Seriózní víno z hypermarketu

Ne že bych vůbec nechodil do super- a hypermarketů, ale k pomrkávání supermarketových vinných lahví jsem netečný jako helium. Tentokrát jsem podlehl zvědavosti (i slevě) – neušlo mi, že Vinselekt jako první dostal domácí biovína do polic hypermarketu TESCO. Navíc krátce předtím proběhla v médiích zpráva o hlasování o nejlepší biovíno roku 2010 a vyhrála ho Malverina 2007 pozdní sběr, výrobce Vinselekt Michlovský a.s.


Zelená bordó lahev s žánrovým obrázkem na etiketě a druhou nálepkou upozorňující na bio-certifikát. Pěkná kovově žlutá barva, jemně kořeněná ovocně-květinová vůně. Příjemná suchá chuť s jemnou kyselinou (odbouraná jablečná), plná, medová, podtržená až ukázkovou mineralitou v závěru a kořenitou dochutí. Vanilka jemně upozorňuje na dubový sud. Alkohol nevadí, podle etikety 12,5 %.
Na webu jsem nenašel žádné technické informace a Malverinu jako odrůdu bohužel vůbec neznám – s ryzlinkem, Sauvignonem nebo Chardonnay bych se cítil v dalších soudech jistější. Při prvním setkání s Malverinou můžu jen hádat: jednak na dubový sud (aspoň částečně), na jablečno-mléčné kvašení a podle krémovitosti a hustoty i na ležení na kvasničních kalech. Jestli se nepletu v odhadu technologie, tak je to celé dohromady moc pěkné překvapení: dobré víno připravené poctivě klasickým, neprůmyslovým, ale řemeslným způsobem, prodávané za dobrou cenu v hypermarketu, kde bych očekával spíš nejnižší kvalitu pro nevybíravé konzumenty. Hodně povedené víno, původně za 200 Kč, ale koupil jsem ve slevě za cenu okolo stovky. Doporučil bych ho i za dvě stovky. A nejlepší na něm je, že je dostupné kdekomu, kdo zabloudí v TESCO do oddělení ovo-zelo.