Saint-Aubin Premier Cru „En Remilly“ 2007, Marc Colin.

Kolem gamayského domu Marca Collina jsme loni s Pavoukem obcházeli mlsně, ale neúspěšně. Koupil jsem si aspoň jednu lahev v chassagnské vinotéce, kterou provozuje společně několik místních vinařů včetně pana Colina. Nejvýznamnější vinaři v Chassagne bohužel mají zavřeno, nepřijímají návštěvy a prodávají jen přes obecní vinotéku. Ale i tam se dají vína ochutnávat, jen se přitom neseznámíte s jejich tvůrcem.
St Aubin 07 Marc Colin

Prohlížím si letošní články a koukám, že jsem Burgundsko zanedbával. Na jaře ho zastínila Morava a v létě ho zcela vymazala Itálie. Včera jsem to zkoušel napravit s červeným Chassagne-Montrachet 2007, ale marně. Víno jsem už pil před rokem v Burgundsku, tam mi moc chunalo, doma zůstalo daleko za očekáváním, tak ho radši přeskočím. Další večer se to snažím napravit šardonkou ze Saint-Aubinu.

Domaine Marc Colin et Fils začínala na konci sedmdesátých let s šesti hektary vinic v Saint-Aubinu a Chassagne-Montrachet, dnes potomci zakladatele hospodaří na devatenácti hektarech a vyrábějí vína 26 apelací kolem vesnic Saint-Aubin, Chassagne-Montrachet, Puligny-Montrachet a Santenay. Aby údaj z firemního webu o 26 apelacích nevzbuzoval podiv, dodávám, že jen bílá Premier Cru ze Saint-Aubinu se lahvují pod hlavičkou osmi apelací, další tři apelace jsou červená Premier Cru ze Saint-Aubinu. Roční produkce je asi 120 000 lahví, z toho 70% jsou bílá vína, 65% výroby se vyváží.

Dobrých bílých burgund doma moc nemám, ale tahle zrovna patří mezi ty lepší. O vinici En Remilly se psalo, že leží jen dva kroky od Montrachetu a že je to znát. Tlustá burgundská láhev s střídmou etiketou s vytlačovaným erbem už navozuje pocit luxusu. Barva vína je světloučká slámová, až ve větší baňatější sklence zezlátne a zmohutní. Podle vůně je to hned jasné – hodně zralé ovoce, máslo, oříšky, vanilka, tabákový kouř – šardonka s odbouranou kyselinou jablečnou. V chuti ještě neuhlazená, s hrubší kyselinou, znatelnou mineralitou a trochu potlačenými ovocnými chutěmi, ale celkově s koncentrovaným, až likérovým projevem. Zatím ještě výrazněji voní než chutná, potřebovala by ještě dva roky v lahvi. Nicméně už teď je zřejmé, že to bude výrazné a povedené víno přesně ve stylu Montrachetů a jejich levnějších sestřenic ze Saint-Aubinu. 13,5% alkoholu, moc příjemné pití, naneštěstí cena 18 Euro z něho dělá (pro mě) zřídkavé potěšení.