Bílý Chinon
Pustina širá, pole neorané
Alibernet 2011 zemské, Krásná Hora
Šestiletý rakouský ryzlink
Riesling Gebling 2007, Kremstal DAC Reserve, Sepp Moser
Nazlátlá barva, čirá a zářivá, trochu překvapivě s drobnými bublinkami na stěnách sklenky. Minerální vůně, teprve po půlhodině se v ní otvírají kyselé a broskvově nasládlé tóny. V chuti zase jemná perlička, pěkná meruňkovo-broskvová kyselina, středně plná chuť a pikantně štiplavá grapefruitová kořenitost až do pepře (však se na stejné vinici taky pěstuje Veltlín, a původ je důležitější než odrůda :o). Malý a přesně odvážený zbytkový cukr, výrazně minerální závěr až do prachu jde dobře dohromady s plnějším tělem. 13% alkoholu a nic převratně složitého. Náznakově se objevují chemické tóny, oxidativně jablíčkové a „kvasnicové“ vjemy, ale rakouská strohost to všechno drží sevřené. V jistém ohledu je to úplný protiklad opulentních moselských ryzlinků. Vyhraněné stylem, ale jak už jsem napsal, nic převratně složitého, nic co by vyžadovalo přehnaně zkušeného konzumenta.
Podle plnější barvy a kořenité chuti zřejmě jde o ryzlink s delší macerací na slupkách, školený v nerezu na kvasničních kalech. Brzo bude mít šest roků, už je lahvově nazrálý a kyselina ztrácí ostří, ale pije se báječně. 16 EUR ve vinařství, dalších 5 kousků po 430 Kč ve Skleničkově sklepě :o)
Na otočku v Rohrendorfu
Veselka se Sylvány
Jásání nad ryzlinky
Druhý motiv soutěžení je čistě soukromý. Už druhým rokem mě pořadatelé zvou do hodnotitelských komisí. Je to pro mě velká zkušenost, jak se hezky česky říká, je to k nezaplacení. Když mi po první účasti v porotě přišel e-mail, že mám poslat číslo účtu pro převod odměny za hodnocení, pobavilo mě to. Umínil jsem si, že tyhle peníze zase obratem do soutěže vrátím jako poplatky za vína, která tam přihlásím. Zatím to jde dobře, všechna čtyři vína dostala medajle :o) a v listopadu se budou hodnotit Zweigly. Tentokrát to (poprvé!) nenechám na poslední chvíli – v úterý pojedu do Rakouska k Moserovi nejen pro Pinot Blanc do aktuálních bedýnek, ale i pro Zweigelt z lednových Rakouských bedýnek. Uvidíme, jestli mi vyhraje šampiona?
Dva Sylvány z francké placatky
Sylvánské zelené 2009 PS, Vinné Sklepy Valtice
Víno má zlatožlutou plnou barvu a plnost ho charakterizuje ve všech ohledech. Vůně je svěže minerální, ovocná po zralém žlutém ovoci, lákavá a příjemná. V chuti suché se zkrocenou kyselinou, krémovost, žluté ovoce, spousta minerality a příjemně extraktivní. I když to etiketa neuvádí, zřejmě pochází z trati U akátového lesa z Pasohlávek.
Výborná vína kolem 200 Kč podruhé
Dost hlubokomyslností, soukromě mě taky víc baví Pergolaia (16 EUR) než Campordigno (8 EUR), ale jsou příležitosti, při kterých rád sáhnu po levnějším víně. Taky jsem si všimnul v tabulkách účastníků Komunitních Bedýnek, že únorové úsporné bedýnky (s cenou pod 1200 Kč za 6 vín) měly o polovičku víc účastníků než předchozí Rakouské bedýnky (za 1800 Kč). Co víc, spousta účastníků úsporných bedýnek se potom dalších třech projektů zase nezúčastnila. Risknu to a vyhlásím nové úsporné bedýnky ještě dřív, než odezněly předešlé prázdninové. Tentokrát mám některá vína už připravená, a mám připravený taky svého druhu návrat k původní myšlence Komunitních Bedýnek. Přináším další úsporné bedýnky s průměrnou cenou do 200 Kč za víno!
1. Gruner Silvaner 2012, Weingut Geil. Už jsem o něm psal tady. Sylvánské zelené, tedy víno z v Čechách opomíjené odrůdy a ze špičkového německého vinařství. Hodnotil jsem ho na soutěži Prague Wine Trophy a nakonec jsem mu dal 90 bodů (neměl bych vyzrazovat celkový výsledek dřív, než to udělá pořadatel, ale z výsledkové listiny je jasné, že nejmíň dva porotci museli dát ještě víc než já :o). Echtovní typický Sylván, jakostka, u dovozce za maloobchodní cenu 195 Kč. Jde to i bez zatřídění!
2. Podruhé Německo, moselský ryzlink. 2011 Ürziger Würtzgarten Riesling kabinett feinherb, Weingut Karl Erbes. Moselské ryzlinky od Erbese mě baví, čtenáři se jich průběžně domáhají a tak jsem jich od listopadu přivezl už přes pět palet. Jedna z nejblbějších věcí v životě je, když máte úspěch a nevíte proč. Dlouho jsem se jako detektiv pídil po tom, proč Erbesovy ryzlinky baví naprosté začátečníky i zkušené ryzlinkáře, a nemohl jsem na to přijít. Až mě na to elegantně přivedl Mikuláš Cylek. „To jistě víte, pane Skleničko,“ řekl mi jednou rozšafně, „že na střední Mosele révokaz moc neřádil a třeba vinice Ürziger Würtzgarten je komplet pravokořenná?“ Nevěděl jsem, ale dělal jsem jako že to vím, a Stefan Erbes mi to obratem potvrdil: Ano, je to 100% čistě původní ryzlink, žádné americké podnože! Příležitostné zbytky pravokořenných výsadeb v lávovém podloží Etny nebo kdesi v odlehlých skalnatých koutech se považují za vinařský ekvivalent Michelangelových fresek nebo Da Vinciho skic… Takže nazrálý kabinetní moselský ryzlink z ročníku 2011 z klonů původních předfyloxerových keřů, za 240 Kč.