Fotku jsem už tady měl už začátkem roku 2011. Willi Klinger měl prezentaci rakouských vín v rámci Galadegustace Prague Wine Trophy a z Kremstalu si vybral právě Breiter Rain, Veltlín od Seppa Mosera. Odrovnal mě tehdy naprosto nečekaným bohatým projevem, s reduktivními Veltlíny jak je známe měl společný snad jen výrazný pepřový štych v závěru chuti.
2011 Gruner Veltliner Breiter Rain, Kremstal DAC Reserve, Sepp Moser
Začíná to už barvou, netypicky plnou žlutou, a zpočátku uzavřenou vůní s pepřem, která mi jako první evokuje perník. Podle barvy se dá usuzovat na delší ležení na kvasničních kalech, a víno má skutečně zkrocenou kyselinu, tedy odbouranou jablečnou kyselinu (pokud bych očekával svěží lehký GruVe, asi by mi výraznější kyselina chyběla). Kvasniční smrádky jsou spolehlivě odfiltrované, ale plnost, máslovost zůstala a potvrzuje školení na kvasnicích. Minerální vjemy převažují, zpočátku evokují až tabák, ale brzy se zklidní a dodávají vínu příjemnou plnost. V chuti jemně žluté ovoce a velmi výrazný, odrůdový pepřový závěr s dlouhou dochutí. Suché s malým zbytkem cukru, výrazně strukturované, parádní! Bodování je práce a mně se dnes nechce pracovat, ale Breiter Rain by u mě dostal hodně přes 90 bodů. 16 EUR ve vinařství, asi 430 Kč.
Vzato podle degustace, s Minimal Veltlinerem má jen málo společného. Minimal je extrémní víno, na kterém si Niki Moser (asi) maximalisticky ověřoval, kam až se dá s Veltlínem zajít. Breiter Rain je naopak pokus o dokonalost a vyváženost (a pro mě je o stupeň výš než Minimal Veltliner). Barevnost a kořenitost je nejspíš daná už jednodenní macerací se slupkami před lisováním. Kvasilo a zrálo 6 měsíců napůl v nerezových tancích a napůl v pětisetlitrových sudech z rakouského dubu. Opulentních 14% alkoholu ukazuje na extrémně vyzrálé hrozny. Vinice Breiter Rain je jedna z kremstalských vyjímečných vinic označovaných Erste Lage podle vzoru burgundských Grand Cru vinic. Název Breiter Rain neodkazuje k americkému trhu (kam vinařství zřejmě hodně vyváží), ale znamená ve staroněmčině přibližně „Široké pole“ nebo ještě spíš „Širá pustina.“ Dnes je to jen dva a půlhektarová vinice s jižní expozicí na kamenitých kremstalských terasách.
Žádné víno na každodenní pití, ale skutečně sváteční víno.