Vino Nobile di Montepulciano 2005 DOCG, Rocca delle Macie

V cizině mívám ochutnávací mánii: neláká mě užívat si, chci ochutnávat nové. V Itálii často nevečeřím, protože mě baví ochutnávat sýry a salámy. Nakupuju v lahůdkářství stylem „deset deka tohohle a deset deka támhle toho.“ Občas se prodavač diví, když se nakonec zeptám, jak se ten sýr jmenuje. Zrovna tak se vyhýbám vínům, která už do Čech někdo dováží – ty přece můžu ochutnat doma, kvůli tomu nemusím jet dvanáct set kilometrů do Toskánska. Občas se to schumelí, že nastane vyjímka.
Vino Nobile etiketa

První den jsme při příjezdu nakupovali v sámošce, základní potraviny a pár vín. Hledal jsem nějaké lehké bílé na večerní chill-out po šestnácti hodinách za volantem a našel Vernacciu di San Gimignano od Rocca delle Macie. Měl jsem dojem, že vína od Rocca delle Macie už někdo dováží, ale zadání bylo lehké bílé na usnutí a tohle víno příjemně překvapilo. O týden později jsem v San Gimignanu našel prodejnu výrobce a koupil celou krabici, kromě jiných i tohle Sangiovese. 12 Euro, koupil jsem hlavně kvůli poměrně vyzrálému ročníku.
Rocca delle Macie je mladý podnik (začínali ročníkem 1978) střední velikosti. Obhospodařuje přes 200 hektarů vinic, především v oblasti Chianti Classico a v Maremmě. Podrobnější informace jsou na jejich webu tady. Pokud jde o Vino Nobile, je vyrobeno z hroznů Sangiovese (90%) doplněnými deseti procenty Canaiola. Vyrábí se tradičním postupem, kdy hrozny se nejméně 12 dní macerují, kvašení probíhá za řízené teploty a následuje ho dvouleté zrání v sudech z francouzského dubu.
Vino Nobile 05 Rocca delle Macie
Víno má temně rudou barvu s kávovým odstínem, pěkně čistou (nejspíš filtrovanou) a nijak neprozrazuje nazrálost. Příjemně jemná vůně lesního ovoce a sušených švestek skrytá závojem tříslovin. Trochu lesa a kafe. V chuti odbourané kyseliny, kořeněná teplá chuť sugerující (možná klamně) dojem vyššího alkoholu (nakonec jsem našel, že jen 13%). V závěru chuti podobné minerální tóny, jaké znám z bílých Vernaccií. Barikované, s dostatkem tříslovin a celkově příjemně lehký, teplý a štiplavě kořeněný dojem. Jediná výhrada, málo ovocných tónů v chuti. Přesto bych do toho za 12 Euro klidně šel znova.