Fonte Mouro Colheita Seleccionada 2004. Výrobce Monte Novo, Alentejo, Portugalsko.

Darem od dovozce, otevřel jsem si ho pozdě večer jen na uklidnění, jako oddech, a překvapilo. Není to žádná oddechová četba, žádný Rodokaps, naopak víno vyžaduje soustředění.

Už barvou, zlatou s červenými odstíny, naznačuje, že se víno pořádně nalokalo kyslíku a že to nebude žádná průmyslová záležitost. I ve vůni je patrná oxidace, nazrálost, kmínový chléb, vanilka a dřevo. V chuti je úplně suché, s výraznější citrusovou kyselinou, až šardonkovitě máslové a minerální, ale pořád ještě neučesané a (navzdory nazrálé vůni) hodně mladé. V chuti je to ještě pořád divočina a oříšek pro milovníky autentických a tradičně vyráběných vín.

Jen pro úplnost doplňuju z webu dovozce, že jde o čistě odrůdové víno „z oblíbené portugalské odrůdy Antao Vaz“ a vyráběné jen v nejlepších ročnících (2004,5 a 9). Ten večer jsem hledal něco jednoduššího, takže to úplně nesedlo, ale hledačům oxidativně připravených vín vřele doporučuju!

A rovnou přidám promo na degustaci dovozce VPV Praha ve Viničním Altánu v Grébovce, kde se budou v pondělí 28. května ochutnávat vína z Fonte Mouro (a snad i tohle, ale nezaručuju).
A malá domů, self-promotion na aktuální alsaské Komunitní Bedýnky: přihlášky se mi jen hrnou, ale netradičně budu objednávat dříve, takže objednávejte do středy nebo do čtvrtka, potom už může být pozdě.