Chiuso
Nový Poddvorov, devatero otevřených sklepů a desátá rozhledna
Rovnou se přiznám, že ty Pinoty byly tak pěkně udělané, že jsem to většinou nepoznal, ale při hovoru s vinaři a tvůrci to zaznělo. Patnáct procent alkoholu je prostě pecka, navíc zrádná, když to z vína není poznat. Minulý týden jsem tady psal s úsměvem o krásnohorském rosé se čtrnácti procenty alkoholu, ale to byla v sobotu pro rulandy modré spíš spodní hranice. Jasně, ta vína byla dobrá, alkohol z nich nevystupoval a nerušil, ale pro milovníka vína je rozdíl, jestli popíjí dvanácti- nebo patnáctiprocentní víno. Prostě moravskému Pinotu sluší 12 – 13 % alkoholu, je to zdravější a lehčí pití, a nejspíš to souvisí i s důvody, proč jsou letos bílá vína tak chuťově plná a (podle mého vkusu zbytečně) sladká.
Samozřejmě jsem po loňském slavném francouzském vítězství ochutnal i Kašíkovo rosé a moc se mi líbilo. Byla to směska, neurčená, na původ jsem se neptal, ale byla ukázkově ovocná. Pěkné.
Rulandské modré 2007 nabízel pan Hnidák. Velmi doporučuju ochutnat, protože tak jasné jahody jsem v moravském Pinoru ještě neměl. Vůně byla čistě jahodová, jako lák ze starého jahodového kompotu. V chuti opět jahody provázené stařinkou, mírnou zatuchlinou, bohužel vůně slibuje víc, než co chuť dodá.
O vinařství Krásná Hora (neplést s předchozím vínem od Sůkalů!) a jejich čtrnáctiprocentním rosé jsem už tady psal, stejně i o jejich Chardonnay 2008. Jejich Pinot Noir 2008 barikovaný byl téměř dokonalý, vyzrálý, výrazný a měl jen 12,5% alkoholu. Samozřejmě, že mám taky rád víno zadarmo a že jsem v sobotu spolu s dalšími webovými psavci navštívil prohlídku rozestavěné budovy nového vinařství Krásné Hory a povečeřel grilovanou krkovičku a vepřovou panenku, ale krásnohorskou barikovanou šardonku a PN 2007 bych pochválil i bez toho. Věřte mi to nebo ne. Jestli budou moje poznámky o příliš vysokém alkoholu v Pinotech platit o Krásné Hoře zatím nevím, protože tohle vinařství chvályhodně nechává červená vína ležet v sudech a prodává je s ročním zpožděním.
Fotofejeton
Po několika hodinách v otevřené lahvi se víno zázračně srovnává a získává harmonii. Jednotlivé složky se příjemně propojují, přidává se náznakově chuť máku a pěkná kořenitá horkost. Ruší mě jedině štiplavě kyselá chuť v závěru, víno je krásně husté a koncentrované a dochuť pěkně dlouhá (a teplá).
Otevřené sklepy aneb kdyby všechno rosé bylo zadarmo …
Takové víno zadarmo se dobře chválí, ale hned u popisu barvy jsem se zarazil. Příjemná a docela výrazně vybarvená růžová, že ani nevím, jak ji pojmenovat. Kdyby to bylo tričko, určitě by se líbilo mojí šestileté dceři. Není to obligátní lososová, spíš růžová s purpurovým odstínem. Ve vůni se dostávám k tomu, proč se na rosé dívám s podezřením – jahody a bonbóny tam najdu hned, vůně je příjemně ovocná, jahodová, ale pak se zase zadrhnu. Po ohřátí vystupuje bylinková vůně, ale ohřívat rosé není právě doporučovaný postup.
Sny o červeném Fiatu
Celkový dojem: na můj vkus příliš těžké víno. Harmonické, bohaté, horké, koncentrované, ale já jsem zvyklý na Pinoty, které jsou mnohem lehčí a snáz pitelné. Asi i letos přivezu z dovolené pár lahví čistého Sangiovese namísto podobných nabušených mezinárodních směsek.
Steillagen-Riesling 2003 halbtrocken, Weingut Otto Pauly
Víno má ve sklence pěknou zlatožlutou barvu, ale hodně světlejší, než bych čekal u šest let starého ryzlinku. Vůně je zavřená, málo výrazná, s bezem a lípou. V pozadí minerální tón. V nástupu chuti odbourané kyseliny a příjemná svěžest, ale chuť je poměrně krátká. Už na vrcholu chuti se projevuje výrazná mineralita, která přetlačuje ovocný charakter, který znám u „moderních“ moselských výrobců, a její chuťový příspěvek mě při každém doušku nutí analyzovat, jestli se na jeho charakteru nepodílí i neblahý vliv korku. Špetka zbytkového cukru je pěkně zakomponovaná a rozhodně nijak nevyrušuje – v tomto ohledu je to typická Mosela.
Jak se někdy snažím charakterizovat vína stejně jako lidi, které mám nebo nemám rád, tak v tomto případě bych charakter popsal jako zvetšelou eleganci. Chybí mi tam víc ostří, silnější kyselina, víc vzrušení. Ale něco takového se nedá běžně očekávat ani u domácího ryzlinku za 190 Kč, natož u ryzlinku z Mosely. Moc se mi v současném letním počasí líbí vína s nižším obsahem alkoholu, takže oceňuju 11,6 % téhle Mosely. Jako základní ryzlink za 190 Kč určitě nezklame, naopak spíš navnadí na prozkoumání těch dražších kousků od stejného výrobce.