

Jestli jste z Prahy, tak místo čtení blogů doporučuju vyrazit do Holečkovy na košt – nejspíš si tam mezi víny najdete jiné oblíbence, ale výběr je rozhodně zajímavý.
V květnu měli v Lídlu francouzský týden. Odolal jsem Cideru i dalším lákadlům, ale koupil jsem za 129 Kč Cassis, burgundský likér z černého rybízu. Cena odpovídala tomu, za kolik jsem kupoval dobrý Cassis v Beaune, kýčovitě tvarovaná lahev taky. Obsah byl vodovatý – Cassis kupovaný v Burgundsku byl hustý, ukrutně sladký a ovocný a jaksi třeskutě chutný. Ten můj z Lídlu jakoby někdo zředil.
Dobré víno, řemeslně dělané, autentické, je v principu nedostatkové zboží. Není ho dost pro všechny zájemce. Nekoupí se levně v supermarketu. Ale to není důvod, abychom se spokojili s náhražkami, tak jako se nespokojujeme s buřtem, který nejde opékat, se šlehačkou z rostlinného tuku nebo s čokoládou bez kakaa. Nebo s papírovými polobotkami, vyráběnými nebožtíkům do rakve, ve kterých se sice můžete nechat pohřbít, ale nemůžete v nich chodit. Taky rád nakupuju levně, ale myslím si, že to pravé víno, řemeslně udělané a poctivě autentické, je to jediné pravé víno, které stojí za to pít a kvůli kterému stojí za to zajet do vinotéky nebo rovnou k výrobci, i kdybych kvůli tomu měl za stejné peníze vypít méně vína.
Rok poté jsme se potkali v Budapešti před slavným rockovým koncertem se Springsteenem, Gabrielem a Tracy Chapmanovou, v davu před branou na stadion. Pamatoval si mě, zaměřil foťák jako pušku a cvakal. Za pár týdnů mi přišlo poštou několik fotek na dokumentu, jen tak. Bohdan Holomíček bez foťáku nemůže být. Jak se nerad fotím, od něj mi nevadilo, ani když mi jednou při náhodném setkání na ulici strčil objektiv okýnkem do auta a vypálil na mě patero cvaknutí. (Jel jsem pak za rodiči, vzpomněl jsem si na praotce českého modellingu a v duchu se křenil: teď už budu vědět pořád navždycky / jak se cejtil Jožka Mrázek-Hořický :o)
Paní Zonin mi taky řekla, že Arnolfo 2007 je lepší než nulašestka. Bral jsem to s rezervou, jako doporučení obchodníka. Ale hned po příjezdu do Itálie zašel ve Volteře do vinotéky a jednu lahev si koupil, i s vinotékařskou přirážkou. Abych si to po roce znova přechutnal. Před rokem totiž měla nulasedmička ještě hodně tříslovin.
První dojmy po otevření odpovídaly loňským – světlá rudá barva (připomíná Pinoty :o), v jemné a elegantní vůni typické lesní plody, ostružiny a náznakem i jahody – to by se mohlo líbit ženským! Chuť koresponduje s vůní, jemná kyselina nese zase tóny lesních plodů, zpočátku s tříslovinami v závěru, ale dvě hodiny po otevření se třísloviny vytrácí. Suché, s likérově nasládlým koncem a s podezřením na malý zbytek cukru. Závěr je trochu tenký, typicky pro Sangiovese, se štiplavým kořením, ale moje největší obava se vytrácí, třísloviny neruší.
Díky uvolněné až domácké atmosféře jsou degustace ve Strade del Vino trochu jako odpolední skok do bazénu pod italským sluncem uprostřed července. Ve čtvrtek se chutnala bílá piemontská vína a dvě sicilské bio-divočiny z Terre di Salemi. Rozhodně jsem si tam svoje oblíbence našel, ale protentokrát je nebudu zveřejňovat, měli jste tam zajít sami – pokud jde o mě, týdenní interval by byl optimální.
Barva je příznačná. Že by rosé z Cabernetu Sauvignon? Párkrát jsem při slepé degustaci tvrdil, že na jsou Moravě dvě odrůdy, které se dají určit podle barvy, a jednou z nich je Pinot Noir. Světloučká červená s cihlovým odstínem, silnější rosé :o) Voní jako švestkový lák s trochou alkoholu. Podle etikety 13%, alkohol neruší, ale připomíná se. Na dně vůně slabě vylouhovaných bylinek a minerality. V chuti pěkná kyselina, zase švestky, jen lehce tříslovin a celkově klidný, harmonický dojem. Příjemně dlouhá dochuť. Vyšší kyselina a natrpklý závěr chuti dává vzpomenout na Pinoty ze severních vinařských oblastí, které se takovým projevem vyznačují, ale nemívají tolik ovocitosti a postrádají harmonii. S hodnocením vína jsem v koncích. Na burgundské Premier Cru je málo koncentrované, na nevýrazný ročník 2006 je až překvapivě pěkné, svěží a harmonické. Před třemi roky jsem za něj dal asi 15 Euro a byla to dobrá koupě.