Šest let starý moselský ryzlink

Šest let starý ryzlink s nízkým alkoholem. Síra neruší, víno i přes převážně průmyslovou technologii (jen několik měsíců ve velkém dubovém sudu, jinak vpodstatě zpracované moderně) krásně stárne a drží se v čase. Určitě na tom má podíl kvalita hroznů, na Auslese se sbírají hrozny na přelomu října a listopadu napadené botrytidou, ale zdá se mi, že moderní průmyslové technologie nejsou od ďábla, jestli s jejich pomocí můžeme vychutnávat podobné lahůdky.

2006 Ürziger Würtzgarten Riesling Auslese, Karl Erbes
Jiskrná nazrálá světle žlutá, citronová barva. Mírně zatuchlá (ryzlinkově zatuchlá!) vůně s chemickým (petrolejovým) podtónem a meruňkovo-broskvovým aroma se stopou citrusů. V chuti plnost (dodávaná hlavně zbytkovým cukrem), jemná kyselina a spousta ovoce, až do přezrálých meruněk. Jen středně dlouhé. Je to pití pro děti, 9% alkoholu a opulentně ovocné, výrazně botrytické s jemným kořeněným závěrem. Radši se ani nebudu ptát na obsah zbytkového cukru, sladké to je, ale pěkné, a sladěné šesti lety v lahvi.
Určitě to není víno na dlouhé pití, vysoký obsah zbytkového cukru víno předurčuje jako dezert a možná už decilitr překračuje moji doporučenou denní dávku sacharidů :o) ale zase mi víno může vydržet celý týden.