Vino Revue Prague Trophy 2007

V pátek 18. ledna v Břevnovském klášteře na ochutnávce vín oceněných v loňském ročníku soutěže časopisu Víno Revue bylo narváno a měl jsem pocit, že tam jsou všichni, koho víno zajímá, takže dnešní text píšu asi jen pro mimopražské čtenáře… Stálo to za to už kvůli krásným prostorám, ve kterých se přehlídka konala, a taky kvůli příjemnému pocitu, že vystavujícím na tom všem (včetně nás návštěvníků, fakt!) záleží. Nakonec se díky zájmu návštěvníků lépe ochutnávalo u vystavovatelů na chodbách než u těch umístěných v prestižnějších salóncích, kde bylo tak přelidněno, že bylo obtížné soustředit se na víno – přinejmenším na vůně. Takže berte moje komentáře s rezervou, jednak zvolené sklenky nepřály podrobnější analýze, jednak byla atmosféra víc společenská než soustředěně analytická.

Vybíral jsem si vína z odrůd, u kterých mám jasnou představu ideálu, ke kterému se má víno blížit, a podařilo se mi ochutnat asi 25 vzorků. Když to beru jako zákazník, nevybral bych si mezi šardonkami, naopak se mi líbily ryzlinky. U RR ps 05 Ing. Richarda Tichého (90 bodů a zlatá medaile, 159 Kč) jsem jásal a psal si obdivné poznámky, ocenil bych i druhý zlatý a devadesátibodový ryzlink Langewarte 05 z Nového Vinařství a.s., jen kdyby stál kolem 200 Kč namísto 700 Kč. Nebavil mě stříbrný RR p.s. 05 z Chateau Bzenec, nebyl vychlazený a působil nudně a fádně (ale podobně nevýrazně působilo i Rulandské modré p.s. 05 z Chateau Bzenec). Koupil bych si i rakouský Wachauer Riesling 06 z Weingut Rainer Wess (290 Kč, Neubauer a syn), naopak si mě nezískal RR p.s. 06 ze Sonberku.
Zklamání mi přinesla odrůda nejoblíbenější, Pinot Noir. Hledal jsem ideální Pinot burgundského vzoru a nenašel. Výjimkou byl Pinot Noir 05 od Louise Latoura (M. Král a spol., 350 Kč), povedená základní úroveň burgundského červeného dostala 88 bodů, ale kroutil jsem hlavou nad tím, že nikdo z dovozců nepřihlásil do soutěže slušné burgundské kategorie Village AOC nebo Premier Cru – muselo by vyhrát proti chilským Pinotům, které Pinot jen vzdáleně připomínají – nebo ne? Škoda, že to nikdo nezkusil… takže nejvíc v této souvislosti zklamal JUDr. Rudolf Ježek, vystavovatel, kterého jsem marně hledal – v seznamu vín měl papírově zajímavé burgundské Pinoty a já jsem si chtěl popisovaný dojem o možnostech burgundských Pinotů prakticky ověřit, ale vystavovatel zřejmě nepřijel. Bohužel namístě nezaujal ani Pinot Noir 05 VzH od Springera, ani PN 05 VzH z LIVI Dubňany.
Podobný všeobecný dojem jako z Pinotů jsem měl i z vystavovaných Sauvignonů – jak by asi pořadím zamíchal Sauvignon od Loiry? Vítězný rakouský Sauvignon Blanc Classique 06 z Weingut Walter Skoff (dovozce AustriaWein, cena 382 Kč) je pěkné osvěžující víno, sympaticky ovocné a suché, překvapivě harmonické a prostě výborné, ale nic, co by se mohlo postavit proti dobrému Sancerre, alespoň podle mého odhadu.
Pořadatel i porota si zaslouží potlesk. Přesto můj soukromý obrázek o domácím trhu s vínem z této výstavy není moc uspokojivý. Některá vína mi na výstavě chyběla, a dobře vím, že se tu najdou dovozci, kteří je mají. Ale jaký závěr byste chtěli od člověka, který si zahraniční vína nejraději vozí z ciziny sám… nebo jste si z výstavy odnesli jiné dojmy?
TOPlist