Jižní Morava – Francie chudých ?

napsal jsem asi před rokem na jednom fanouškovsko-vinařském serveru podtitulek textu srovnávajícího podmínky návštěvy vinařství u nás a ve Francii. Přiznávám se k hříchu marnivosti, chtěl jsem tehdy provokativním titulkem lacině přivábit pozornost moravských patriotů a zvýšit si počet čtenářů. Ten slogan se tradoval v osmdesátých letech mezi námi, co jsme sjížděli moravské vesnické i oblastní Výstavy vína… jen jsme neměli možnost si ověřit jeho platnost v éře výjezdních doložek a valutových příslibů.

Dnes je všechno jinak, jen v Toskánsku a Burgundsku jsem byl za vínem třikrát, v Alsasku čtyřikrát. Co je ale ještě lepší, i moravské vinařské podniky si zvou „domů“ prestižní odborníky z Evropy k hodnocení domácích vín a konzultacím o dalším rozvoji. V loňském roce to byla Angela Muir, Master of Wine (ten pro mě neznámý titul jsem napoprvé přečetl a nadlouho zafixoval jako Mother of Wine). Ta jako slušně vychovaný host pochválila hostitele, marketingovou skupinu osmi moravských vinařství V8, a hostitel pečlivě dohlížel na to, aby na veřejnost neunikly podrobnější hodnotící poznámky o konkrétních vínech. Navštívil jsem v říjnu 2006 prezentaci vín, které ochutnávala Angela Muir, v pražském hotelu Diplomat, a moje poznámky z prezentace byly spíš rozpačité, takže jsem je raději ani nikde nezveřejňoval.
O letošní návštěvě Jurgena von den Marka, taky Master of Wine, opět na pozvání sdružení V8, vím jen díky zprávě čtenáře pana Blahy (děkuju!), který mi poslal kopii dvou článků z MF Dnes z 1. a 3. září, takže by ode mne bylo hloupé dělat závěry jen na základě novinového článku, ale ten rozhovor z 3. září vypadá jako studená sprcha a kdybych měl jeho obsah převyprávět jednou větou, použil bych tu zprofanovanou větu z titulku. Docela rád bych teď navštívil podobnou prezentaci vín V8 jako byla loňská v Diplomatu a přesvědčil se sám o tom, jaká vína von den Mark hodnotil, jen kdyby byla ochutnávka trochu klidnější a poskytla více možností zamyslet se bez vyrušování nad předváděnými víny, než vloni. Předpokládám, že po mladofronťáckém článku se objeví další, které budou vyznění toho prvního mírně korigovat, ale pokud si V8 pozvala pana von den Marka vědomě jako člověka kritického, z jehož kritiky se dozví víc, než z nepoučené nebo neupřímné chvály, tomu bych jen zatleskal.
A když už riskuju, že popudím moravské patrioty laciným titulkem, ocituju i jednu myšlenku ze zmiňovaného rok starého textu: Jestli dnes omlouváme slabší kvalitu vína (…) domácím původem, děláme tím domácímu vinohradnictví špatnou službu. Takový patriotismus je jako mafiánský polibek smrti.
TOPlist