Zweigeltrebe rosé 2006 PS, Vinařství rodiny Špalkovy

Sláva Zweiglu od Špalků! Vyzkoušel jsem si nedávno na slepé degustaci U Závoje, jaké to je určovat vína naslepo a byl to masakr… mého sebevědomí. Ještě že tam bylo i to titulní rosé, to jediné jsem ze sedmi předložených dokázal určit přesně. Díky Špalkům za takové rosé!

Druhý den se mi to trochu rozleželo a našel jsem si pro sebe docela dobré zdůvodnění, které mi umožnilo zachovat si sebeúctu (z těch vín jsem měl dříve v puse jen tento vzorek, a to ještě z ročníku 2005, mnohé z ostatních byly z regionů, kterým se vyhýbám) a nakonec jsem snad ve všech případech určil správně zemi původu – no aby ne, když moderátorka předem napověděla, že budou buď z Francie nebo z Moravy.
Nejhorší bylo poznání, jak moc je úsudek ovlivněn očekávání. Vzhledem k tomu, že vína vybírala Klára Gotzová, očekával jsem, že se mezi třemi bílými objeví Chardonnay a okamžitě jsem jako burgundskou šardonku určil cuvée z Luberonu – blamáž jako hrom. U dalších dvou bílých jsem byl bez šance – vyšeptalý Veltlín z Habánských sklepů a přestárlé naoxidované Beaune 2001 – to by se v restauraci dalo vrátit s omluvou od personálu, nepoznal jsem ani to, že to má být Chardonnay. Podobně jsem mezi třemi červenými čekal Pinot Noir, ale nevyskytlo se, tak jsem si to vynahradil tím, že jsem na Pinot nominoval další omyl – ach jo! Tak se aspoň budu vytahovat tím rosé, ale i to je zásluha mojí ženy, která si vloni poručila koupit aspoň krabici, a když jsem při ochutnávce určil podle výraznějších kyselin, že ten vzorek je z Moravy, nezbylo mi než hlásit Zweigel od Špalků, protože žádné jiné tak vynikající rosé z Moravy neznám.
Obvykle nad rosé ohrnuju nos (v lepším případě to bývá sladká vodička s jahodovou vůní), toto rosé je ale úžasné a dá se srovnávat i se skutečnými (a prvotřídními) víny. Musím už končit, právě mi došel mail z vinotéky v Brandejse, že právě dostali Zweigel rosé od Špalků….
TOPlist