Zprávy z domova

O cenách moravských vín a jejich srovnání se zbytkem světa jsem už tady psal. Třeba tady nebo tady nebo taky tady. Není to pro mě jen další položka v seznamu nářků: chleba zdražuje, ČEZ zdražuje, plyn je dražší… víno není komodita a já dobře rozumím tomu, že některá vína jsou dražší a jiná levnější. To jen na vysvětlenou.

Špatná zpráva je, že Weinviertel DAC 2007 v rakouském Poysdorfu ještě není nalahvovaný. Jel jsem tam zbytečně, zklamala mě (zrušená) pohraniční kontrola v Mikulově – to je nějaká hranice, když se nemusím bát celníků, kteří rozkáží zastavit a otevřít kufr? Zmíněný nový ročník Veltlínu ještě není a bude se nejspíš prodávat až v březnu. Nicméně v poysdorfské vinotéce jsem ochutnal, byť samoobslužným stylem a vzhledem k šoférování bez polykání, několik vín. Pátral jsem po dobrých Veltlínech, takže stručně řečeno ze tří ochutnávaných Gruner Veltlinerů 2007 bych si vybral jen Oppenauera, víno působí tvrdě, ale ne nepříjemně, ochutnal jsem i Weinviertel DAC 2006 (A.I.Amon), šardonku 2006 (Kletzer) a Gelber Muskateller 06 (Detz), ale nakonec jsem sáhl po (relativní) jistotě, kterou jsem tady vloni vychválil, Weinviertel DAC 2006 z vinařství Hauser, a novince z ročníku 2007 od stejného výrobce. Ochutnal jsem i několik červených, ale severorakokouské Zweigely mě nějak neberou – ale prosím berte moje poznámky s rezervou, ochutnávaná vína byla již několik dnů otevřená v chladicím zařízení a potom, copak je to za ochutnávání bez polykání?
Zkuste si malou hádanku: Na obrázku je souprava A, která má následující složení: 2x Weinviertel DAC 2006, Weingut Hauser, Poysdorf, 1x Erstes Vorspiel 2007, Weingut Hauser, Poysdorf, 1x Cuvée-Chocolate FRIENDS, W. Hauser, Poysdorf (54% čokoláda plněná vinným želé, hmotnost 70 gr. Na obrázku chybí.) Souprava B má složení: 2x Mladý Muškát 2007, pozdní sběr, suché, 12 % alkoholu, Sonberk, 1x Sauvignon 2004 p.s., polosladké, 0,5 l, Sonberk
Která souprava je dražší? Ta z levného moravského vinařství, nebo ta z drahé rakouské vinotéky? Chtěl jsem to vyhlásit jako kvíz s cenou v podobě čokolády plněné vinným želé, ale paní Skleničková je na čokoládu jako ras, takže můžu rovnou vyhlásit řešení. Při kurzu 1 € = 27 Kč vyhrává Poysdorf, souprava A včetně čokolády stála 19,40 Euro, tedy asi 524 Kč, zatímco za soupravu B jsem v Sonberku dal rovných 525 Kč. Pokud bychom ovšem odečetli z ceny čokoládu plněnou vinným želé v ceně 2,90 Euro, byl by vítěz ještě zřejmější.
Napadlo mě ještě několik provokativních početních příkladů, ale pro nás, co máme rádi víno, to není čistě početní úloha. Bez ochutnání dotyčných vín není možné příklady vyřešit. Jestli se některý z poysdorfských veltlínů opět ukáže jako vynikající, stojí za to zajet pro něj 15 km z Mikulova do Poysdorfu. Jestli se některé ze sonberských vín ukáže jako vynikající, pojedu příště do Sonberku. Ale stejně by bylo jednodušší, kdyby i v Sonberku nabízeli při koupi vína ochutnávku.
Pro nás, co pamatujeme ještě Gustáva Husáka a jeho výrok „Hranice není korzo“ je nakupování vína v Poysdorfu krásná zábava. Navíc tam dávají víno ochutnat, takže si tam skutečně mohu užít pocit váženého zákazníka!
TOPlist