Už před měsícem jsem tady psal o pozvání na firemní večírek s degustací vašutovských vín z Lídlu. Včera se konalo druhé kolo. Nálada byla výborná a společenská zábava převládla nad degustačním zaujetím. Ale za krátký záznam to stojí, přestože jsou tu jiné slovutné weby, které dávají Lídlu mnohem větší prostor.
Přeskočím úvodní nultý ryzlink od Monarchu a docela seriózní rosé 2011 z Bandolu, které ale nejspíš nepocházelo z Lídlu. Velmi slušné překvapení bylo (nelídlovské, viz komentáře) MUS C 2009, Vin de Pays de Vaucluse, výrobce Juilen Mus a Domaine de la Gravelrette. Temně rudá barva, ovocitá lesní vůně a hustá „chlupatá“ chuť se štiplavým závěrem. Hladké třísloviny, údajně dárek od dodavatele a moc dobře pitelný.
Chateau de Valcombe 2009, Costieres de Nimes AOC je víno z Rhony, po paměti Syrah a Grenache. Temná barva, lehká květinová vůně s kůží (nojo, Syrah!), trochu do zelena, nevyzrálé. V chuti podivný dřevěný tón a neharmonický projev. Mnohem lepší bylo bordeauxské Chateau Balac 2008. Mělo průhlednější černorudou barvu, ovocnou vůni se stopou slepičího dvorku, lehkou vyrovnanou chuť. Pěkné. Chateau de Mauvesin 2007, Moulis AOC mělo nahnědlo výrazně nazrálou barvu, ovocnou vůni opět s jemným animálním podtónem. V chuti tenká kyselina, která s ohřátím vystupuje, tříslo a malinko neharmonický projev. Podchlazené bylo lepší.
Na dvě bílá alsaská vína jsem byl zvědavý, protože alsaská vína přece jen trochu znám. Muscat 2011 byl čistý, suchý, výrazně odrůdový, jen trochu jednoduchý a těžkopádný. (Výrobce jsem si nepoznamenal, ale čtenáři znalí vašutovské nabídky z Lídlu se zorientují i bez toho.) Padl argument, že za 99 Kč (4 EUR) je to výborné. To je sice možné, ale přece jen jsem si už zvykl na lepší muškáty. Přímé srovnání s Muškátem Ottonel 2012 od Seppa Mosera z aktuálních rakouských Komunitních Bedýnek by bylo nejvýmluvnější. Gewurtztraminer 2011 AOC Vieilles Vignes překvapil lehkostí. Byl nečekaně suchý a minerální, docela jiný, než bych od alsaského GWT čekal, ale tím spíš se mi líbil.
Dvě závěrečná Sauternes byla podle očekávání sladce medová vína s lehkým dotekem botrytis, skutečně supermarketové verze sauternského :o) Degustace mi ze všeho nejvíc ukázala platnost starého pravidla, že očekáváním si člověk může leccos zkazit. Před měsícem jsem v prvním kole očekával špatná vína a byl jsem příjemně překvapený – žádný malér se nekonal. Včera jsem měl mnohem větší očekávání a vína byla nejspíš na stejné úrovni. Ale zaměřil jsem se na vína, která by kvalitou překračovala první kolo, a to bylo zklamání. Prostě nejosobitější a asi i nejlepší bylo závěrečné Svatovavřinecké PS od Špalka (fotka i ročník bohužel chybí, ale ročník byl časný s novou, dosud neznámou etiketou) a potom soukromý chill-out se dvěma žernoseckými Pinoty Noir, jakostkou a pozdním sběrem. Sice jsem je naživo zkritizoval, ale když se tak ohlížím za celým večerem, domácí vína by to vyhrála.
Jen malé shrnutí aktuálních rakouských Komunitních Bedýnek. Kromě dvou bedýnkářů, kteří zahraničně lyžují, jsem odeslal bedýnky všem přihlášeným – buď je už máte nebo je tento týden dostanete. Jestli ne, ozvěte se mi! S týdenním zpožděním se dnes objevil nový účastník, slíbil jsem mu bedýnku poslat. Ještě jednu bych složil :o) jestli se ozvete dřív, než vypiju poslední Frankovku od Judith Beck. Ta by mi asi nezevšedněla ani za dva týdny, na rozdíl od Lídlů !
Pro degustaci rakouské bedýnky a případných doplňků jsem zarezervoval žižkovskou vinotéku Le Caveau (Husinecká 3) na úterý 5. března od 18:30. Vstupné bude asi 350 Kč, rezervace nutná! Hlaste se tady, ať můžu rezervace potvrdit!