Vinotéka PPS AGRO Strachotín

V souvislosti s víny PPS Agro Strachotín jsem od fanoušků moravských vín slýchal jen přezíravé poznámky. Moje dřívější zkušenosti s podnikovou prodejnou byly špatné, protože prodejna má otvírací dobu 8-15 hodin. Kdykoli jsem v minulosti projížděl Strachotínem, bylo to vždycky navečer, pro mě by byla lepší otvírací doba 16 – 19. Ale jeden červencový týden jsem trávil ve Strachotíně, a tak jsem vešel i do prodejny PPS Agro.

PPS AGRO Strachotín obhospodařuje 92 hektarů vinic ve vyhlášených vinařských obcích Popice, Pouzdřany a Strachotín. Vlastní výroba podniku je 200.000 litrů vína. Poznáte je podle sympatického loga s ptáčkem – vlhou. Mírně nepřehledný web má chvályhodně zpracovanou stránku o vinicích, na které se dá najít i to, že strachotínská vinice Nad Sklepy je už 43 let stará.
Batoh negativních očekávání ze mě spadl hned za dveřmi. Z ulice se vchází do krámku, jednoduše zařízeného jako místnost s dlouhým stolem. Službukonající paní se omlouvala, že je tam jen na záskok po dobu dovolené, ale ochotně mi snášela vína k ochutnávce. Z velké chladicí skříně vytahala několik otevřených lahví a k mé radosti bylo zřejmé, že tady jsou na ochutnávání zařízení – velké plus, v moravských vinařstvích bohužel stále ne běžné. (Přijel jsem tam přímo z Pouzdřanského vinařství Kolby, kde jsem zastihl jen traktoristu, který nad mým dotazem po ochutnávkách a prodeji vína jen udiveně vrtěl hlavou.) Na malém barpultu byla dokonce připravená keramická nádoba na odlívání zbytků vína!
Začal jsem ryzlinkem vlašským 2007 PS, moje poznámky kvůli špatnému osvětlení neobsahují poznámky o barvě vína, ale zapsal jsem si, že vůně je ovocná a kořenitá a chuť výrazně minerální, spíš až moc, protože mě tohle víno úplně nebralo. Veltlín zelený 2005 PS je pěkné lehké víno s kořeněnou vůní, nasládlou chutí s typickým pepřovým závěrem, cena 100 Kč. Jednoduché příjemné pití, hned jsem jednu lahev koupil. Neuburg 2005 PS byl na mě příliš kyselý. Rulandské šedé 2007 ve výběru z bobulí mělo zlatavou barvu, hustou vůni a pěknou suchou chuť. V chuti trochu vystupuje alkohol, taky aby ne, když je ho tam 16 % ! Ale tohle víno mě bavilo, koupil jsem. Cena kolem 160 Kč.
Barikovaná Frankovka 2003 PS měla světlou barvu, vůni rozdrcených pecek třešní (marně jsem se snažil to popsat lépe) a prázdnou nakyslou chuť – ale možná to bylo už příliš dlouho otevřenou lahví? Rulandské modré 2006 Výběr z hroznů mělo slušnou barvu, ve vůni směs všemožného ovoce i zeleniny, nevyhraněnou, ale lehce navinulou. Chuť řídká a jde spíš do zeleniny než do ovoce, takže jsem taky nekoupil.
Nejspíš by si někdo jiný vybral jiná vína. Já jsem přijel s negativním očekáváním a odjel nadšený, protože jsem se setkal s příjemně vstřícnou obsluhou, ochutnal šest vín, která byla na ten den připravena k degustování, a dvě z nich jsem si koupil. Veltlín jsme vypili s ženou ještě ten samý večer a splnil očekávání. Přezrálé rulandské šedé vykvašené dosucha na 16 % alkoholu na svou chvíli ještě čeká. Ale když jsem si v PPS Agro vybral víno já, asi by si tam vybrala většina fanoušků, i kdyby to měla být úplně jiná vína.