Steillagen-Riesling 2003 halbtrocken, Weingut Otto Pauly

Štíhlá zelená flétna, tradiční etiketa prozrazuje jen obsah alkoholu (11,6 %) a původ (Mosela). I na webu vinařství jsem si zprvu nebyl jistý, jestli nejsem na špatné adrese, o víně je tam minimum informací a s mojí právě otevřenou lahví se nijak dychtivě nespojují. Až podle adresy na korku (Graach) jsem se ujistil, že je adresa správná. Moselský ryzlink, podle informace prodejce (VÍNO & spol., s.r.o., Praha, Zelená 17) velmi tradiční výrobce.
Steillagen 03 Otto Pauly

Tomu odpovídá i korkem uzavřená láhev, ale jinak pro mě všechno kolem tohoto ryzlinku bylo překvapení. Cena 190 Kč. Ročník 2003, podle prodejce ve vinařství ten „právě aktuální,“ tedy právě uvolněný do prodeje. Po vytažení korek do poloviny proteklý se zprvu nevábnou vůní, která budí obavy.

Víno má ve sklence pěknou zlatožlutou barvu, ale hodně světlejší, než bych čekal u šest let starého ryzlinku. Vůně je zavřená, málo výrazná, s bezem a lípou. V pozadí minerální tón. V nástupu chuti odbourané kyseliny a příjemná svěžest, ale chuť je poměrně krátká. Už na vrcholu chuti se projevuje výrazná mineralita, která přetlačuje ovocný charakter, který znám u „moderních“ moselských výrobců, a její chuťový příspěvek mě při každém doušku nutí analyzovat, jestli se na jeho charakteru nepodílí i neblahý vliv korku. Špetka zbytkového cukru je pěkně zakomponovaná a rozhodně nijak nevyrušuje – v tomto ohledu je to typická Mosela.

Jak se někdy snažím charakterizovat vína stejně jako lidi, které mám nebo nemám rád, tak v tomto případě bych charakter popsal jako zvetšelou eleganci. Chybí mi tam víc ostří, silnější kyselina, víc vzrušení. Ale něco takového se nedá běžně očekávat ani u domácího ryzlinku za 190 Kč, natož u ryzlinku z Mosely. Moc se mi v současném letním počasí líbí vína s nižším obsahem alkoholu, takže oceňuju 11,6 % téhle Mosely. Jako základní ryzlink za 190 Kč určitě nezklame, naopak spíš navnadí na prozkoumání těch dražších kousků od stejného výrobce.