Když se někdy bavíme o korkové vadě, šťastně říkám, že se mi vyhýbá a na korkovou lahev narazím jednou dvakrát do roka. Letos jsem si to vybral ve středu na vlastní ochutnávce Toskánských Komunitních Bedýnek. Měl jsem to zpestřené tím, že jsem už dostával rýmu a při otvírání lahví jsem byl krajně nervózní. Nebyl jsem si korkem jistý, ale nakonec jsem otevřel novou láhev a šup s ní do karafy. Zase jsem měl kliku, z porovnání dvou lahví byla zřejmá odlišnost.
Hlavním důvodem nervozity nebyla tréma, ale domácí příprava. V týdnu po příjezdu toskánských vín jsem většinu lahví ochutnával a zjišťoval, že se na nich převoz podepsal, některá vína byla k nepoznání. Celý průběh vývoje chuti po otevření byl netypický, nedokázal jsem se rozhodnout, kdy lahve otvírat. Daniel Brož, v jehož vinotéce jsme ochutnávku pořádali, mě uklidňoval, že stačí tři dny a vína se zlepší, ale kdyby už nebylo tolik přihlášených, zbaběle bych košt zrušil. Když Daniel připravoval veku a sýry a prozpěvoval si,
Já vůbec nejsem nervózní, nejradši bych utekl.
Naštěstí jsem to neudělal. Pár lidí nepřišlo a někdo naopak přivedl kamaráda. Návštěvníci přetrpěli můj roztřesený úvod, první dvě vína byla naštěstí v pořádku a ze mě nervozita spadla. Komentovat vlastní show nebudu, která vína se komu líbila a která nelíbila vědí ostatní účastníci. Všiml jsem si, že (jako vždycky) se stejná vína někomu líbila a někomu ne, shoda zavládla u dvou vzorků. Campordigno 2006, Merlot od vinařství Marchesi Ginori Lisci by vyhrál soutěž o nejlepší poměr výkon / cena (5 Euro :o) – You can’t beat two guitars, bass and drums, napsal kdysi klasik. A nejvyššího ocenění se dostalo mému favoritovi, Arnolfo di Cambio 2006, o kterém jsem tu psal už snad pětkrát. To je pro mě srdeční záležitost a jsem rád, že jsem se na tom s většinou návštěvníků shodl.
Velký dík patří vinotékařovi Danu Brožovi za pomoc při přípravě a laskavé poskytnutí prostoru. Byl jsem moc rád, že účastníkům nabídl dvě francouzská vína, která dováží, bez toho, aby je představil soutěživě a konkurenčně mým toskánským (mně se z těch dvou Francouzú líbil víc voňavý Lirac). Ostatně největší uznání jsem slyšel druhý den právě od něj, že by chtěl jednoho Arnolfa koupit. To jsem nedopustil, dostal ho darem.
Největší zisk aneb proč jsem to dělal
Poděkování patří všem účastníkům Toskánských Bedýnek. Můj největší zisk totiž není ve vínech, která mi zůstanou (zatím nemám hlášenou žádnou rozbitou lahev!), ani v penězích, které (snad) zbydou (ještě nepřišel účet za dopravu). Největší zisk je v tom, že jsem si mohl (poprvé) vyzkoušet přímý dovoz vína z ciziny bez zprostředkování obchodníků a za ceny výrobců. Přidám k tomu poznámku: přivezl jsem vína včetně proclení, ale pokud 1) nebudete s dovezenými víny obchodovat a 2) nepřekročíte (bez)celní limit 90 litrů tichých vín (žádné sekty!), můžete si vína pro vlastní potřebu ze zemí EU dovézt bezcelně. Doporučuju spočítat si to předem včetně zálohy na nečekané výdaje jako jsou bankovní poplatky (nejsou úplně zanedbatelné), neodeslané krabice (v mém případě dva kartony z jednoho nejmenovaného vinařství), mezistátní telefony, benzin a dopravu…
Až se vám někdy budou zdát domácí ceny zahraničních vín příliš vysoké, můžete si je dovézt sami – jde to. Chce to jen sehnat devatenáct podobně zaujatých vínomilců. Domluvit se na tom, co přivézt. Možná při tom zjistíte, že to je celé příliš náročné, otravné a riskantní, že se to nevyplatí … jako už podnikání bývá. Ale není důvod v budoucnu nadávat na předražené dovozy. Dovezte si víno sami nebo zaplaťte cenu, kterou požadují dovozci. Máte na vybranou. Ale nemusíte nadávat na vysoké ceny dovozců. Jestli se vás sejde aspoň deset, můžete si víno dovézt sami.
Devadesát litrů je přesně 120 lahví, většinou se lahve balí do krabic po šesti. Takže příště, až se domluví dvacet fanoušků, že by si dovezli každý jeden degustační kartón z toskánského vinařství La Brancaia nebo z burgundské Domaine Robert Arnoux, budou to mít o to jednodušší, že už budou vědět, že to jde. Rád se toho zase zúčastním, ale čekám, že to příště někdo může střihnout i beze mě. Zrovna teď je na to vhodná doba. Hádám, že některá vinařství, která by se před třemi roky nezabývala objednávkou menší než jedna paleta, by dnes bez problémů odeslala sto dvacet lahví.
Nebo to do roka a do dne zopakujeme a dovezeme si vína ze dvou burgundských vinařství? Nebo ryzlinky od dvou německých výrobců? (Kdyby to bylo na mě, hledal bych příště nějaké dobré vinařství v údolí Loiry :o)
Co myslíte vy?