Twistuj až do otevření
Dny otevřených dveří WineWorldu
Jestli jste z Prahy, tak místo čtení blogů doporučuju vyrazit do Holečkovy na košt – nejspíš si tam mezi víny najdete jiné oblíbence, ale výběr je rozhodně zajímavý.
Cestou ze sámošky
Tady bych mohl udělat odbočku k oblíbenému tématu pana Skleničky a to je víno a náboženství. Většina fanoušků vína by souhlasila, že víno je kultovní nápoj, ale málokdo si uvědomuje, že za rozšíření vína v Evropě (a za to, že západní společnost požívání tohoto alkoholického nápoje široce toleruje) může katolická církev. Víno není kultovní nápoj proto, že v konzumentech vzbuzuje takové emoce (ani proto, že vytahování korkové zátky z lahve udělá typický zvukový efekt :), ale proto, že ho křesťanské církve používaly ke kultovním účelům, tedy k uctívání svého Boha, ke mši. Nebýt křesťanské mše s proměňováním vína v krev, asi by víno mělo v západní kultuře docela jiné postavení, a vsadil bych se, že v našich severských končinách by se víno vůbec nepěstovalo – z čistě ekonomického pohledu by bylo výhodnější ho dovážet ze zemí kolem Středozemního moře. V počátcích křesťanství to ještě nebylo možné, a mnoho století křesťanského kultu vykonalo svoje dílo – pěstujeme révu i u Mělníka… ale k uctívání jediného Boha taky není možné používat kdejaký patok, proto ta nadpozemská péče o víno. Pamětníci socialistických koštů si vzpomenou na dnes zapomenutý přívlastek „mešní víno.“ Zpátky k tématu :o)
Se stoupající poptávkou začala růst nabídka. Ne že by stávající, tradiční producenti začali dodávat víc vína. Nastoupili noví producenti, orientovaní na široký trh nepoučených konzumentů. Aby mohli dodávat víno za nižší cenu (to je správné, tak to přece chceme!), zlevňovali výrobu. Místo mnohaměsíčního zrání v malých dřevěných sudech nechávali víno vyzrávat ve velkých nerezových kádích, a zavedli ještě spoustu dalších technologických vylepšení. Víno, ten obdivovaný nápoj, zůstávalo v podstatě stále stejné, jen ho dokázali vyrobit rychleji, s menšími náklady. Zároveň se začaly vysazovat vinice na nových pozemcích. Zatímco ve středověku se víno šířilo ve stínu klášterů, teď našli zemědělští odborníci nové vhodné pozemky často v zemích, kde se víno dosud nepěstovalo. Réva se začala pěstovat na obrovských rozlohách v zemích, kde se víno nepilo, a vyrábělo se tam jen pro export do dalších zemí. Na tom není nic špatného – poptávka je velká, ceny nízké, a pokud jde o chemické složení, je tohle průmyslové víno prakticky totožné s vínem od malých vinařů, kteří ho dělají řemeslně, rukodělně, po staru, ale prodávají ho mnohem dráž. V učení všech učení nám říkali, že tohle je pokrok.
Ten pokrok spočívá v demokracii prosazované penězi. Občané jsou si rovni, pokud mohou konzumovat stejné zboží. (Za socialismu nás média přesvědčovala, že rovnost občanů spočívá v rovnosti před zákonem, ale dnes už by něčemu tak naivnímu nikdo neuvěřil). Ale jak jsem už psal výše, současně s širokou dostupností takového luxusu pro všechny se začala snižovat kvalita toho, co se pokládá za luxus. Luxus ze supermarketu prostě už nebývá tak luxusní…
Na konci května jsme s dětma opékali buřty. Koupil jsem jich pár v řeznictví jednoho supermarketového řetězce, nechal jsem si je doporučit od prodavačky. Když jsem si kousek opečeného uždibl, chutnalo to jako kaše. To nejez, řekl jsem dceři. Souhlasila, že to není dobrý. Tak jsme to hodili kamarádčině psovi. Pes to nežral.
V květnu měli v Lídlu francouzský týden. Odolal jsem Cideru i dalším lákadlům, ale koupil jsem za 129 Kč Cassis, burgundský likér z černého rybízu. Cena odpovídala tomu, za kolik jsem kupoval dobrý Cassis v Beaune, kýčovitě tvarovaná lahev taky. Obsah byl vodovatý – Cassis kupovaný v Burgundsku byl hustý, ukrutně sladký a ovocný a jaksi třeskutě chutný. Ten můj z Lídlu jakoby někdo zředil.
Dobré víno, řemeslně dělané, autentické, je v principu nedostatkové zboží. Není ho dost pro všechny zájemce. Nekoupí se levně v supermarketu. Ale to není důvod, abychom se spokojili s náhražkami, tak jako se nespokojujeme s buřtem, který nejde opékat, se šlehačkou z rostlinného tuku nebo s čokoládou bez kakaa. Nebo s papírovými polobotkami, vyráběnými nebožtíkům do rakve, ve kterých se sice můžete nechat pohřbít, ale nemůžete v nich chodit. Taky rád nakupuju levně, ale myslím si, že to pravé víno, řemeslně udělané a poctivě autentické, je to jediné pravé víno, které stojí za to pít a kvůli kterému stojí za to zajet do vinotéky nebo rovnou k výrobci, i kdybych kvůli tomu měl za stejné peníze vypít méně vína.
Ovečky od Holomíčka, 1974
Rok poté jsme se potkali v Budapešti před slavným rockovým koncertem se Springsteenem, Gabrielem a Tracy Chapmanovou, v davu před branou na stadion. Pamatoval si mě, zaměřil foťák jako pušku a cvakal. Za pár týdnů mi přišlo poštou několik fotek na dokumentu, jen tak. Bohdan Holomíček bez foťáku nemůže být. Jak se nerad fotím, od něj mi nevadilo, ani když mi jednou při náhodném setkání na ulici strčil objektiv okýnkem do auta a vypálil na mě patero cvaknutí. (Jel jsem pak za rodiči, vzpomněl jsem si na praotce českého modellingu a v duchu se křenil: teď už budu vědět pořád navždycky / jak se cejtil Jožka Mrázek-Hořický :o)
Arnolfo di Cambio 2007, čisté Sangiovese
Paní Zonin mi taky řekla, že Arnolfo 2007 je lepší než nulašestka. Bral jsem to s rezervou, jako doporučení obchodníka. Ale hned po příjezdu do Itálie zašel ve Volteře do vinotéky a jednu lahev si koupil, i s vinotékařskou přirážkou. Abych si to po roce znova přechutnal. Před rokem totiž měla nulasedmička ještě hodně tříslovin.
První dojmy po otevření odpovídaly loňským – světlá rudá barva (připomíná Pinoty :o), v jemné a elegantní vůni typické lesní plody, ostružiny a náznakem i jahody – to by se mohlo líbit ženským! Chuť koresponduje s vůní, jemná kyselina nese zase tóny lesních plodů, zpočátku s tříslovinami v závěru, ale dvě hodiny po otevření se třísloviny vytrácí. Suché, s likérově nasládlým koncem a s podezřením na malý zbytek cukru. Závěr je trochu tenký, typicky pro Sangiovese, se štiplavým kořením, ale moje největší obava se vytrácí, třísloviny neruší.
Přiznám se k drobné nedůvěře k vínům, u kterých cítím, že jejich životní cyklus je už na sestupu, ale které jsou stále ještě přesycené tříslovinami (stále častější důsledek moderní fascinace vinařů barikovými sudy). Tohle snad Arnolfovi nehrozí, myslím, že jen část objemu vína byla v barikovém sudu, a pokud si pamatuju ročníky od 2001, všechny byly citlivě barikované. Večer u bazénu při toskánském západu slunce jsem si netroufal soudit, jestli bude Arnolfo 2007 lepší než jeho předchůdce. K ročníku 2006 mám silný vztah, protože jsem na něm postavil loňské Komunitní Bedýnky. Arnolfo 2007 je možná typičtější Sangiovese a určitě je dost dobrý, abych si ho pár krabic koupil pro sebe, ale moje srdce je zatím ještě s nulašestkou.
Komunitní Bedýnky posedmé
Tak jako v minulých případech budu potřebovat vaši přihlášku a taky platbu předem, protože budu objednávat víno jen pro předem přihlášené čtenáře (a pro sebe, samozřejmě :o). Ukázky předchozích Bedýnek najdete na blogu třeba tady (nebo v menu pod záložkou Bedýnky). Po přihlášení vám pošlu e-mail s žádostí o zálohu. Krabice s šesti lahvemi vína si Pražáci vyzvednou v říjnu ve vinotéce, mimopražští je dostanou poštou (s příplatkem 180 Kč na poštovné). Brňákům zase zařídím odběrní místo v Brně. Přihlašujte se tady, je to lepší, než nadávat na dovozce, že víno předražují!
Čtvrteční degustace ve Strade del Vino
Díky uvolněné až domácké atmosféře jsou degustace ve Strade del Vino trochu jako odpolední skok do bazénu pod italským sluncem uprostřed července. Ve čtvrtek se chutnala bílá piemontská vína a dvě sicilské bio-divočiny z Terre di Salemi. Rozhodně jsem si tam svoje oblíbence našel, ale protentokrát je nebudu zveřejňovat, měli jste tam zajít sami – pokud jde o mě, týdenní interval by byl optimální.
Největší dojem na mě udělalo víno, které jsem dostal jako bonus. Asi hodinu po skončení programu nám paní Zoubková nalila Esther 2009 z vinařství Cascina Zoina. Víno z naprosto neznámé odrůdy Herbaluca (snad to přepisuju správně), už podle vysoké zlatavé barvy oxidativní, nazrálé, s nízkou kyselinou v chuti. V puse zase oxidativní až do likérového projevu. Zřejmě barikový experiment piemontského vinařství Cascina Zoina, možná zatím ještě s nevyjasněným obchodním záměrem, ale kvůli takovým setkáním mě podobné degustace baví. (Kromě Herbaluky se taky koštovala Favorita, Arneis, Cortese a Cataratto, hned vedle nejprodávanějšího piemontského Moscato d’Asti nebo Prosecca, taky Chardonnay připraveného jako sicilská divočina. Milovníci neobvyklých vín si mohli přijít na své, jenže tady se to neprezentuje jako jinakost, ale jako Piemonte :o) Web je tady.
Zářijový pozdní sběr
Barva je příznačná. Že by rosé z Cabernetu Sauvignon? Párkrát jsem při slepé degustaci tvrdil, že na jsou Moravě dvě odrůdy, které se dají určit podle barvy, a jednou z nich je Pinot Noir. Světloučká červená s cihlovým odstínem, silnější rosé :o) Voní jako švestkový lák s trochou alkoholu. Podle etikety 13%, alkohol neruší, ale připomíná se. Na dně vůně slabě vylouhovaných bylinek a minerality. V chuti pěkná kyselina, zase švestky, jen lehce tříslovin a celkově klidný, harmonický dojem. Příjemně dlouhá dochuť. Vyšší kyselina a natrpklý závěr chuti dává vzpomenout na Pinoty ze severních vinařských oblastí, které se takovým projevem vyznačují, ale nemívají tolik ovocitosti a postrádají harmonii. S hodnocením vína jsem v koncích. Na burgundské Premier Cru je málo koncentrované, na nevýrazný ročník 2006 je až překvapivě pěkné, svěží a harmonické. Před třemi roky jsem za něj dal asi 15 Euro a byla to dobrá koupě.
Cestování s dětmi
Chodil jsem do cafetérie kolem malého holičství, před kterým postávaly dvě učnice s cigaretama. Piercing v nose, pestrobarevné přelivy ve vlasech, velmi ordinérní vesnické týpky. Častovaly mě tak vyzývavými sexuálně explicitními pohledy, že jsem trnul. Evidentně jsem byl daleko mimo jejich věkovou skupinu, dávno jsem tomu odvykl a vůbec jsem tomu nerozuměl. Až později mi došlo, že ty pohledy patřily nemluvněti, které jsem nosil v náručí. Při odjezdu mě v jiné cafetérii čtyři mladé dámy před třicítkou poplácaly po zádech, prohlédly dítě a uznale dávaly najevo, že by takové taky chtěly a kdybych měl chvíli času, rády by v tom podnikly příslušné kroky. Mám ještě vysvětlovat, proč rád jezdím do Itálie s dětma?
Příjemnou zkušenost mám z Alsaska. V roce 2006 jsme tam trávili dovolenou a jako první jsme navštívili orschwihrské vinařství Materne Haegelin. V rohu degustační místnosti měli dětský koutek s hračkami, stolkem a židlema v dětské velikosti. Paní, která vedla ochutnávku, hned přinesla několik ovocných sirupů, aby děti mohly taky ochutnávat. Myslím, že to velmi podpořilo dětskou trpělivost s dalšími návštěvami vinařství. (O víkendu jsem odpovídal na několik anketních otázek o moravském vinařství, při vzpomínce na Haegelina jsem se odpovědi na dotaz o úrovni vinařské turistiky na Moravě raději vyhnul.)
Jsou jistě povolanější cestovatelé a moje zkušenosti nejsou beze zbytku přenosné na jiné cestovatele, ale třeba to někoho povzbudí k vlastním cestovatelským pokusům. A kdyby se někdo chtěl přidat za rok na první dva červencové týdny do Itálie, napište rovnou. Po letošních zkušenostech bych chtěl objednat ubytování už v lednu.