Už jsem tady psal, že víno a jeho konzumace je trendy a zažívá společenské uznání. Současná popularita komerčních degustací ale má své stinné stránky. Minulý měsíc jsem zažil na komerční degustaci kuřáka. Přišel pozdě, přesně v polovině vzorků, a nejspíš si ještě přede dveřmi vypálil zobák. Obvykle kuřáky snáším, ale tehdy jsem byl zřejmě nadprůměrně rozdýchaný a zaměřený na vůně, takže mi to fakt vadilo. Odsunul jsem se co nejdál od něj, moji dva náhodní spolustolovníci po chvíli odešli.
Na čaj s panem Šálkem !
Hledači, požitkáři a násobení šesti
Pak je samozřejmě ještě několik přechodných vývojových forem mezi Požitkáři a Hledači. Nevyhraněné typy se vymlouvají na společenské ohledy při nákupu vína ve vinařství, případně na to, že přebytečné lahve (tak do tří kusů) rozdají, případně prodají kamarádům, atd. Ale přejděme k druhému pólu, k Požitkáři. Přestávám být objektivní, protože požitkářům fandím… Požitkář ve mně se vyvinul samozřejmě z Hledače v podmínkách drastického odloučení od domova. V tisíc kilometrů od domova vzdáleném Burgundsku jsem poprvé taky kupoval víno po dvou – třech lahvích, ale když jsem zakopnul o zlatej grál, šardonku Saint-Aubin Premier Cru za 12 Euro, neváhal jsem a koupil 48 lahví. Vydržela mi pár roků a mohl jsem porovnávat její mizení s ostatními nákupy, pořizovanými ve dvou až třech kusech.
Introverti to nezvládají. Lidé, kteří se neradi rozhodují, selhávají. Taky jsem se k tomu musel nutit. (Uvědomil jsem si to teď nad Komunitními Bedýnkami – před dvěma lety bych nedokázal koupit od jednoho vína 72 lahví. Letos si to užívám.) Podstatný krok jsem udělal teprve nedávno, když mě kamarádi vytáhli hodnotit víno do různých amatérských komisí. Zíral jsem, jak rychle se s bodováním vypořádali lidé zvyklí ochutnávat a hodnotit častěji než já. Když jste jen jedna položka na šesti- nebo desetičlenném počítadle a ostatní dokáží pokaždé víno obodovat dvakrát rychleji než vy (a občas z komentářů poznáte, že se s tím sice nepářou, ale vínu rozumí a to podstatné poznají, dvakrát rychleji než vy 🙂 nakopne vás to. A přemýšlíte o tom, jak svoje hodnocení vína zjednodušit, učinit praktičtějším. Jak na něj přišroubovat rukojeť, abyste ho mohli všude nosit s sebou, i v Itálii, v Burgundsku nebo v moravském sklípku.
Kvůli tomu jezdím na ochutnávky, vesnické košty a návštěvy sklepů, abych mezi nabízenými víny dokázal poznat vynikající víno za dobrý peníz. Pít dobré víno každý večer není konformita. Myslím, že rozdíl mezi Hledači a Požitkáři je jen rozdíl mezi lidmi, kteří se neradi rozhodují a mezi těmi, kteří se rozhodují snadno a rádi.
Za trochu slunce
Poznámka k vínu: Arnolfo 2004 je napůl cesty mezi ročníky 2003 a 2006. Barva je tmavá rudá bez známek nazrálosti, ve vůni i v chuti se nejvíc prosazují třešně, na patře má ještě znatelné třísloviny, byť ohlazené a neagresivní. Ideální doplněk k jídlu.
Pozdní sběr Bedýnkový říjnový, dlouhý, předlouhý
Barva je tradičně světle zlatavá, což odpovídá nepříliš významnému ročníku. Ve vůni meloun a tropické ovoce, v nástupu chuti jen minimálně citrusů (musím si znovu prohlédnout fotky, ale nevzpomínám si na nerezové tanky, jen dubové sudy), prostě žádné reduktivní víno, naopak zdravě selsky vyzrálé už v sudu, a po řídkém citrusovém nástupu chuti přichází krásně plná kořenitá chuť dochucená dubovým sudem. Překvapilo mě to, protože tohle víno jsem vytěsňoval z dohledu do spodních polic a nedával mu šanci – teď se projevuje moc pěkně. Ale názor nezměním, před rokem a půl bylo víno marné, nechutnalo mi, a bez bližšího vztahu s vinařem – výrobcem nemám možnost odhadnout (a uvěřit), že má cenu ho tak dlouho skladovat a čekat na to, až se promění jako kukla v motýla.
Jak mluvit s vinařem?
Dobře si rozmyslete, která vína na stánku nabídnete. Nedávejte jich tam moc, nebo se obsluha zavaří. Dejte jich tam jen pár a hlavně každé z nich v jiné kategorii, ať si navzájem nekonkurují, a ať v tom má obsluha jasno. Donuťte obsluhu pozdravit každého procházejícího návštěvníka. Někoho musíte atakovat přímo, ale obyčejné Dobrý den! dělá divy. Ať je cena degustačního vzorku jakákoli, nabízejte návštěvníkům pár mini-vzorků zadarmo, abyste zjistili, co jim chutná.
A pokud jde o pořadatele, vyhýbejte se těm, které kasírují současně vás – vinaře – i návštěvníky. Pokud chce pořadatel nájem od vás a zároveň podíl z toho, co naléváte (například prodává degustační kupón za 30 Kč, ale vám dává jen 20), odmítněte ho. Není úplně fér, aby pořadatel vydělával, když vy proděláváte. Pokud za účast platíte, žádejte od pořadatele seznam inzerátů, které objednal.
Let me drink water from your well
Tell me a story that you’d like to tell
I think you’ll find that I’ll listen well
Gimme peace, gimme peace, gimme peace.
Ať je to elitářství nebo ne, ať je to zábava nebo dřina, jako autor bych se o to nenechal připravit! O víně píšu rád a jestli to někdo čte pro zábavu nebo pro poučení nebo nečte vůbec, je to jeho věc. Tom T. Hall v druhém verši naznačuje, že lidé příběhy raději vyprávějí než poslouchají – vypravuj, když chceš, a neotravuj! (Jen doufám, že jsem se tomu nezpronevěřil zrovna předchozím mravoučným povídáním o tom, jak na koštu mluvit s vinařem!)
Fixin 2005, Alex Gambal
Víno ve skleničce voní, jako byste strčili nos do udírny na zámku ve Versailles – jasný barik, ale noblesní. Barva zlatožlutá (už jsem v úvodu naznačoval, že to je Chardonnay, přestože je Fixin proslulý červenými víny), v umělém světle žárovek těžko popsatelná, jako království v přítmí. Chvíli po otevření je víno ještě tenké, v chuti se projevuje jen kyselina (ve srovnání s moravským ryzlinkem, který jsem pil o den dříve, je ovšem titěrná, šardonka není ryzlink a v Burgundsku nechávají proběhnout malolaktickou fermentaci i u bílých).
Tak si na víno ještě počkám a půjdu studovat na web. Ostatně zadní etiketa radí dekantovat nebo otevřít 3 až 4 hodiny předem. Hned v úvodu se Gambalův web hlásí k burgundským tradicím – víno kvasí spontánně s přirozenými kvasinkami, bílá vína kvasí rovnou v sudu. Bílá i červená vína nechávají ležet na kvasničních kalech a před lahvováním je jen jednou jedinkrát stáčí, bez filtrování. (Web obsahuje zábavnou chybu v angličtině. Přestože je majitel Američan, francouzská verze byla zřejmě prvotní a anglická vznikla překladem. Tak se do ní dostala pro mě napoprvé složitá myšlenka „wines are matured on their lies just one racking prior to bottling“ – rozluštil jsem ji až po nakouknutí do francouzské verze.
Maison Alex Gambal vlastní jen 2,5 hektaru vinic. To pokrývá jen 25-30 % spotřeby hroznů, zbytek nakupují (nebo nakupují meziprodukty – mošt, víno, přiznávají 5-10% objemu) a vystupují tak jako negociant, obchodník.
Zpátky k vínu: uzená vůně nepolevuje, je to zřejmě následek popisované technologie, kvašení rovnou v barikovém sudu. Sud se tak dokonale propojí s aromaty a chutěmi extrahovanými z hroznů. Ze směsi ovocných vjemů typických pro Chardonnay mi nejvíc vystupuje meloun – v minulosti jsem to popisoval jako chladnou studánku, dnes mi to nejvíc evokuje meloun. Tropické ovoce, samozřemě. Docela řízná kyselina. Lískové oříšky na patře. Minerální dochuť. Docela luxusní burgunda z apelace, kde bych ji nečekal. Hurá!
Komunitní Bedýnky potřetí
1. Sauvignon Saint-Bris 2008 AOC, Lamblin et Fils, Francie (úvodní text je tady)
2. Rosé, Pinot Noir 2008 zemské, vinařství Krásná Hora, Starý Poddvorov
3. Ryzlink rýnský 2007 zemské, Ing. Richard Tichý, Hrušky (tady)
4. Rulandské šedé 2007 zemské, polosladké, Vinařství Nikodém Míša, Polešovice
5. Ryzlink rýnský 2008 PS, Milan Sůkal, Nový Poddvorov (tady)
6. Saint Laurent 2007 Craig’s Reserve zemské, Stapleton-Springer (tady)
Jen dva přívlastky a čtyři zemáky: vida, jde to i bez zatřídění! (Řazení zahrnuje čistě subjektivní doporučení pořadí, v jakém vína otvírat. Pokud vám ale vyjde Rulandské šedé na vánoce, neváhejte :o) Bedýnkáře jsem už obeslal e-mailem, tak jen pro případ, že bych na někoho zapoměl, dodávám, že Pražáci si můžou bedýnky vyzvednout v Le Caveau, mimopražským jsem je poslal poštou a pro Brňáky se podařilo zřídit fajný distribuční pójnt díky MichaLovi Sangerovi zde.
Rulandské šedé 2007 zemské polosladké od Nikodéma Míši z Polešovic je trochu Popelka – ještě jsem o něm moc nenapsal. Jen tolik, že jsem jel do Kyjova na košt Ruland, jednak bylo léto a jednak na koštu hrál Martin Hrbáč (článek je tady). Byl to dobrodružný výlet: rozhodl jsem se k němu až v pátek v poledne. Honem jsem sehnal ubytování pár kilometrů za Kyjovem, v sobotu tam dojel a nechal se spolu s majitelem penzionu odvézt do Kyjova na košt. Z vín mě nejvíc zaujalo Rulandské šedé Nikodéma Míši, protože se projevem blížilo alsaským Grand Cru šeďákům – díky ročníku je už trochu ohlazené a vyrovnané. Moje milované alsaské Pinot Gris Grand Cru mívají trochu výraznější jednotlivé chutě – víc botrytické sladkosti, jako když si kousnete do obří rozinky, sultánky, víc závěrečné kořenitosti, ale to všechno je nejspíš následek nasazení vyspělejší technologie. V Alsasku tahle vína nechávají kvasit při řízené teplotě, což česky znamená, že kontinuálně chladí nerezové tanky, ve kterých víno kvasí, kvašení trvá několik týdnů a do vína přejde mnohem víc výrazných ovocných a kořenitých chutí, než při neřízeném kvašení. Po několika letech archivování se chutě ohladí, propojí a víno chutná podobně jako tenhle rok starý polešovický šeďák.