Úsporné Bedýnky aneb vína za 200

Vyšlo to zázračně rychle, dva týdny po vyhlášení úsporných bedýnek jsem začal distribuci a dnes je hotovo. Pokud jste se přihlásili a nedostali avízo, že si máte někde bedýnky vyzvednout, urgujte mě, ale přes šedesát bedýnek už je na cestě.

Povedlo se to všechno, jen v posledních jedenácti bedýnkách je místo základní Barbery 2011 nový ročník 2012. O Františku Šamlovi a jeho výběru piemontských odrůd jsem psal poprvé asi tady. Jednu chvíli jsem přemýšlel i o piemontské bedýnce složené z odrůd jako je Freisa, Timorasso, Grignolino a Ruché, ale nakonec jsem si řekl, že konzervativnější čtenáři by Freisu asi nevzali za svou :o) Kromě všelijakých minoritních odrůd František vozí i skvělé Barbery a Nebbiola. Na prvním letošním kole soutěže Prague Wine Trophy dostala Boeriho základní Barbera 2011 87 bodů (ze sta) a Martinette 2008 rovnou 89 bodů. Barbera je za 150 Kč, Martinette za 245 Kč. Martinette je klasa, základní Barbera je parádní pití na všední dny, včetně ceny. Mimochodem, tabulka výsledků PWT mi byla velkým vodítkem při výběru – zkoušel jsem i jiná oceněná vína, ale nakonec jsem ve VINOMu dal přednost ryzlinkům Mummíkům a španělskému Tandemu, oboje jsem díky pozvání VINOMu ochutnával poprvé v lednu s vinaři.
Bohužel mi po padesáti lahvích Barbera došla. František bleskově zařídil další dovoz, ale tam už byl nový ročník 2012. Jaký je? Má výraznou rudou barvu s fialovým tónem – poslední týden jsem měl několik Cabernetů Franc z Loiry a podobnost vzhledu mě až zarazila. Pro vůni se nabízí slovo syrová. Ovocná, ale nijak přezrálá, šťavnatá. V chuti pěkná kyselina, šťavnatost, příjemný závěr s výraznými tříslovinami (žádný sud, třísloviny jsou z hroznů), ale ouha, víno je ještě příliš mladé. Syrové. V tomhle stavu, navíc otevřené okamžitě po několikadenní cestě z Piemontu, by u mě Barbera 87 bodů nedostala. Kdo objevíte na zadní etiketě Barbery ročník 2012, nechte ji prosím aspoň měsíc odpočinout. Myslím, že za teplého květnového večera na zahradě se vám za to odmění.
P.S. po třech hodinách se Barbera 2012 uklidňuje a zakulacuje, už není zdaleka tak syrová a surová. Pomůže karafa a samozřejmě i několikatýdenní odklad.
Přeju dobrou chuť a jsem zvědavý na vaše hodnocení obou Barber od pana Boeriho.