Víno pro singles a dvě ryzlinkové degustace

Dobrá zpráva je, že jsem dostal zásilku moselských ryzlinků pro všechny přihlášené bedýnkáře a tento týden už rozvezu a rozešlu všechno, co jste si objednali. Zároveň se chystám na veřejnou degustaci ryzlinků a ochutnávám další vína, která se už do bedýnky nevešla. Třeba tohle starší Spätlese nazvané „Kranklay.“ Stefan Erbes mi ukazoval dlouhou proláklinu na příkré stráni za Ürzigem a vysvětloval, že Kranklay je název té nejlepší části vinice Ürziger Würtzgarten.

2008 Ürziger Würtzgarten Riesling Spätlese „Kranklay,“ Weingut Karl Erbes

Plnější žlutá barva, krásně čirá. Nazrálá lipová vůně s grapefruitem a sladkostí, v chuti zároveň svěžest s bublinkou i předem ve vůni avizované těžší tóny s bezem a výrazným zbytkovým cukrem. V pozadí mírně znatelný petrolejový tón, dokonce i kořenitost. Čisté, kultivované, elegantní a hodně sladké. Etiketa deklaruje jen 7,5% alkoholu, analytická data nemám, ale z nízkého alkoholu vyplývá velký prostor pro zbytkový cukr. Hned po otevření je na nose příliš nápadná síra, ale po půlhodině se vytrácí.

Na můj vkus má víno hodně zbytkového cukru, i vyhlášená moselská kyselina má problém s takovým množstvím. V důsledku to zvládá jen s pomocí minerální a kořenité složky, ale taková je Mosela, suché víno se tolik necení. Slyšel jsem o tom, že američtí kritici před časem psali odmítavě o „diktatuře suchých vín.“ Amerika je důležitý trh a zdá se, že se vývojové kyvadlo teď pohybuje opačným směrem. Ale díky čistotě, eleganci a kořenitosti Kranklay zvládne i skutečně vysoký zbytkový cukr. Ještě jednu vlastnost vína musím pochválit: nízký alkohol. Lahev vína se 7,5% alkoholu vydá za půl lahve patnáctiprocentního vína (a že takových je!) a je vhodné i tehdy, když se chcete napít vína sami, bez společnosti. I kdybyste vypili celou lahev, nebudete ráno v práci nepoužitelní. Víno pro řidiče a pro singles!
Už jsem tady propagoval pražskou degustaci ryzlinků, kterou svolávám na úterý 4. prosince v 18:30 do žižkovské vinotéky Le Caveau. O víkendu jsem začal domlouvat opakování stejné degustace v jedné brněnské vinotéce, buď 3. prosince nebo o týden později, 10. prosince. S Prahou to vypadá dobře, už mám dost přihlášených na to, abychom to mohli provést, ale ještě pár míst máme volných – hlaste se! Do přihlašovacího formuláře jsem přidal i možnost přihlášky na brněnskou degustaci, čas a místo potvrdím ihned po dohodě s brněnským pořadatelem, možná už v úterý. Jak jsem psal už před týdnem, kromě dvou ryzlinkových sektů šesti bedýnkových vín vezmu i dnešní Kranklay, ryzlink z ročníku 2009 školený 11 měsíců na kvasnicích a v případě dostatečného počtu přihlášených i nějaké archivní kousky z minulého století :o)