Vermentino 2009 Bolgheri DOC, Tenuta Guado al Tasso

Můj prázdninový objev několik let starý, báječné Vermentino z Antinoriho vinařství Guado al Tasso, kousek od Tenuty San Guido, výrobce Sassicaii.
Vermentino Antinori 2009

Tohle Vermentino se v jednotlivých ročnících proměňuje. Rád bych to pochválil, ale nevím, jestli je to vlivem ročníků nebo měnícím se názorem sklepmistra. V minulých letech (psal jsem o něm třeba tady a tady) se na víně dalo dokladovat pravidlo o povolené patnáctiprocentní příměsi jiných odrůd v italských DOC vínech. Vloni mělo víno dokonce vzorně sauvignonový charakter, až mě to svádělo k poznámkám, že namísto patnácti procent sauvignonu použil výrobce rovnou selektované „sauvignonové“ kvasinky.
Guado al Tasso, Prijezd 2009
Letos má víno naopak ukázkově vermentinový projev, jen díky letním ochutnávkám sauvignonů ve dvou toskánských vinařstvích dokážu najít vliv sauvignonu, který tady nemívá tak ostré kyseliny jako na Moravě, ale je naopak plnější v chuti. Zase musím pochválit ambaláž, krásně zvolenou burgundskou lahev a graficky čistou etiketu. Světlá citronová barva, jemná vůně s minerálním tónem. Nasládlý chuťový projev s citronovou a natrpklou dochutí. Jedinou výhradu mám k ceně, letos ve vinotéce už za 14 Euro. V Čechách ho dováží Global Wines, v obchodě stojí kolem 400 Kč.