Chardonnay 2005 pozdní sběr, Regina Coeli

Pod názvem Regina Coeli lahvuje víno vinařství Trpělka a Oulehla z Nových Bránic. Hrozny pocházejí z dolnokounické trati Karlov ve znojemské podoblasti. Podle zadní etikety má víno poměrně vysokých 13,5 % alkoholu, 2 g/l zbytkového cukru a 8,5 g/l kyselin. Víno získalo před lety ocenění v soutěžích, jeho o rok mladší sestřička mě překvapila, když vyhrála mezi stovkou dalších šardonek soutěž časopisu Víno Revue (měl jsem tam jiného favorita, tohohle).

Dokonce i ambaláž se mi líbí. Logo vinařství stylizované do gotické miniatury. Krásná barva, zářivá a čirá. Vůně ukazuje na Chardonnay s typickou zaprděností, slepičím dvorkem, máslovým závěrem a hlavně výraznou kyselinou. V chuti se projevuje vyšší extrakt – sice analytické údaje neznám, ale díky dvěma gramům cukru víno působí plným dojmem. Tropické ovoce, skutečně pěkná kyselina, která provokuje k dalšímu ochutnávání, v chuti je už cítit jistá nazrálost, jednotlivé dojmy jsou pěkně spojené a nepřetlačují se. Kulaté, sladěné a poměrně dlouhé. Samozřejmě že jako burgundofilovi mi tam chybí vanilka, uzená vůně cigaretek a máslíčko, ale to je víc otázka stylu, než kvality. Navíc mám dojem, že i po třech hodinách v karafě víno nevypadá na nějaký dramatický sestup a bez problémů přežije další rok archivace.

Je to pěkné čisté víno, ukázková moravská šardonka a rozhodně doporučuju koupit, jestli na ni ještě narazíte! (269 Kč v Českém archivu vín je poměrně vysoká cena, ale i tak…)