Dvě červená vína z Moravy

Léto přeje ochutnávání. V neděli večer nás sice na zahradě za soumraku okusovali komáři, ale stálo to za to. Kamarád přinesl dvě načaté lahve (otevřel jsem to už před třemi dny, ale zajímalo by mě, co na to řekneš…) a mučil mě koštováním naslepo.

Moravíno RM 2007 PS

První pokus vlastně žádné mučení nebyl, protože jsem to podstatné uhodl – tímto speciálně děkuju kamarádům, kteří mi při slepé ochutnávce dávají uhodnout Pinot Noir nebo Chardonnay! Rulandské modré 2007 pozdní sběr ze Stolové hory v obci Sedlec na Mikulovsku vyrobilo Moravíno a bylo to příjemné překvapení. 13% alkoholu, pěkná čirá a průhledná světle rubínová barva se známkami nazrálosti na okrajích. Ve vůni zpočátku hodně jemné, ale po vymíchání se objevuje kořenitá vůně, typická pro některé domácí rulandy modré. Podle chuti už je to jasné, Rulandské modré s maličkým zbytkem cukru, pěkně uhlazené, po jablečnomléčném kvašení, hodně dobré rulandské modré. Zajásal jsem, protože Moravíno je velký výrobce a často jejich vína nepiju.
HRDOST Veverka Čejkovice
Na druhém víně jsem si při určování odrůd vylámal zuby, protože mě prostě nenapadlo, že by mohlo jít o cuvée CS/FR/MP/RM. Jmenuje se to HRDOST, Cuvée 2007. Vyrobil Libor Veverka z Čejkovic. Víno má temnější černorudou (třešňovovišňovou) barvu bez známek nazrálosti, višně objevuju i ve vůni. V chuti zase odbourané kyseliny a třísloviny. Nasládlá dochuť, hádám na vyšší extrakt a pěkně zakomponovaný barikový sud. Tohle víno se mi moc líbí, jen si musím postěžovat na kýčovitou plechovou etiketu a graficky neumělý návrh tubusu. Mají vínu zvednout prestiž, ale na mě působí spíš humpolácky a signalizují (bohužel), že mám očekávat vyšší cenu. Pár podrobností o vínu a jeho tvůrci najdete tady a tady, mně se víno moc líbilo, ale měl jsem jen malý vzorek a docela jistě bude někdo víno hodnotit jinak po půldeci a jinak po vypití celé lahve.