Zweigeltrebe 2012 zemské, Krásná Hora

Dnešní Zweigelt je víno dvou tváří. První den rozladěné a nepřístupné, druhý den samtetové a krásné. Spraví to dekantace nebo odklad o pár měsíců.

Burgundská lahev a šroubovací uzávěr s novým krásnohorským stylizovaným logem. Zdravá světlá barva, těžší třešňovopecková zemitá vůně. V chuti výrazná kyselina a dřevitost. Po chvíli oteplení a okysličení se víno harmonizuje a slaďuje. Stále má dřevitý závěr a dochuť, ale je odrůdové, středně plné, dlouhé. Suché, peckovité, třešňovovišňové, silné, čerstvé, ale stále nesladěné. Normálně bych podobné poznámky nezveřejnil, ale naštěstí jsem si nechal půl lahve na druhý den. Druhý den se Zweigelt, okysličený a ohřátý na letní teplotu, změnil k lepšímu. Krásně voní, po višních a po květinách, v chuti sametový, hladký a sladěný. Stále je znatelné dřevo, hlavně v závěru se prosazuje lehkou kořeněnou štiplavostí, ale neruší a ladí.
Víno předvádí ve dvou dnech pokaždé jiný projev. Dostal jsem ho brzo po nalahvování a pomohla by mu hodina nebo dvě dekantace. Podle poznámek z druhého dne to není žádný barik, ale velký 4000-litrový sud a víno se vyvíjí k tomu, jak si pamatuju loňský krásnohorský zweigelt z Komunitních Bedýnek, mimochodem šampiona zweigeltovského kola soutěže Prague Wine Trophy. Bude trochu plnější než loňský ročník, ale bude to krásné víno. Navíc 150 Kč ve vinařství, nekupte to! V Krásné Hoře si víc zakládají na Pinotu Noir, ale poslední roky jim zweigelt vychází líp.