Je to pěkné čisté víno, ukázková moravská šardonka a rozhodně doporučuju koupit, jestli na ni ještě narazíte! (269 Kč v Českém archivu vín je poměrně vysoká cena, ale i tak…)
Chardonnay 2005 pozdní sběr, Regina Coeli
Dvakrát měř, jednou řež!
Muškát jsem dnes večer přeskočil, ale první večer jsme ho porovnávali s muškátem 2008. Jasně, že nulaosmička byla o třídu lepší, ale projev mladého vína byl podobný, jako u staršího. Nuladevítka jde ve stopách úspěšné nulaosmičky, stejný projev, stejný styl včetně až mydlinkové vůně, jen ta vyzrálost nulaosmičky ještě chybí. Burgund bílý, pole sílí, vtipkoval jsem nejapně a zakalené RB 09 mi moc nejelo. Další večer už je všechno jinak, na tom vzorku jsem si poprvé všiml, jak si víno odpočinulo a zvedlo se. To bude v červnu dobré! Rulandskému šedému jsem o den dříve vyčítal, že je bez zbytkového cukru, ale na druhý den už je krásně plné a jemné.
Směs Chardonnay + RB pobyla tři měsíce v novém francouzském sudu a barikováním získala popelníková aromata. Včera se mi zdálo, že tři měsíce jsou akorát, ale další den se víno zjemnilo a klidně bych mu dopřál další tři měsíce v sudu. (Při prvním ochutnání jsme se shodli na tom, že to je krásné víno a upřímně se zasmáli historce, že místní komise mu nadělila 52 bodů ze sta. Dobrý příklad do článku o soutěžích vín, který jsem stále ještě nenapsal.)
Čisté Chardonnay s několika neplánovanými gramy zbytkového cukru a nebarikovaná směs Chard + RB budou taháky pro dámské publikum, i pro jemnost šardonky. Ta o den dříve nevynikla, nebo jsem ji nepostřehl, nevím, no co už… šardonka má krásnou odrůdově typickou vůni a dneska mi už zbytkový cukr nevadí, i když jinak hlásám, že šardonka se zbytkovým cukrem je omyl. Nenápadný jemný ryzlink stále nemůžu poznat a pochopit, budu si asi muset koupit dva nebo tři kartony, abych si vytvořil nějaký názor. Pinot Noir a Cabernet Moravia přeskakuju, ale CM 09 má zase podobný projev jako CM 06, který jsem vychválil a nominoval do prvních komunitních bedýnek.
Mercurey 2007, Chateau de Chamilly
Vzpomínky na budoucnost
Co tomu brání? Nejvíc asi roztříštěnost vlastnictví vinic. Jakmile by byly vinice v rukou velkých výrobců vína (Michlovský, Patria Kobylí, Znovín, Templáři, Víno Mikulov…) byl by to logický krok, aby velcí majitelé vysadili větší vinice s jednou odrůdou, na základě analýzy půdních podmínek vinice. Vidím tedy jistou naději v tom, že ubude malopěstitelů a vinice postupně přejdou do rukou větších pěstitelů, kteří jsou zároveň výrobci vína. Nízké výkupní ceny hroznů vidím jako přátelský pozdrav z blízké budoucnosti, která se nám snaží ukázat, že nemá smysl pěstovat hrozny bez toho, abychom z nich vyráběli víno.
Já vím, vypadá to jako utopie. Ale před deseti lety bych taky nečekal, že domácí vinařství udělá takový pokrok. Že tu bude několik stovek výrobců, kteří budou svoje vína lahvovat a prodávat je pod svojí značkou. A že ta vína budou čistá a vydrží rok nebo dva ve sklepě. Nechci vydávat svoje přání za trendy, ale vsadil bych se, že za dalších deset let bude všechno jinak. Jen si to dneska ještě nedovedeme představit.
Hranatý sluníčko
Jestli na zakázku jako logo firmy nakreslíte hranatý sluníčko, určitě vám to neprojde. Ledaže byste to nakreslili pro Evropskou unii? Tak se mi zdá, že se to začíná s tou politickou korektností v Evropě přehánět. Co myslíte vy?
Porušil životosprávu a je navalený
Je na mol. Je podroušený.
Moji jihočeští kamarádi říkají – ten má nabráno v korábu a myslí tím nejistý a opatrný pohyb, připomínající zbrzděný setrvačný pohyb lodi.
Na jižní Moravě jsem zaslechl – je navalený. Má naváto.
Přemysl Rut v jedné báchorce nechal opilce mluvit brabantsky : Jáškytjsemškytkrálškytbraškytbantský!
Samozřejmě, opilec taky je pod parou. Má ji jak z praku. Moc se mi líbil normalizační eufemismus sportovních novinářů: XY porušil životosprávu vrcholového sportovce. O fotbalistech, zapíjejících postup nebo vítězství psali paradoxně: Porušil životosprávu prvoligového fotbalisty, jako by pravidelné pitky nepatřily k životosprávě fotbalistů stejně jako svíčky k vánocům.
Na víno se Skleničkou a pijte s mírou. A jestli vás napadne nějaké další synonymum, připište ho do komentářů.
RUCIO, Vino de la mesa Tinto
Barva je překvapivě výrazná tmavorudá, přesně takhle si Španělsko představuju! Krásně čiré víno. Vůně je velmi jemná a jen s krajním soustředěním vyčuchám svěží kyselinu a lehký závan (až frankovkový) listí. Musel bych mít nos jako Čeřovský, abych ve vůni našel něco navíc. Ovšem hned první napití strhne závoj a odhalí všechna tajemství. Nekomplikovaná, leč čistá chuť s výraznou kyselinou prozrazuje bílé víno a červené barvivo. Ale kdo by se zlobil, víno je opravdu čisté a chutné, a to by nemuselo být, kdyby prošlo náročnějším a zbytečně komplikovaným procesem přípravy z modrých hroznů. Jedenáct procent alkoholu je akorát a masochistu ve mně svádí k dalšímu napití.
V pátek jsem byl pracovně v Brně a v rádiu jsem zaslechl zprávu o termínu parlamentních voleb. Brno je rozkopané jako po válce, pracovní jednání se vůbec nedařila, páteční odpoledne se mračilo. Místo plánované sobotní degustace jsem jel domů a přemýšlel o tom, jaké víno budeme letos pít. Ještě mám ve sklepě dost dobrého vína až do květnových voleb, ale je potřeba včas zachytit trendy.
Tetra Pak je sympatické moderní balení a jistě se bude prosazovat stále víc. Není proč spěchat, ale rozhodně doporučuju tohle víno na volební víkend a příležitostně ho vyzkoušejte i v druhé půlce roku. Zatím ještě mám sklep plný lepších vín, po kterých mi určitě bradavice na tváři nevyskáčou, ale už si začínám pomalu zvykat na vína z Tetra Paku. Je to moderní a praktické, a zpočátku to vůbec není tak špatné, jak byste čekali.
Není nad první napití
Je to tím, že víno za rok tak pěkně vyzrálo? Nebo je to jen tím, že jsem od něj nic nečekal a po únavném dni ho otevřel bez velkých očekávání? Ať je to tak nebo tak, přimlouvám se za příležitostné ochutnávání vína bez mámivých brýlí očekávání a bez berliček zkušenosti. Ostatně zkušenost je jen něco, co jste kdysi dostali místo toho, co jste doopravdy dostat chtěli.