První den na Loiře, díl 2 – odpoledne

Tedy Sauvignony mají v tomhle kraji skvělé. Vína (i městečka a krajina) se podobají Burgundsku, jen jako by zaměnili Chardonnay za Sauvignon. Postupy práce na vinici (včetně docela husté výsadby) i ve sklepě jsou podobné (nedá se říct stejné, ale podobnost je nápadná). Dokonce jsme narazili i na velmi zajímavé víno z Gamay (Domaine Villargeau), jen nebylo zpracované jako Beaujolais, ale klasicky po burgundsku. Mně se to tak líbilo.

Dopoledne by se dalo popsat jako první seznámení se Sauvignony z Loiry, odpoledne přišly hned dva velké objevy.
Domaine Pascal & Nicolas Reverdy si Daniel vytipoval předem a hodně na ně sázel. Sídlí v Maimbray, kousek od Sancerre a byla to trefa do černého. Nabízejí vlastně jen čtyři vína (dva Sauvignony a dva Pinoty), ale všechna jsou skvělá. Křupavé a oslnivé Sauvignony i Pinoty s charakterem a vlastním loirským stylem. Pinotů od Loiry jsem zatím pil jen pár, ale ty jejich bych chtěl pít dál a furt! Už je oceňuje Revue du Vin de France, už jsou známí a tak nejsou levní. Ale ta vína jsou emotivní a zároveň precizní, mají styl a švih, jsou poctivá, tak prostě nemůžou být levná. Až se aklimatizuju zpátky v Čechách, určitě o nich napíšu víc !
Sébastien Treuillet (Domaine Treuillet, Fontenille) nás dostal. Kvalitou Sauvignonů, sdílností a neokázalou ochotou komunikovat a nechat nás nahlédnout pod pokličku. Dal nám přechutnat nejen (vyprodaná) vína z aktuálního ročníku 2011 (výborné Pouilly-Fumé 2011), ale i ročník 2012 z tanků, pěkně jednu vinici po druhé a nakonec plánované cuvée ze tří vinic.
Když jsem nerozuměl jeho výkladu o viničních pracích, vzal nás autem na vinici a ukázal nám to v reálu. Hned potom jsme s jeho Peugeotem zapadli do promoklé louky, tak jsme vyskočili a vytlačili ho na asfaltku. Ten pán si na nic nehraje a nejspíš se vinařením dobře baví (podle informací z internetu přečtených cestou k němu ho živí pěstování zeleniny a vinařství si pořídil sám, v první generaci, a nejspíš na něm není závislý). Po návratu do vinařství nás vzal do sklepa k sudům, kde zraje Pinot noir, dal nám ochutnat z každého sudu zvlášť (pětistovky i bariky) a stočil nám na ukázku jednu lahev červeného cuvée 2011. Hned jsem ji zabavil pro sebe. Pouilly-Fumé 2011 má skvělé.
Večer jsme to všechno přechutnali, zhodnotili, zajedli a šli spát. Jak jsem psal předevčírem, chtěl bych toho ještě spoustu stihnout… a já to stihnu!
Nakonec ještě připomínám plánovanou degustaci rakouské bedýnky a případných doplňků (včetně Loiry) v žižkovské vinotéce Le Caveau (Husinecká 3) na úterý 5. března od 18:30. Vstupné bude asi 350 Kč, rezervace nutná! Hlaste se tady, ať můžu rezervace potvrdit!