Sauvignon 2004 pozdní sběr polosladké, Sonberk Pouzdřany

S dnešním vínem mám drobný formulační problém typu Slepice nebo vejce? Je ta láhev poloprázdná nebo zpola plná? Nebo ještě jinak: když o víně napíšu, že je dobré, ale předražené, není to jen jinými slovy řečeno, že za ty peníze není dost dobré?

Už jsem tady psal o lednovém výletě do Popic a Poysdorfu, ze kterého jsem si kromě jiných dobrot přivezl ze Sonberku i polosladký Sauvignon 2004 pozdní sběr. Ambaláž je vkusná leč úsporná s vyjímkou kvalitního korku. Pouze půllitrová láhev za cenu 235 Kč (přepočtem 352 Kč za 0,75 litru). Barva zlatavá, nalil jsem víno do klasické alsaské sklenky a úplně ji rozsvítilo. Doufám, že to není jen sklenkou, že mi vůně sugeruje podobnost s mými oblíbenými sladkými alsaskými Pinoty Gris – nasládlá, medově květinová vůně s kandovaným ovocem a s tenkým zemitým podtónem. V chuti má víno opět podobný projev, ale trochu užší, než alsaské Pinoty Gris. Má trochu jinou kyselinu, je mnohem ovocnější (jak odpovídá Sauvignonu), ale má podobnou rovnováhu mezi kyselinami a zbytkovým cuktem a trochu méně minerálního základu (zbytkový cukr 30,3 g/l, kyseliny 6,9 g/l, alkohol 12,6 %, velikost šarže 4 237 kusů, překvapivě se neuvádí bezcukerný extrakt). Celkový dojem je ale překvapivě dobrý, jakkoli nejsem fanoušek vyššího zbytkového cukru a pochutnám si na něm zatím jen u zmíněných alsaských šeďáků.
Jedinou výtku bych směřoval k rozostřenější struktuře, jednotlivé složky chuti (sladká, kyselá, minerální) nejsou dost výrazné a zřetelně oddělené, ale přesto sonberský Sauvignon nepostrádá jemnost a harmonii a má ji tolik, že se zalíbil i mně, a já obvykle preferuju suchá vína. Sláva, je to dobré víno a konečně zase něco, co můžu doporučit! Škoda, že už je měsíc po Valentýnu – dnešní víno je na Svatého Valentýna jako dělané. Našel jsem si ho ve výsledcích Víno Revue Prague Trophy 2007, kde dostalo bronzovou medaili za 84 bodů ze sta.
Jak už jsem naznačil v úvodu, problém mám s cenou. Přepočítaných 352 Kč za 0,75 litru vypadá přehnaně ve srovnání s alsaským Pinotem Gris AOC Grand Cru Steinert od Wolfbergera za 9,20 Euro (230 Kč) (viz text zde: http://vins.blog.cz/0802/pinot-gris-2005-aoc-grand-cru-steinert-wolfberger-eguisheim-francie). Nerad se opakuju, ale moravská vína jsou příliš drahá.