Mercurey 2007, Chateau de Chamilly

Bílé Cote Challonaise z Chateau de Chamilly bylo vůbec první víno, které jsem v roce 2005 koupil v burgundské vinotéce. Caveau Saint Antoine leží v Mercurey na příjezdové ulici ze severu, i loni jsem se tam zastavil a nostalgicky koupil tři lahve tohoto bílého Mercurey. A protože tu listopadovou sobotu jsem nemohl v ospalém Mercurey najít jiné otevřené vinařství nebo vinotéku, sjel jsem nakonec z hlavní silnice a vydal se k Chateau de Chamilly, abych nasál atmosféru francouzského venkova, kam se běžný turista nepodívá.

Projížděl jsem kilometry zelených pastvin s pasoucími se boeuf bourgignone a dokonce jsem našel i Chateau de Chamilly. Ze silnice nevypadalo nijak honosně, spíš jen jako velmi příjemné místo k životu. Ale to by se v slunečném listopadovém odpoledni dalo říct o celém Burgundsku.
Víno má příjemnou zlatožlutou barvu. Vůně má trochu ostřejší nástup s tóny květin, ananasu, meruněk a s náznakem minerality. Jemná chuť s výraznou kyselinou působí plně (až mám podezření na špetku zbytkového cukru) a svěže. Má příjemné tóny tropického ovoce a oříškový závěr. Moc se mi to líbí a je mi líto, že jsem se ulakomil a koupil jen tři lahve. Stálo asi 8 až 10 Euro.
Rodina Desfontaine vyrábí víno na Chateau de Chamilly už 150 let. Od roku 1999 vede podnik Veronique Desfontaine a její synové Arnaud a Xavier. Hospodaří na 16 hektarech ve vesnicích Saint-Gilles a Chamilly (Bourgogne AOC) a Mercurey (Mercurey AOC). Web je skoupý na informace a jen doporučuje podávat bílá vína při teplotě 9 – 11 stupňů. Ale Internet je veliký a bloggeři jsou jeho proroci, takže jsem nakonec objevil zajímavý střípek informace se vztahem k Chateau de Chamilly. Na blogu-Paperblogu tady je sestříhaný záznam z loňské sklizně na Chateau de Chamilly.
Uvidíte tam i školení česáčů, které provádí Arnaud Desfontaine. Nejsem si jistý, nakolik je přímá úměra mezi odstraňováním nahnilých nebo nedozrálých bobulí vína ve vinici při sklizni a čistotou vína, ale při porovnání s andělsky čistým chuťovým projevem vína mi to dává smysl.