Lesní Pinot z Loiry

Dnešní Pinot jsem si přivezl z únorové cesty na Loiru – největší tahák pro mě byly sancerrské Sauvignony, ale největším objevem možná budou tamější Pinoty. Nejdůležitější komentář jsem už napsal do únorových cestovních poznámek – Sancerre a Pouilly-Fumé se v mnoha projevech nápadně podobají Burgundsku, jen tam vyměnili šardonku za Sauvignon.

Burgundská lahev a burgundsky prostá, jednoduchá etiketa. Apelace Coteaux du Giennois je snad nejmladší v centrálním regionu Loiry. Kopíruje pravidla slavnějšího Sancerre a Pouilly-Fumé, ale zatím nedosahuje jejich proslulosti ani cenové úrovně. Přesto se mi zdálo, že nejlepší Sauvignony u navštívených vinařů se blíží kvalitě bílých Pouilly-Fumé, jen jim snad chybělo přesnější zaostření, lepší definice.

Mark Thibault z Domaine de Villargeau nás při návštěve vzal do cuvéerie i do zracího sklepa se sudy a dal nám ochutnat Sauvignony z ročníku 2012, teprve školené, včetně ukázky několika bariků a jejich odlišného vyzrávání (nakonec je spojí do jedné šarže, protože výchozí surovina je totožná). V zásadě se mi hodně líbilo, že hrozny z různých vinic (různých podloží) se zpracovávají separátně a prodávají se jako různá vína. Skutečně není nutné pěstovat deset odrůd, aby mohl vinař prodávat desatero různých vín – chuťový projev vín z různých podloží je přesvědčivě odlišný a přímo vybízí zákazníka ke zkoumání a vybírání.
Domaine de Villargeau 2011, AOC Coteaux du Giennois
Tak tedy Pinot! (V Coteaux du Giennois se pěstuje i Gamay, ale myslím si, že tohle víno je čistý Pinot Noir.) Barvu má hodně světlou, průhlednou. Jemná vůně je nesená tóny lesních plodů (a jehličnatý les jsem si tam snad musel vsugerovat, ale fakt ho tam cítím :o). V chuti pěkně zkrocená kyselina, kořenitá zemitost, maliny, ostružiny a švestky. Ovocné a hladké, odhaduju na odstopkování a zrání v nerezu, málo tříslovin a nejspíš žádné sudy. Středně plné, uměřené každodenní pití. Příjemných 12,5 % alkoholu. Podle plnosti odhaduju cenu na cca 200 Kč a tleskám. (Dodatečně jsem našel ve fotkách ceník vinařství, pod 7 EUR, takže potlesk byl namístě.)