Aprílový pozdní sběr

Napřed dobré zprávy. Kvete jaro. Komunitní Bedničky budou. Něco už je zabalené, něco ještě čeká, ale po Velikonocích chci spustit distribuci. Trochu jsem teď marodil, trochu jsem se postil, trochu jsem podlehl soukromým starostem i radostem, proto výpadky v psaní.

V neděli jsem koštoval Cabernet Moravia 2006 jakostní od Lubomíra Glose z Moravské Nové Vsi. Krásná temně rudá barva, ve vůni paprika i máček, vystupuje trochu kyselost. Chuť sametová, zase paprika i mák, na konci výrazně vystupuje kyselinka. Velmi koncentrované víno, přesto jemné a hladké. Bral jsem ho až jako etalon odrůdy, kterou Lubomír Glos vyšlechtil (Zweigeltrebe a Cabernet Franc), takže má při výrobě vína z ní odhadem 15 až 20 let náskoku před ostatními výrobci. Ale na můj jazyk bylo kyselin až moc.
Cuketka vyfouknul wine-bloggerům parádní téma, VOC Znojmo. Čtěte tady. Geniálně vyhmátl jeden teroárový problém, selektované kvasinky. Někteří zakladatelé VOC Znojmo jsou jasnou garancí, že selektované kvasinky projdou. Řím taky nepostavili přes noc 🙂
Světová spotřeba vína mírně klesla, píše Týden. Pan Sklenička přitom dělá co může, a hádám, že česká spotřeba meziročně stoupne. Podle jiného článku tady se do Velkých Bílovic sjela nečekaná spousta lidí, což mě naplňuje optimismem. Viděl jsem ve Francii podobné hojně navštívené akce a jásám nad tím, že se zájem turistů rozšiřuje i na taková témata, jako jsou dobré jídlo a pití. Doufám, že se to projeví i na roční spotřebě vína.
K současným jarním večerům pod hvězdnou pokrývkou na zahradě se hodí Veltliner Friends 2007, Weinviertel DAC, cuvée poysdorfských vinařů M. Martina a W. Hausera. Zářivě žlutá barva, ve vůni lípa a med, ale vůně nepůsobí úplně svěže a mladě, má lehký štiplavý tón. Suchá chuť s pěkně ohlazenými, zkrocenými kyselinami a lehký natrpklý tón v doznívání chuti. Celkový projev je velmi jemný a elegantní. Jediná výhrada: málo pepře v závěru chuti.
Táta českých gurmánů mě v Týdnu vyladil na hlemýždě. Vzpomněl jsem si přitom, jak jsem v roce 2005 vyjel poprvé do Burgundska s velkým cílem – vyhnout se v restauraci šnekům. Když jsme si s kamarádem napoprvé v restauraci vybrali jídlo, ověřoval jsem si výběr se známým ve Švýcarsku – šneci, varoval mě! Od té doby už vím, že to jsou escargots a dávám si bacha. Při čtení článku tady jsem se zastyděl a předsevzal si, že to letos musím zkusit!

Bourgogne Pinot Noir 2006 Cuvée Gerard Potel, Nicolas Potel

Základní burgundské červené významného negocianta, o předchozím ročníku jsem tady už psal.
Před rokem se mi líbilo, takže jsem si z Beaune přivezl i nový ročník. Zase krásná sytá barva, švestkově malinová kořeněná vůně. Jednodušší chuť s převládajícími malinami a tříslovinami, jak si to porovnávám s loňskými zápisky, vypadá to, že se tohle víno podařilo namíchat i po roce ve stejném duchu. To může být znakem toho, že to Nicolas Potel dělá dobře nebo špatně, podle toho, co od vína očekáváte.

Spokojenost závisí v podobných případech hlavně na očekávání. Jak mi kdysi dávno řekla jedna slečna, když si v jisté soukromé situaci povšimla mých rozpaků: Jseš zklamanej? Tvoje chyba, troubo! Neměl ses tolik těšit! S vínem to bývá někdy podobné. Tahle základní burgunda nenabízí nic ohromujícího, ale ve své třídě je hodně nadprůměrná. Pokud očekáváte základní Pinot Noir, měli byste být spokojeni :o) Stála kousek pod 8 € ve vinotéce v Beaune (asi 200 Kč).

Dětem hodně vajíček, holkám řízný šmigrust. Ať nám to jaro dlouho vydrží!