Moc se mi líbil první vzorek, sekt z Kernera 2005. Prý zrál 39 měsíců na kvasnicích, krásně voňavý s jemným kvasničním podtónem, překvapivě nazrálý a „kulatý.“ Netypický díky menšímu procentu kyselin a větší plnosti chuti, ale za 235 Kč výborný. Podobně názrálou nebo spíš vyzrálou surovinu jsem vytušil i v několika následujících vzorcích, ale jak píšu dál, tam už mě to tolik nebavilo. A možná je za tím jen to, že u sektu nebylo srovnání.
Dva suché ryzlinky z téže trati (Stettener Stein) demonstrovaly stejný přístup, ale na mnohem „mladším“ materiálu. Zatímco Sylvány pocházely z padesátileté výsadby (vinice s výsadbou keřů 160 x 120 cm, hektarový výnos 5 tun), ryzlinky z téže polohy byly z tříleté výsadby, takže dávaly víno spíš slibné než nějak zásadní. Potěšilo mě, že při srovnání kabinetního ryzlinku a pozdního sběru je mládí vinice poznat.
Blanc de Noir 2009, suché bílé z odrůdy Pinot Noir nadšeně prezentovala přítelkyně pana Hoflinga, ale pro mě je to víno spíš divné – skladba chuti neodpovídá obvyklým chutím bílých vín, tak tenhle vzorek klidně přeskočím. Weisburgunda čili Rulandské bílé 2009 Spatlese je ambiciozní pokus o velké víno, ale zase skepticky dodávám, že méně by bylo více a pro mě by stačilo v kabinetu. Malá odbočka k uzávěrům: snad všechna tichá vína byla pod šroubovacím uzávěrem. Už jsem nedávno psal, že mě tenhle typ uzávěru baví, protože se s ním snadno manipuluje a ve mně vzbuzuje důvěru (ale pořád mě neomrzelo vytahovat korek z lahve Meursaultu :). Pan Höfling přidal příběh o 1500 lahvích nejlepšího vína zničeného pod korkem, a o tom, jak po této zkušenosti rychle začal experimentovat se screwcapem. Po dvou sezónách zjistil, že když zalahvuje půl vína korkem a půl screwcapem, dřív se vyprodá screwcap.
Druhý vrchol přišel se dvěma víny z Pinotu Noir. Obě jakostky, Spatburgunder trocken Eussenheimer First 2008 (182 Kč) mělo krásně průhlednou červenou pastelovou barvu, krásně čistou chuť, příjemnou, ale takovou až jakoby vyžehlenou, jako čerstvě vyžehlená košile na neděli. Zákeřné víno, protože se báječně pije, ale má 13% alkoholu. Spatburgunder Barrique trocken Eussenheimer First 2008 (380 Kč) je jaksi podstatnější víno, dospělejší. Obě vína jsou ze stejné vinice a mají stejná analytická data (barik má navíc 3 gramy tříslovin v extraktu), ale dobré použití bariku zase víno zvedlo o třídu výš. Nové sudy, čisté víno s příjemně štiplavými taniny, moc pěkné.
I obě poslední vína měla hodně společného s Pinotem. Domina 2007 měla barvu vypůjčenou od Zweigeltu a pinotovou vůni – jako bychom pili podtržený a předčasně barikovaný Pinot. Domina je kříženec Modrého Portugalu s Pinotem Noir a roste prý i na Mělníku. Poslední Fruehburgunder 2008, Jakubské, je prý časná mutace Pinotu Noir s malými výnosy (takže by se asi hodila i k nám?).
Na rozdíl od Jižního Svahu, který víno plival a proto stihl napsat report do příštího rána, já jsem si užíval, polykal a zveřejňuju se zpožděním. Ale i kdyby z toho žádný text nebyl, stálo to za to. Pořadatele, dovozce Mikuláše Cylka a Petra Kose, jsem neznal, ale z jedné ochutnávky soudím, že to jsou spíš nadšenci než obchodníci a že jim to s panem Höflingem půjde pěkně dohromady. Pěkná vína a nejmíň tři bych si rád koupil, ale s respektem pohlížím i na ta ostatní.