Dva moselské ryzlinky

Snažím se poctivě psát degustační poznámky, ale jsou šedé zóny, na které jsem krátký. Chvíli po návratu z Mosely netuším, kde a jak jsem některá vína pořídil. Ve vinařství? Nevzpomínám si. Ve vinotéce? V sámošce? Fakt nevím. Baví mě zkoušet různá náhodně získaná vína, abych si udělal podrobnější obrázek o oblasti, ale někdy se ta mozaika tvoří náhodně :o)

Už mi kamarádi naznačovali, že bych měl pokaždé kupovat víc lahví a podělit se, ale náhodně získané lahve často zklamou a víte, jak cenné je místo v autě při návratu? Naštěstí se při těch vínech dobře vzpomíná, občas i na zážitky úplně odjinud.
2012 Kestener Paulinsberg Riesling Kabinett trocken, Weingut Jacob Steffen Erben

Moderní, ale nepříliš nápaditá etiketa, ve skleničce světle žlutá barva. Vůně ryzlinkově bezová a minerální, v chuti hodně suché (tedy asi 8 gramů zbytkového cukru, vzhledem k místu nálezu), minerální, středně dlouhé, ale dál už nic. Spíš zelené a nevyzrálé tóny v chuti, dotované minerálními tóny. To odpovídá etiketě, která deklaruje suchý kabinet s 11% alkoholu a ročníku 2012. Tyhle údaje ukazují na časnou sklizeň a svým způsobem ořezané víno. Nedodávat tělu trochu plnosti mineralita, nebylo by to moc zábavné. Mosela prostě dokáže víc.
2012 Erdener Treppchen Riesling Spatlese trocken, Weinhof Sankt Anna

Náhodný nákup v bernkastelské vinotéce za necelých 8 EUR (asi 195 Kč). 12% alkoholu, klasická zelená štíhlá flíétna. Podle webu vinařství 8,3 gramu zbytkového cukru a 7,5 gramu kyselin.

Pěkná světle žlutá barva, ve vůni lipová nazrálost, svěžest a sladký příslib zbytkového cukru, po chvíli i klasická aromata mokrého hadru. V chuti lehké, s příjemnou kyselinou a drobným zbytkovým cukrem, který jen zaobluje hrany namísto toho, aby nějak výrazněji tvořil chuť. Mineralita erdenských schůdků jen náznakově, i břidlicová olejovitost je spíš nenápadná a podřízená celkovému lehkému dojmu. Lehká hořčinka v závěru chuti, slušně dlouhé. Naslepo na hranici 83/84 bodů, ale příjemné k pití, lehké, a za cenu pod 200 Kč dobrý nákup.