Krajem vína, průvodci a mapy Národního vinařského centra

Až se stydím, že při psaní dnešního textu nestylově okusuji alsaský Pinot Gris, ale děti si dnes k večeři vyprosily makové buchty, a k teplým makovým buchtám jsem nic lepšího nenašel. Zato na webu s nevhodným názvem najdete úžasnou příležitost objednat si zdarma edici propagačních publikací a průvodců po vinné Moravě. A protože Sklenička vyzkouší i to, co neznáte, skutečně jsem si objednal několik brožurek a ony mi za pár dnů přišly! Poštou a zadarmo!

Nebudu ty knížečky a mapky nijak kriticky recenzovat, protože se mi prostě líbí. Rychle jsem je prolistoval a schoval pro použití při zimních a jarních výpadech na vínorodou Moravu, ale první dojem je výborný. Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale je to určitě krok správným směrem.
Čtyři mapy edice Krajem vína (Vinařská podoblast znojemská, velkopavlovická, slovácká a mikulovská) v měřítkách od 1:100 000 do 1:145 000 obsahují i informace o zajímavých lokalitách jednotlivých oblastí, Kalendář vinařských akcí shrnuje dosud známé termíny Výstav vína a dalších zajímavostí, dva průvodci inzerují „To nejlepší z vinařské turistiky na jižní Moravě.“ Vše v moderním (a jednotném !) grafickém designu, praktických formátech, dobré tiskové kvalitě, s profesionálními fotkami. Ty fotky jsou občas profesionální a moderní až příliš, ale to je jednak jen soukromá poznámka a jednak na tom počinu nechci hledat hnidy. Předpokládám, že v tak rozsáhlém projektu se nějaké chybičky najdou, ale první dojem je veskrze pozitivní – praktické, přátelské a využitelné publikace se spoustou informací můžou podnítit nevyhraněné turisty k dalším návštěvám. Grafický design vychází z dávných billboardů se špačky plenícími moravské vinice, barevnost zůstala, ale ti proklatí špačci (na které jsem soukromě špačkoval) jsou pryč – hurá!
Jinak termíny spousty moravských koštů najdete taky na webu zde.
Brožurky vydalo Národní vinařské centrum, o.p.s. ve Valticích, a přestože se pan Sklenička snaží vystupovat jako chvalič, tentokrát je upřímně nadšený. Neznám prodejní výsledky kampaně na Svatomartinská vína, ale můj dojem z ní byl naprosto pozitivní (přes některé výkřiky notorických kverulantů a nespokojenců), a toto je další vlaštovka profesionální propagace vinné turistiky a jejích moravských možností. Sláva!
Jedna vlaštovka jaro nedělá – víte, co dělá jaro?