Den jako dělaný pro degustaci

Ve čtvrtek jsme v Le Caveau měli tři vína z ročníku 2005, jednou 2006 a několkrát 2007… Před dvěma týdny se přihlásil jeden vinař, večer před degustací volal druhý, že chtěl přijet, ale nevyjde mu to. Bude vysazovat novou vinici. Měli to oba přes dvě stě kilometrů, tak jsem s tím ani moc nepočítal. Navíc jsme zrovna v polovině dnů doporučených Marií Thun k výsadbě vinic. Ale sešlo se nás zase o pár víc, tentokrát patnáct, a mohl jsem se seznámit s několika čtenáři, kteří správně určili všech šest nebo třeba čtyři ze šesti vín naslepo (!). Cestou tam jsem si fotil rozkvetlé stromy, ale když jsem přijel na Žižkov, bylo zima a pršelo. Foťák jsem už ani nevytáhl, nenapadlo mě to, jak jsem byl soustředěný na to, jak provést celou degustaci. Takže dnes vyjímečně nebude žádný comix, jen text bez fotek 🙁

Kromě šestli vín z Bedýnky (tady, těch šest prozradím hned po Velikonocích, takže pospěšte s koštováním) jsme zkoušeli uhodnout Sauvignon 2005 z Dobré Vinice (moc jsme se nechytali, ale víno se líbilo). Potom přišel trik, který jsem na blogu sliboval – objevil jsem ve sklepě nepopsanou lahev, zapomenutou a nejspíš mnoho let starou. Vzal jsem ji s sebou s tím, že předvedu slepou degustaci naživo. Měl jsem to snadné – jednak záklopka naznačovala, že by to mohlo (mělo?) být víno z vinařství Krásná Hora, a jednak bylo víno (červené!) už přes zelené sklo lahve samo tak světlé, že se myšlenka na Pinot Noir neodbytně vnucovala. Podle vzhledu ve skleničce a vůně se potvrdila odrůda (PN se často dá poznat už podle barvy:) a šlo už jen o ročník. V chuti byla patrná jemnost a nazrálost, ale víno bylo výmluvně tenké. V tom byl ročník 2005 typický (z dřívějších ročníků jsem žádný Pinot z Krásné Hory neměl). 2006 byl naopak tělnatý a 2007 spíš robustní, silný. Žádný důkaz o správnosti jsem neměl, ale hlasovat jsme nemuseli, s Pinotem panovala shoda a ročník mi účastníci uvěřili:o)
Pak jsme šli zase na vína z Bedýnky, která prozradím až po Velikonocích, a náš hostitel, vinotékař Daniel Brož, přidal jeden barikovaný Merlot a jeden netypický Pinot z burgundského Maconu. Já jsem přidal barikovaný Zweigelt 2010 z Krásné Hory a Zweigelt 2005 z Dobré Vinice a pro pestrost i toskánské Sangiovese z Caiarossy. SKČ2 byla tečka, ale když jsem po jedenácté utíkal na autobus, ještě tam malá studijní skupinka probírala moravská vína i to, jestli jsou dny vhodné podle biodynamického kalendáře pro výsadbu vinic stejně vhodné i pro degustace.
Mně to připadalo, že den byl pro degustaci jako dělaný :o)