Bourgogne Chardonnay 2009 AOC, Frédéric Magnien

Natěšeně jsem otevřel lahev Bourgogne Chardonnay 2009 AOC od Frédérica Magniena z Morey-Saint-Denis (prodává se v MAKRO). Řeknu to stručně: stála 348 Kč a měla stát polovičku. Dál bych už nic psát nemusel, ale bylo by mi líto nenapsat víc o víně, které stojí takové peníze.

Napřed samotné víno – má slaboučkou světlou barvu, která zvěstuje, že se v bariku ani neohřálo. Podle vanilky ve vůni a tříslovin v chuti sudem proteklo, ale vliv sudu je sporný. Ve vůni bonbóny, citrony a tropické ovoce, v chuti odbouraná kyselina, neurčité tropické ovoce a plnost dohání mírně svíravé třísloviny, chybí typická svěžest Chardonnay. Celkově unavené víno z ročníku, o kterém jsem kdysi napsal, že je báječný. Slušná supermarketovka, ale u malých vinařů v Burgundsku jsem za 8 Euro kupoval o třídu lepší šardonky. (Ale má robustní lahev a impresivně působící cínovou záklopku, prostě adjustáž vzbuzuje respekt. Víno samo ne.)

Za druhé za to zřejmě nemůže MAKRO. Fréderic Magnien pracuje jako sklepmistr ve vinařství svého otce Michela (tady) a kromě toho ještě vede vlastní negocianství, byznys pro Burgundsko typický – pod vlastním jménem nakupuje hrozny a vyrábí z nich víno z více než čtyřicítky burgundských apelací. Na webu se, pro Burgundsko celkem netypicky, ukazuje i maloobchodní ceník vín, na kterém je tahle šardonka za 14 Euro. Což je přesně ekvivalent 348 Kč v MAKRO. Takže MAKRO je v tom (relativně) nevinně – tohle unavené supermarketové víno není žádná tragédie, ale cenu mu nesmyslně nastřelil už výrobce. Za polovičku, nějakých 7 Euro, by mě to zklamání nijak zvlášť nemrzelo.

Už skoro tři roky jsem už v Burgundsku nebyl (předtím asi sedmkrát, aby mě někdo nenařkl z podjatosti). Mám Burgundsko rád, ale zvěsti o zdražování burgundských vín (která jsou všechno možné jen ne levná) mě odrazují od další cesty. I termín konání Grands Jours de Bourgogne ukazuje, že burgundský obchod s vínem považuje za největšího soupeře Itálii, a se vzpomínkou na ceny (a kvalitu!) italských vín se mi těžko plánuje další cesta do Burgund.

Tudy cesta nevede …