Sauvignon 2005 zemské, Dobrá Vinice

Zkoušel jsem včera večer po malé skleničce biodynamického nesířeného Veltlineru pokračovat s „normální“ reduktivní šardonkou, ale nešlo to. Skončila ve výlevce, přestože jsem ji dříve polykal bez problémů. Ale možná je to princip, vlastní všemu živému, že se totiž snaží univerzálně rozšířit a získat pro sebe všechny životadárné zdroje (v tomto případě konzumenty a jejich peněženky:o) Nejen že lvi loví antilopy, ale i vysoké stromy stíní menším a brání jim v přístupu ke slunci. Ale zpátky k těm reduktivním a nereduktivním vínům :o)

Byl nejvyšší čas otevřít nejedlíkovský Sauvignon 2005. Před dvěma lety jsem ho chtěl do Slepých bedýnek, ale Jarda Nejedlík mi doporučil Sauvignon 2006. Poslechl jsem ho, i proto, že k určování naslepo byl o chlup snazší než extrémně vyzrálá nulapětka. Asi jsem udělal dobře, ale pro sebe jsem si stejně přikoupil několik nulapětek. Tohle byla moje poslední. (Proto ta fotka bez etikety, s mým neformálním označením na lepicí pásce 🙂

Sauvignon 2005, Dobrá Vinice
Dlouho jsem se Sauvignonu vyhýbal. Nebaví mě chlorofylové, zelené, reduktivní Sauvignony a přímo nesnáším ty kopřivové. Pokud si dobře pamatuju stará technická data, na SVG 2005 kupoval Petr Nejedlík extrémně vyzrálé hrozny ve Velkých Bílovicích (nebo možná rovnou víno, hádám, že od Jaroslava Osičky?). Zralostí hroznů a koncentrovaností moštu taky bylo dáno, že víno může změřit síly s barikovým sudem. Rovnou v něm kvasilo a sud mu neuškodil, naopak prospěl. I teď, kdy víno vyzrálo a dubové projevy se otupily, se sud projevuje. Už na barvě je znát, silně žluté až dozlatova. Ve vůni vyzrálé ovoce a dubové tóny, při ohřátí se ve vůni objevují i chemické tóny. Kyselina v chuti je příjemně otupělá, podle ní by Sauvignon asi málokdo poznal (podle vzpomínek na staré technické údaje jsem usoudil, že hrozny při sklizni už kyselinu jablečnou neměly). Suché, ale vyšší hustota sugeruje sladkost, přezrále broskvové, bylinkově čajové a kořenité. Vlastně je ve všech složkách vína stále dubový sud cítit, ale víno samo je dost silné, aby sud nepřevládl. Krásně harmonické, klidné víno, ale ještě má dostatečnou svěžest, ještě není na odstřel.
Korek byl promáčený z devadesáti procent, podle toho jsem svou lahev otevřel v nejvyšší čas. Ale co bych dal za to mít ve sklepě ještě dva kartony. Jak jsem se vždycky domácím Sauvignonům vyhýbal, tak si nevzpomínám na žádné domácí bílé víno, které by se vyrovnalo nejedlíkovskému Sauvignonu z ročníku 2005.
Máte taky za posledních pět let svého favorita, jednoho jediného, z domácích bílých vín?