Skleničkova azbuka
Pascal a Nicolas Reverdy, Sancerre
Údolí Loiry, díl 3
Paříž, Rungis a přepřahání
Tohle je vnitřek jednoho z hangárů, kde se prodávají sýry. Nakupování ve francouzském velkoobchodě jsem jen přihlížel a zdálo se mi, že francouzština se vůbec nehodí ke komunikaci. Ale Daniel Brož, můj řidič, průvodce, tlumočník a sponzor, se tím prokousal a nakupování ve velkém mi předvedl. No a potom jsme vyrazili domů.
V sobotu ráno letím do Itálie. Na programu je i několik setkábní a degustací s místními vinaři, takže tenhle blog ťukám mezi balením, žehlením, uklízením a vyřizováním restů. Jestli se v Itálii naskytne něco hodného zaznamenání, napíšu. Jestli to nevyjde, tak snad přidám aspoň pár fotek z posledních degustací s vinaři na Loiře.
První den na Loiře, díl 2 – odpoledne
První den na Loiře, díl 1
Ještě musím stihnout spoustu věcí!
Dalších deset z Piemonte
Tak abych to nepoplet:
Tetu Bětu, tetu Květu,
tetu Fanču, tetu Manču,
tetu Táňu, tetu Stáňu,
tetu Vandu, tetu Žandu…
Většina dnešních vín se v Čechách neprodává, takže největší význam snad může mít pro mě a několik spolustolovníků, až jednou narazíme na některého ze jmenovaných výrobců a budeme se chtít ujistit, co už jsme od něj pili a jaké to bylo… tak abych to nepoplet:
2. Biancamano 2011, Erbaluce di Caluso DOCG, Cantine Briamara. Ve vůni se zdá přezrálé, i v chuti je plnější a vyzrálejší, s výraznou kyselinou odpovídající odrůdě Erbaluce.
4. Garbello 2011, Monferrato DOC Bianco (Arneis). Ve vůni lehce zatuchlý smrádek, který po chvíli identifikujeme jako kvasnicový. Silná plná barva, v chuti napřed zaperlí na jazyku, potom se objeví i kvasnicový podtón, plnější tělo, pěkné a bohaté víno. Můj favorit.
5. Langhe 2011 DOC Arneis, Fratelli Aimasso. Svěží, příjemné, zaoblené, zase minerální, přístupné a pěkné.
6. Roero Arneis 2011 DOCG, Delpero. Ovocná vůně s kvasnicovým podtónem a podezřením na delší ležení na kvasnicích. V chuti štiplavě kořenité, s pěknou kyselinou a potvrzeným kvasnicovým podtónem, moc pěkné. Můj druhý favorit.
8. Roero Arneis 2011 DOCG, Savigliano Mario. Plnější, se slabší kyselinou, líp zakomponovanou, a nejspíš i malým zbytkovým cukrem (!). Přezrálé, trochu nudné. Nebavilo mě.
9. Roero Arneis 2011, Battaglio. Kulaté, jednoduché, příjemné až líbivé. Vyvážená, jemně kořenitá plnější chuť.
10. Langhe Arneis 2011, Battaglio. Harmonické, plné, kulaté, vyzrálé, ale nezábavné.
Našeho dárce Františka Šamlu, dovozce piemontských vín, jsme zahrnuli dobře míněnými radami, co dovézt a co ne, až nakonec jen smutně seděl a hrál si s tužkou… Soukromě bych se bavil u každého z koštovaných vín, nejvíc u prvních sedmi. Mého největšího favorita (4, Garbello) už František dováží a přidávat k němu nějaké další a méně výrazné víno z málo známé odrůdy není moc obchodnicky prozíravé. Prodávat dvoje Erbaluce a sedmero Arneis bych nechtěl, a když to nejlepší z naší ochutnávky (aspoň podle mého hodnocení) František dováží, je další výběr těžký.
Vína z Lídlu, druhé kolo
Devětkrát Nebbiolo
V prvním kole jsem naléval malé degustační dávky o vínech jsme diskutovali ve třech vlnách. Potom jsem upekl jednoduchou sýrovou pizzu a následovalo dopíjení, spojené s odtajněním cen. Soustředění povolilo, diskuse se uvolnila a se znalostí cen se mnohé preference změnily. Pro čtenáře se zálibou v luštění degustačních poznámek přináším stručný výtah.
1. Roero DOCG 2009, Cascina Ciapat di Bertello. Světloučká hnědá barva, selské vůně smíšené s květinovými, náznakem venkovský dvorek. V chuti ještě mladé, svěží a jednoduché, slušně dlouhé s dobrou kyselinou. Po třech hodinách se zjemňuje a zakulacuje, od začátku to byl můj favorit. 255 Kč.
2. Roero DOCG 2010, Delpero. Temnější černorudá barva s fialovým tónem, jemná květinovo-ovocná vůně, chuť zprvu mladá a jednoduchá, ale s výrazným a příjemným třešňovým tónem. Tříslo ještě hodně stahuje pusu, ale odhaduju, že tohle by se mohlo lidem líbit. 280 Kč.
4. Colline Novaresi DOC Nebbiolo 2008, Il Chiosso. Podle etikety míří víno do vyššího segmentu, jak se ukázalo po zději, cenou také. Opět hnědočervená barva s temnějším odstínem. Plnější vůně s lesním ovocem, přezrálost. V chuti zkrocená kyselina a silnější tělo, líbivé, plnější a nazrálejší. 14% alkoholu pomáhá plnosti. 390 Kč.
5. Ghemme DOCG 2007, Il Chiosso. Barva – další odstín červenohnědé, vůně zpočátku uzavřená. Chuť štiplavá, ale kultivovaná a poměrně plná. Opět hodně mírná kyselina, ovocný projev s jemným dotekem koření. Líbivé. 570 Kč.
6. Gattinara DOCG 2007, Il Chiosso. Ve vůni konečně zase správný selský smrádek, jaký se dá očekávat u Nebbiola! Chuť prozrazuje stejný rukopis jako dva předchůdci, kultivovanost, zkrocené kyseliny a plnější tělo. Kořenitý vrchol chuti a poměrně dlouhá dochuť. 14,5% alkoholu, takže moje poznámky o kořenitém vrcholu možná patří spíš alkoholu. 650 Kč.
8. Barolo 2007 DOCG, Antonio Sasa. Štiplavá a květinová vůně, jemná, komplexní a kultivovaná chuť s dobrou kyselinou, příjemně tenké s kořenitým závěrem, dlouhé. Pěkné. 650 Kč.
9. Barolo 2007 DOCG, Pira Giorgio. Jednodušší vůně odpovídající očekávání, které mám od Barola, plnější chuť. Zase ukázka současného sortimentu VPV Praha, s předchozím vzorkem jsou na stejné úrovni, ale Antonio Sasa boduje nižší cenou.
Jak už jsem psal úvodem, odtajnění cen nám trochu změnilo preference. Barolo 2007 Antonio Sasy za 650 Kč vpodstatě odepsalo tři vína od Il Chiosso. Tenhle výrobce vypadal zajímavě, ale při ceně 650 Kč za Barolo od Sasy neměl šanci se prosadit. Mně se hodně líbilo první Roero a přitahovalo mě i třetí Nebbiolo od Mirú, netradičním projevem, jednoduchostí a pitelností. Uváděné ceny jsou jen odhadované, až čas ukáže, jestli které víno se objeví v nabídce VPV Praha a za jakou cenu.
Jak nám některá vína v prvním kole ničila chuťové pohárky kyselinou a tříslovinami, po čtyřech hodinách se hodně zakulatila a stala se příjemnější. Jako hostiteli mi doma zbyly nedopité lahve a konec týdne byl ve znamení Nebbiola. Byla to dokonalá odměna za uspořádání večírku. Všechna vína bylo druhý večer o třídu lepší, než při prvním kole degustace. Provzdušnění jim prospělo a bral bych kterékoli z nich. Ale i s odstupem několika dní asi nejlíp vzpomínám na první Roero a Barolo od Sasy..