Potřetí z ryzlinkového nebe

Když jedu po dálnici a nad hlavou mi sedá k přistání Boeing jako v katastrofickým filmu s Bruce Willisem, je to jasný – jedu kolem frankfurtskýho letiště a vracím se z Mosely domů. Na nějaké velké závěry to nestačí, ale stejně… letošní sklizeň bude asi poloviční proti loňsku, říkali vinaři. Hodně cukru, hodně kyselin, vysoká kvalita, ale všechno zpožděné… nejlíp se mluví o ročnících, které jsou už dávno pryč. Na horní fotce pohled z vinice Ürziger Würtzgarten na vesničku Ürzig.

Jako pomocníka a tlumočníka si Stefan Erbes pozval Knuta Aufermanna, zvukového čaroděje a performera, a potom se zdržel ve sklepě. Knut měl klíče od všeho, tak jsme degustaci začali bez vinaře. Rychle jsme přešli na nedávné starší ročníky a potvrdil jsem si náklonnost k ročníku 2009.Taky jsem si potvrdil závěr z předchozího reportu z procházky bernkastelskou vinotékou, že mladé sladké kabinety mě prostě baví :o)
Myslím, že u 2007 Urziger Wurzgarten Auslese* jsem přestal s vyplivováním. Byli jsme v nejlepším, když přišel Stefan Erbes. K večeři postupně přinesl tři lahve a hned tou první mě dostal. Nechal mě hádat, ale jak už to při degustaci naslepo bývá, všiml jsem si, že otvírá láhev s novou cínovou záklopkou, kterou používá asi 5 až 6 roků. To mi nasadilo klapky na oči. Ale stejně jsem neměl šanci to uhodnout, to zdravé silné víno překypující energií a zdravím bylo 1991 Erdener Treppchen Spätlese. Byla to zrada. Knut mi potom prozradil, že některá nejstarší vína Stefan překorkoval, takže proto ta nová záklopka.
Když jsme se nakonec fotili s posledním vínem, Stefan Erbes vtipkoval, že to bude vypadat, že dělá oranžová vína. Fotku radši nedám, ale víno mělo barvu koňaku a po čase se k tomu blížilo i chutí, byť tam převládaly tóny čaje a sušených bylinek. Na fotce vypadá lahev jako rozmazaná, ale je jen zaprášená jemným bílým prachem. 1976 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese.
Šli jsme spát brzo. Stefan jde ráno na vinici a do sklepa, já jedu domů. Už jsem psal, že mi předem vymyšlenou bedýnku ryzlinků pokazilo příliš rychlé vyprodání některých vín. Snad z poznámek z degustace vyčtu něco nového :o)