Čtvrtek v Mikulově aneb dvakrát Tanzberg

Čtvrteční ráno vypadalo pošmourně, tak jsme vyrazili do mikulovského Metra. Fotkama z jeskyně na Turoldu nebudu zdržovat, ale dětem se jeskyně líbila, v pokladně prodávali turistické známky, takže to byla úspěšná zastávka. Potom jsme vyrazili na Svatý kopeček čili Tanzberg.

Z dřívějších návštěv Mikulova si pamatuju zmínky o italských stavitelích, kteří postavili některé významné budovy. Cestou na Svatý kopeček jsem vzpomínal na italská města, vystavěná vždycky na kopci – kdyby Mikulov stavěli Italové hned od začátku, stál by asi zámek na kopečku, prostě by to bylo prohozené :o) Ale výhledy z kopečku na Mikulov stojí za to.
Následoval oběd v místní restauraci, dvě hodiny válení na koupališti a cesta do Klentnice přes vinařství Tanzberg. S jejich víny se potkávám jen zřídka, ale přes mediální profláklost majitele pana Železného jsem byl málokdy zklamaný. Před pěti lety jsem o nich tady psal s velkým odstupem, dodnes si myslím, že zbytečným. Časem se ukázalo, že tehdejší Cabernet Sauvignon byl fakt výborný a že celkové směřování vinařství je správné (podle odposlechnutých drbů to může mezi majitelem a sklepmistrem občas zaskřípat, leč v zásadě k dobru věci).
Především pochvala za servis pro návštěvníky: jako řidič jsem musel všechno plivat, ale slečna za pultem mi vyšla vstříc, nalévala minimální degustační dávky a podle toho i naúčtovala cenu. Na pultu měla otevřený kufřík Nez du Vin s chemickými aromaty vyskytujícími se ve víně, což se ukázalo jako bezvadná zábava pro dvě děti, které hádaly banány a rybíz, zatímco já jsem v klidu projel osmero vín. Ano!
Tanzbergský Vlašák 2012 PS z Perné mě zaujal tak, že jsem ho koupil. Docela se mi líbilo i Chardonnay 2011 PS z Valtické, suché, s pěknou kyselinou, typická Morava. Od moravských šardonek mám všeobecně čím dál větší odstup (ve světě si s Chardonnay většinou rozumí líp), ale když už moravské Chardonnay, tak asi takhle :o) Z trojice bílých (RR, SVG, VZ) mě nejvíc bavil Sauvignon 2011 PS z Turoldu, díky výraznější kyselině se sneslo i 10 gramů zbytkového cukru a celkově to bylo slušně vyvážené, pěkné víno.
Zajímavá byla i jakostní směs Frankovky a Merlotu z ročníku 2008, ale nejzajímavější ze třech červených byl zase Cabernet Sauvignon 2008 PS z Turoldu. Úplně suché, krásně vyzrálé, extraktivní a dospělé víno. Ano, taky jsem už napsal, že tahle odrůda na Moravu nepatří (a kvůli jednomu vínu to nebudu měnit :o) ale ani kvůli zásadám nezatratím dobré víno, když už ho jednou můžu ochutnat. Škoda, že jsem nemohl okoštovat žádný Pinot Noir!
Obecně mám z Tanzbergu dojem dobře nastaveného komerčního projektu s pěknými výsledky. Kdyby takhle vypadalo víc domácí komerční produkce, hned by se žilo veseleji.
Ryzlink vlašský 2012 PS Železná, Tanzberg

Světlá barva, květinově voňavé spíš do chlorofylových tónů, později se objeví i zralejší aromata. V chuti suché, lehké, travnaté s ostřejší citrusovou kyselinou (nejspíš bez MLF) a náznakově tříslovinným závěrem, připomíná rozkvetlé pálavské louky :o) Podle analytických hodnot jen 0,3 gramu zbytkového cukru, ale první dojem z degustace byl plnější. Díky kyselině šťavnaté a příjemně pitelné.