Vlašák Trophy v Mejtě

Když Tomáš svolával košt vlašáků, zdůvodňoval to jako snahu zbavit se panické nepolíbenosti vlašákem, ale seznam vín vypadal jako večírek Vlašského prince. Posuďte sami:

0. RV 2008 PS sudové, Kobylí
1. RV 2008 zemský , Vinařství Straka, Rakvice, trať Kozí horky
2. RV 2006 PS, Mikrosvín Mikulov, trať Železná
3. RV 2008 PS, vinařství Koráb, Boleradice, trať Pod Pálavou (Pavlov)
4. RV 2007 PS, Galant, trať Železná
5. RV 2007 kabinet, Galant, Pod Mušlovem, Mikulov
6. RV 2005 PS, Mikrosvín, Goldhammer
7. RV 2007 PS, Mikrosvín (Flower Line)
8. RV 2007 zemské, vinařství Koráb, Boleradice, trať Psinky
9. RV 2007 PS, Zdeněk Peřina, Klentnice, trať Ořechová hora / Březí
10. RV 2007 PS, Galant, trať Pod Mušlovem / Mikulov
11. RV 2007 kabinet, Galant, Ořechová hora / Březí
12. RV 2007 kabinet, Zdeněk Peřina, Klentnice, trať Železná
13. RV 2001 PS, Mikrosvín mikulov, trať Železná / Perná

Aby to nebylo tak jednoduché, hostitel lovil lahve z chladničky v náhodném pořadí, takže jako první šel nultý vzorek a hned poté č. 12. Sám se v tom už těžko orientuju.)

Sjelo se nás na páteční večer do Mejta sedm. Pilo se z lahví zabalených do novin, napřed bez komentářů a později už s komentáři a občas vtipnými pokusy o tipování utajené identity vzorků (poměrně jistým tipem byl „vlašák od Peřiny“ 🙂. Nebudu unavovat podrobným popisem, takže jen stručně.

Mně udělal radost druhý vzorek (s číslem 12). Bylo to jedno ze dvou vín, která jsem znal, docela typický vlašák s dlouhou dochutí, a hned na začátku jsem si správně tipnul, co to je. Jako čtvrtý šel vzorek č. 7, Mikrosvínská Flower Line 07. Ten se mi moc líbil, od výrazné barvy přes plnou luční vůni po pěknou chuť s malým zbytkovým cukrem a dlouhým kořenitým závěrem. Zařadil jsem si ho mezi svoje TOP 3, ale dvě hodiny poté, když jsem si dělal soukromé finále tří nejlepších vín, se víno významně změnilo a jaksi odpadlo. Naopak vzorek 4, galantní PS 2007 se po dvou hodinách zlepšoval. Všichni jsme správně tipovali starší ročník u vzorku 6 (Mikrosvín PS 2005 z Goldhammeru), ukazovala na to barva i vůně (nasládlá a ryzlinková až do klasického rýňáku). V chuti jsem si liboval i nad vyšším zbytkovým cukrem , pro mě soukromě nejlepší víno večera.

Ze dvou vín z boleradického vinařství Koráb mělo jedno lehkou korkovou vadu (8), druhé začalo v lahvi kvasit (3). Vzorek 2 (RV 2006 PS, Mikrosvín) jsem díky ostřejší kyselině a travnaté chuti překřtil na moravské Chablis. Vzorek č. 1 už poněkolikáté správně identifikovala Evas jako rakvické vinařství Straka, navíc jsme se všichni shodli, že bysme ho mohli vzít na seznam znovu, až budeme ochutnávat Sauvignony. Vlašák zakvašený sauvignonovými kvasinkami?

Devítka byl Peřinův vlašák z prvních Komunitních bedýnek, u mě se dostal mezi tři nejlepší, ale nakonec ho naslepo porazila šestka, jak jsem už psal. U ostatních devítka tolik neuspěla, byly námitky proti vysokému alkoholu. Třináctka u mě propadla, nulajednička z Mikrosvínu už byla daleko za zenitem a na sešupu. Vysoká barva zase ukazovala na vyšší stáří, k tomu intenzivní medová vůně, ale v chuti už zbyla jen kyselina a jinak nic.

Největší překvapení přišlo nakonec – když jsme se stále ještě naslepo pokusili určit vítěze (po přechutnání největších favoritů), hlasovali jsme tři pro mého favorita (Mikrosvín RV 2005 PS Goldhammer) a čtyři pro Peřinův kabinet 2007 z Železné. Přestože jsme se hecovali navzájem pokud jde o podíly zbytkového cukru a podobné detaily, nakonec jsme vybírali vítěze jen z několika málo vín. Žádná vzrušená diskuse se o tom nevedla, protože ti, co volili jedno víno, většinou měli to druhé taky ve finálovém rozstřelu.

Krom toho jsme vymysleli jeden nový blog, užili si luxusu spousty lučních a ovocných a citrusových vůní a limetkových až grepfruitových chutí a pobavili se po odhalení identity vzorků vlastními úspěšnými i neúspěšnými tipy. Byl to krásnej večer a aniž bych chtěl parafrázovat známý výrok Sigmunda Freuda, musím dodat, že koštování naslepo mohu každému vřele doporučit!