Ryzlinkové vánoce 2013

To by jeden musel bejt Michelangelo, aby dokázal psát blog šest roků a neopakoval se :o) A jak sestavit další bedýnku z moselských ryzlinků a neopakovat se? Cestou na Moselu jsem měl jasnej plán, jak to udělat. Na místě jsem zjistil, že některá vína z ročníku 2012 jsou už vyprodaná a plány zmařené.

Ale k ladovské zimě ryzlinky patří a v Ürzigu se hned vynořily nové možnosti. Je čas ochutnat starší a vzácné ryzlinky! Když nám v lednu Stefan Doktor, ředitel vinařství Schloss Johannisberg, představoval 48 let starý Schloss Johannisberg Riesling Grunlack 1964, myslel jsem, že to bude vyjímka. Nebyla a trochu počítám s tím, že čtenáři blogu jsou už zocelení a ocení neocenitelné. Bedýnka je na světě a začnu hned největší peckou.
1. 1991 Erdener Treppchen Riesling Spätlese. Už jsem o něm psal tady, jak jsem při slepé degustaci neuhodl. V následné debatě o starých vínech vinař Stefan Erbes řekl, že s vyjímkou vadných korků by staré lahve měly chutnat stejně, ale všechny moje zkušenosti svědčí o opaku. Odvezl jsem si krabici dvaadvacetiletých ryzlinků domů a hned z prvního jsem měl trochu jiné dojmy, než z první degustace se Stefanem v Ürzigu. Dvaadvacetileté víno je sváteční záležitost a nikdy se nemůžete úplně spolehnout na to, co dostanete. Ale Stefan všechny lahve nedávno překorkoval, takže předpokládám, že je taky zkontroloval a že všechny nabízené lahve jsou přinejmenším korektní. (Navíc by měly vydržet dalších 10-20 roků podle kvality použitého korku. Tenhle vypadá dobře!) Rozmýšlel jsem se, jak naložit s takovým pokladem, jako je dvacetileté víno v plné síle, a rozhodl jsem se, že ho dám přednostně do Bedýnek. Za 350 Kč, jestli nějaké lahve zbydou, samostatně budou dražší.
2. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett. V květnu jsem ho přeskočil, ale teď by to byla chyba. Lehoučký slaďák s pěknou kyselinou, lahoda!
3. 2010 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb. Ten jediný mi zbyl z původních plánů, vyhrál mi s 89 body zlatou medaili na soutěži Prague Wine Trophy. Je to dokonalá ukázka toho, jak podceńovaný „blbý“ ročník 2010 rychle vyzrává do krásy. Silná kyselina to drží pohromadě, suchý projev, mineralita a kořenitost. Objevují se žádané oxidativně chemické tóny, ale mají dobrou protiváhu v ovocných a svěžích aromatech. Parádní nazrálý ryzlink.
4. 2009 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb. O rok starší bratříček předchozího. Výrazná nazrálá vůně s bylinkama, chuť srovnaná věkem a kořenitá, minerální závěr, krásně jemné. Ukázka toho, jak různé ročníky vyzrávají každý jinak. Ryzlinkoví úchyláci si můžou objednat malou vertikálu, mám i ročníky 2011 a 2008.
5. 2011 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken. Chtěl jsem suchý ryzlink a našel rok starý, uhlazený, rokem v lahvi zjemnělý. Dvanáctka je dobrá, s perličkou, ale na poklidné vánoční popíjení bude jemnější jedenáctka lepší.
Světle žlutá citronová barva, jen mírně nazrálá. Ve vůni citrusy a kakao (fakt nekecám, nevím, kde se tam bere, ale jinak to popsat neumím). V chuti od začátku soulad kyseliny a minerality – pár gramů zbytkového cukru se neprosazuje. Víno ilustruje dilema mnoha současných vín, zda dát přednost kyselině nebo mineralitě, ale o tom napíšu někdy jindy. V malé skleničce působí kompaktně a sevřeně, ve větší sklence je jako pod lupou a odhaluje výraznou kořenitost a minerální závěr. Zábavné, vrstevnaté, rozhodně to není prvoplánový ryzlink postavený jen na kyselině, která řeže krky. Poctivých 12,5% alkoholu.
6. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese. Čerstvě nalahvované víno, školené 11 měsíců na kvasničních kalech. Díky tomu získává netypickou jemnost a plný projev. Vinař ponechává ve víně vysokou hladinu zbytkového cukru, která spolu s moselskou kyselinou a mineralitou dává vínu výrazně ovocitý projev. 8,5 % alkoholu.
Víno, o kterém se špatně píše. Než si udělám první poznámky, je lahev z půlky vypitá. Je bohaté pokud jde o chuťové podněty a jemnost, zároveň šetří alkoholem. To mu dodává velkou přitažlivost a pitelnost. Barva je světle žlutá citronová, ve vůni je výrazně ovoce – citrusy, meruňky a broskve, a působí sladce. Chuť začíná lehkou kyselinou a výrazným zbytkovým cukrem, zase se objevuje ovoce a v závěru se přes sladkost prosazuje mineralita. Slušně dlouhé, i přes vyšší zbytkový cukr působí lehce. Víno připravené nejmíň na dalších deset let.
1. 1991 Erdener Treppchen Riesling Spätlese, 350 Kč
2. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett, 240 Kč
3. 2010 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb, 290 Kč
4. 2009 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb, 290 Kč
5. 2011 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, 290 Kč
6. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, 330 Kč
celkem 1790 Kč.
Takže třetí procházka střední Moselou, tentokrát s 22 let starým vínem pro pokročilé ryzlinkofily :o) Vyšlo to bez opakování, žádné víno v bedýnkách ještě nebylo. Pro sběratele rarit připomínám, že obě vinice (Erdener Treppchen i Ürziger Würtzgarten) jsou kompletně pravokořenné, tedy tvořené potomky původních předfyloxerových keřů – žádné americké podnože.
Podmínky budou podobné jako při předchozích bedýnkách, cena 1790 Kč a platba předem na bankovní účet. Chci vína přivézt v týdnu po 18. listopadu a do konce listopadu je vydávat v Uložence. Kdo si nemůžete vyzvednout bedýnku v Uložence (Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Plzeň, České Budějice a Bratislava), můžete ji dostat Českou Poštou s příplatkem 160 Kč za balík. Zkušení účastníci už vědí, že si můžou objednávat i vlastní sestavy Erbesových ryzlinků (například 6x 2012 UW kabinett :o) včetně vín z předchozích bedýnek (tady a tady), nejlíp na soukromý e-mail (vran@seznam.cz). Jen upozorňuju na to, že perla téhle sestavy, 1991 Erdener Treppchen Spätlese, je určena přednostně pro bedýnky a samostatně bude stát 400 Kč (jestli zbyde). Přihlásit se můžete tady.