Zvlášť nebo dohromady a skvělé víno za 170 Kč

Tento týden trávím se dvěma malými dětmi na prázdninách v Harrachově a po večerech odpočívám s víny přivezenými z domova: žádné experimenty, sázky na jistotu. „Nechápu, proč pořád prší,“ pravil ve středu můj osmiletý syn. „Plotože požád plší,“ žekla pětiletá dcera. Skleničkovou jsme nechali doma, takže vymýšlení zábavy pro děti zbylo jen na mě. Naštěstí nám kdekdo pomáhal, i číšníci v restauracích se činili.

Po devadesátiminutovém obědě, zatímco se děti snažily co nejvíc upatlat ubrus zmrzlinou, jsem řekl vrchnímu, že chci platit. „Jistě pane,“ řekl s profesionálním porozuměním. „Dohromady?“

Poslední večer doma jsem (konečně) otevřel červencový nákup, Rulandské šedé 2007 VzB z PPS AGRO ze Strachotína. O příjemné návštěvě u výrobce jsem psal tady. Moje poznámky nepřinášejí nic zásadně nového oproti nedávným pavoučím zápiskům zde (rozinky, med atd.), jen podotknu, že víno jsem nechal půl hodiny předem podchladit v mrazáku, jak jsem se to naučil v Alsasku. A je skvělé, kupujte! Jen varuju, je trochu nezvykle udělané. Suché s 16% alkoholu (ale ten při podchlazení neruší, matně si vzpomínám, že ve Strachotíně při koštu bylo víno teplejší a alkohol trochu vystupoval do popředí). Alsaské šeďáky bývají chuťově koncentrovanější (a mívají vyšší zbytky cukru), ale tohle víno je krásně čisté ve vůni i v chuti, jemné, sladěné, parádní. Za 170 Kč je to skvělá koupě a rozhodně se vyplatí si pro něj zajet!

Jestli pro něj hned nepojedu, tak hlavně proto, že jsem v květnu přivezl několik kartonů šeďáku z Tvrdonic od Jana Bartoše a několik dalších alsaských šeďáků Grand Cru. Nemít toho alkoholu tolik, hned bych si k němu otevřel pro přímé srovnání alespoň toho Bartoše a byl bych zvědavý, kdo vyhraje. Bartoš už asi bude nedostupný, ale RŠ 07 VzB z PPS AGRO velice doporučuju.