Muscat Médaillé 2011 AOC, Cave de Hunawihr

Po týdnu s toskánskými červenými jsem si přál změnu a tak se konečně dostávám k alsaskému muškátu z předchozích Komunitních Bedýnek. Píšu „konečně,“ protože jsem vlastně měl zatím jen předchozí ročník. Dva týdny po ochutnávce Muscatu 2010 mi z Hunawihru napsali, že 2010 je vyprodaný a nahrazený novým ročníkem. Řekl jsem si, že u muškátu nemůže být mládí na škodu, výrobce je spolehlivý a léty prověřený a náhradu jsem schválil naslepo. Než víno přijelo, přihlásilo se pár opozdilců a já jsem schovával muškát pro případ rozbití lahve při přepravě. Sám jsem se k degustaci dostal až na začátku srpna. Taky mě uklidnilo, že si na muškát nikdo nestěžoval :o)

Občas někdo napsal soukromě, že alsaská bedýnka byla skvělá a jestli bych třeba neměl ještě pár Gewurtztraminerů nebo ryzlinků z Grand Cru Rosacker (už nemám, ale jestli se nás domluví víc, tak je zkusím přivézt). Když jsem odpovídal, vždycky jsem napovídal, ať ty poznámky pisatel napíše na web, ale odpovědi byly jako přes kopírák, „já na web nemám čas.“ V dřevních dobách Komunitních Bedýnek mi to bylo tak líto, až jsem jednou nasadil dvojí ceny: základní pro ty, co píšou komentáře o bedýnkových vínech a zvýšené „vinotékové“ pro ty, co kupují a nediskutují. Odezva byla kyselá a s prvním pokusem o dovoz celé bedýnky z Itálie jsem dvojí ceny opustil. Při dovozu z ciziny potřebuju každou dušičku, abych nějak zaplatil dopravu a udržel nízké ceny. Přesto se přimlouvám za velkorysejší přístup k psaní komentářů o bedýnkových vínech (i kdyby to mělo být jen „stálo to za prd“), jinak se z toho stane další e-shop s vínem :o)
Sám Muscat 2011 je ukázkou francouzského přístupu: elegance vládne, odrůda ustupuje do pozadí. Ne že by víno nemělo typickou bledou barvu, ne že by se z vůně nedal muškát poznat. Chuť je zakulacená malým zbyytkem cukru, pěkná kyselina má odbouranou jablečnou složku. Na jazyku zpočátku drobně perlí, je to hubená blondýna s nahořklým závěrem. Všechno dohromady to skládá příjemné a pitelné víno, které se moc nesnaží být odrůdové, ale je poměrně elegantní. (To i krásnohorský muškát ze srpnové Nekázanky je odrůdě poplatný víc, než ten hunawihrský :o)