Jásání nad ryzlinky

Už jsem tady jásal nad stříbrnou medajlí z Prague Wine Trophy pro Muskat Ottonel 2012 Seppa Mosera z lednových rakouských bedýnek a nad zlatou medajlí pro sancerrský Pinot Noir z vinařství P&N Reverdy, které mělo dva Sauvignony v únorových bedýnkách. Páteční výsledky ryzlinkového kola mi přinesly další dvě medajle.

2011 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb z moselského Weingut Karl Erbes dostal jen 85 bodů a stříbrnou medajli. Moje chyba, měl jsem raději poslat ročník 2012 z letošní květnové bedýnky. Zato 2010 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb bral 89 bodů a zlato! Hned jsem si ve vinařství rezervoval krabici :o) a potvrzuje se, že ryzlinky z problematického ročníku 2010 začínají krásně vyzrávat.
Většinou se do soutěže přihlašují vína, která přihlašovatel chce prodávat a kalkuluje s tím, že nálepka s medajlí bude pomáhat prodeji. Já to mám opačně – přihlašuju vína, která mi zbyla po Komunitních bedýnkách, a s následným prodejem většinou moc nepočítám. Nejvíc může taková medajle zafungovat jako zpětné ujištění účastníkům bedýnkovací zábavy, že vína z bedýnek obstojí i v největší konkurenci (tentokrát soutěžilo 170 ryzlinků!) a že koupili dobře.

Druhý motiv soutěžení je čistě soukromý. Už druhým rokem mě pořadatelé zvou do hodnotitelských komisí. Je to pro mě velká zkušenost, jak se hezky česky říká, je to k nezaplacení. Když mi po první účasti v porotě přišel e-mail, že mám poslat číslo účtu pro převod odměny za hodnocení, pobavilo mě to. Umínil jsem si, že tyhle peníze zase obratem do soutěže vrátím jako poplatky za vína, která tam přihlásím. Zatím to jde dobře, všechna čtyři vína dostala medajle :o) a v listopadu se budou hodnotit Zweigly. Tentokrát to (poprvé!) nenechám na poslední chvíli – v úterý pojedu do Rakouska k Moserovi nejen pro Pinot Blanc do aktuálních bedýnek, ale i pro Zweigelt z lednových Rakouských bedýnek. Uvidíme, jestli mi vyhraje šampiona?