WINE DEPOT – objev roku 2007

Letos jsem sice byl poprvé v Tenutě San Guido a ochutnával Sassicaiu, byl jsem poprvé i v Chateau Corton a ochutnával Corton Grand Cru, ale můj letošní nejúžasnější objev je zbrusu nová prodejna WINE DEPOT v Jesenici u Prahy, a myslím že do vánoc už ho nic nepřekoná.

WINE DEPOT je nově otevřená prodejna vína na kraji Jesenice, v zatáčce u silnice z Jesenice na Vídeňskou ulici. Prodejna je čerstvá, s ještě nedokončenou fasádou domu. Údajně má v nabídce 300 druhů vína. To stále ještě nevysvětluje moje nadšení, ale už se k tomu dostanu: ve WINE DEPOTu vám dají víno ochutnat!
Od prvního seznámení s prodejem vína v Itálii a ve Francii nabádám známé: nekupujte žádné víno, které vám nedají ochutnat! Už jsem psal i o nadšení nad způsobem prodeje vína v rakouském Poysdorfu, kde jaksi samozřejmě dostanete ve vinotéce ochutnat z dvaceti vychlazených vzorků.
Po celé délce jesenické prodejny WINE DEPOT se táhnou dva regály, které pojmou hrubým odhadem stovku lahví, a nad nimi nápis : Zde vystavená vína lze ochutnat. Některé lahve se temperují ve dvou chladicích boxech, ale pokud ukážete na dosud neotevřenou lahev, příjemná obsluha přikvačí, zručně otevře butylku a nalije vám degustační vzorek!
Některé vzorky jsou mimořádně lákavé (základní alsaský ryzlink z Turckheimu za 175 Kč, koupil jsem, nebo Viré Clessé za neuvěřitelných 199 Kč – ochutnal jsem, ale nekoupil, je jen levné). Výběr je široký a první dojem z cen je velmi příznivý. Ale to není důvod mého jásání (mám narvaný chladicí box a nechci utrácet). Nikde v Čechách jsem se nesetkal s tak velkorysou nabídkou k ochutnání. Navíc se zdá, že to je nabídka určená nikoli profesionálům – obchodníkům a restauratérům, ale nám, řadovým kolemjdoucím, kteří obvykle kupujeme jen několik lahví.
Jedinou námitku mám k umístění prodejny: pro většinu zájemců je dostupná jen autem, což v naší osvícené vlasti znamená riskovat řidičák 🙁 Uvítal bych několik dalších prodejen v matičce Praze dostupných MHD 🙂 Pochválím obsluhu: strávil jsem v prodejně sotva čtvrthodinku, to není dost na vážné soudy, ale prodávající slečna byla přiměřeně zasvěcená ale nikoliv sugestivní nutička, a měla příjemný zájem o víno. Žádná znuděná vinotékařka, kterou vyrušujete při manikůře!
WINE DEPOT je projekt Global Wines, jednoho z největších dovozců vín a obchodníků s domácími víny. Pokud by se podařilo vybudovat síť podobných obchodů ve větších městech, mohlo by to kultivovat celý trh s vínem a zvýšit kulturu prodeje. Tu totiž nemůže ovlivnit malovinař pan XY z Hodonínské Lhoty, ale jen velcí hráči. Podaří-li se jednomu z nich zavést tento způsob prodeje jako standard, budou na to muset reagovat i ostatní prodejci, ať už malí nebo velcí. Držím palce, nominuji WINE DEPOT na OBJEV ROKU a posílám do Jesenice páně Skleničkův veliký smajlík!
Úlovky pana Skleničky vidíte – dva z nich jsem ochutnal, třetí znám z výletu do Burgundska. Nemusíte spoléhat na Skleničkovo doporučení, můžete je před koupí sami ochutnat a rozhodnout se podle toho.
Nekupujte nic, co vám nedají ochutnat – kupujte ve WINE DEPOTu!
TOPlist