáté správně identifikovala Evas jako rakvické vinařství Straka, navíc jsme se všichni shodli, že bysme ho mohli vzít na seznam znovu, až budeme ochutnávat Sauvignony. Vlašák zakvašený sauvignonovými kvasinkami?
Devítka byl Peřinův vlašák z prvních Komunitních bedýnek, u mě se dostal mezi tři nejlepší, ale nakonec ho naslepo porazila šestka, jak jsem už psal. U ostatních devítka tolik neuspěla, byly námitky proti vysokému alkoholu. Třináctka u mě propadla, nulajednička z Mikrosvínu už byla daleko za zenitem a na sešupu. Vysoká barva zase ukazovala na vyšší stáří, k tomu intenzivní medová vůně, ale v chuti už zbyla jen kyselina a jinak nic.
Krom toho jsme vymysleli jeden nový blog, užili si luxusu spousty lučních a ovocných a citrusových vůní a limetkových až grepfruitových chutí a pobavili se po odhalení identity vzorků vlastními úspěšnými i neúspěšnými tipy. Byl to krásnej večer a aniž bych chtěl parafrázovat známý výrok Sigmunda Freuda, musím dodat, že koštování naslepo mohu každému vřele doporučit!