Devětkrát Nebbiolo

Ve středu večer se ve Skleničkově Lhotě konala ustavující schůze SPP (Spolku Přátel Piemontu).

Ve skutečnosti jsme se s Františkem Šamlou, zapáleným dovozcem piemonstských vín, už od prosince domlouvali, že se sejdeme a přechutnáme vína, která dostal jako vzorky od piemontských vinařů. Když jsme si v pondělí domluvili termín, přál si František, aby se nás sešlo víc a naše hodnocení tak bylo co nejreprezentativnější. Obeslal jsem několik účastníků Komunitních Bedýnek a ve středu jsme zasedli v pěti. Ochutnávalo se devět vín, všechna z odrůdy Nebbiolo.

V prvním kole jsem naléval malé degustační dávky o vínech jsme diskutovali ve třech vlnách. Potom jsem upekl jednoduchou sýrovou pizzu a následovalo dopíjení, spojené s odtajněním cen. Soustředění povolilo, diskuse se uvolnila a se znalostí cen se mnohé preference změnily. Pro čtenáře se zálibou v luštění degustačních poznámek přináším stručný výtah.


1. Roero DOCG 2009, Cascina Ciapat di Bertello. Světloučká hnědá barva, selské vůně smíšené s květinovými, náznakem venkovský dvorek. V chuti ještě mladé, svěží a jednoduché, slušně dlouhé s dobrou kyselinou. Po třech hodinách se zjemňuje a zakulacuje, od začátku to byl můj favorit. 255 Kč.
2. Roero DOCG 2010, Delpero. Temnější černorudá barva s fialovým tónem, jemná květinovo-ovocná vůně, chuť zprvu mladá a jednoduchá, ale s výrazným a příjemným třešňovým tónem. Tříslo ještě hodně stahuje pusu, ale odhaduju, že tohle by se mohlo lidem líbit. 280 Kč.
3. Colline Novaresi DOC Nebbiolo 2010, Mirú. Světlá, ale plná barva, výrazná květinová vůně s animálním tónem. Chuť nekomplikovaně ovocná, nízký alkohol (12%), jakoby zahalená zelenými tóny. Selské jednoduché pití, ale po předchozím vínu se 14% alkoholu vyznívá příjemně. 255 Kč.
4. Colline Novaresi DOC Nebbiolo 2008, Il Chiosso. Podle etikety míří víno do vyššího segmentu, jak se ukázalo po zději, cenou také. Opět hnědočervená barva s temnějším odstínem. Plnější vůně s lesním ovocem, přezrálost. V chuti zkrocená kyselina a silnější tělo, líbivé, plnější a nazrálejší. 14% alkoholu pomáhá plnosti. 390 Kč.
5. Ghemme DOCG 2007, Il Chiosso. Barva – další odstín červenohnědé, vůně zpočátku uzavřená. Chuť štiplavá, ale kultivovaná a poměrně plná. Opět hodně mírná kyselina, ovocný projev s jemným dotekem koření. Líbivé. 570 Kč.
6. Gattinara DOCG 2007, Il Chiosso. Ve vůni konečně zase správný selský smrádek, jaký se dá očekávat u Nebbiola! Chuť prozrazuje stejný rukopis jako dva předchůdci, kultivovanost, zkrocené kyseliny a plnější tělo. Kořenitý vrchol chuti a poměrně dlouhá dochuť. 14,5% alkoholu, takže moje poznámky o kořenitém vrcholu možná patří spíš alkoholu. 650 Kč.


7. Noto 2005 (Monferrato DOC Rosso), Boeri Alfonso. Zakalená temná barva, zřejmě nefiltrované. Mohutná ovocná vůně, hodně plná chuť, hodně alkoholu. Extrémně plné a vyzrálé víno, ale taky už poslední dostupná lahev. 425 Kč. Tohle víno František obětoval pro srovnání, prodával ho v minulosti, ale ročník 2005 už je vyprodaný.
8. Barolo 2007 DOCG, Antonio Sasa. Štiplavá a květinová vůně, jemná, komplexní a kultivovaná chuť s dobrou kyselinou, příjemně tenké s kořenitým závěrem, dlouhé. Pěkné. 650 Kč.
9. Barolo 2007 DOCG, Pira Giorgio. Jednodušší vůně odpovídající očekávání, které mám od Barola, plnější chuť. Zase ukázka současného sortimentu VPV Praha, s předchozím vzorkem jsou na stejné úrovni, ale Antonio Sasa boduje nižší cenou.

Jak už jsem psal úvodem, odtajnění cen nám trochu změnilo preference. Barolo 2007 Antonio Sasy za 650 Kč vpodstatě odepsalo tři vína od Il Chiosso. Tenhle výrobce vypadal zajímavě, ale při ceně 650 Kč za Barolo od Sasy neměl šanci se prosadit. Mně se hodně líbilo první Roero a přitahovalo mě i třetí Nebbiolo od Mirú, netradičním projevem, jednoduchostí a pitelností. Uváděné ceny jsou jen odhadované, až čas ukáže, jestli které víno se objeví v nabídce VPV Praha a za jakou cenu.

Jak nám některá vína v prvním kole ničila chuťové pohárky kyselinou a tříslovinami, po čtyřech hodinách se hodně zakulatila a stala se příjemnější. Jako hostiteli mi doma zbyly nedopité lahve a konec týdne byl ve znamení Nebbiola. Byla to dokonalá odměna za uspořádání večírku. Všechna vína bylo druhý večer o třídu lepší, než při prvním kole degustace. Provzdušnění jim prospělo a bral bych kterékoli z nich. Ale i s odstupem několika dní asi nejlíp vzpomínám na první Roero a Barolo od Sasy..